Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Stres Çarkı Nedir, Nasıl Döndürülür ?

0 5

Kişideki stresi belli bir oranda aldığına veya kişinin dikkatini başka bir alana yönlendirdiğine inanılan stres çarkı genç yaşlı demeden 7’den 70’e hemen herkes tarafından kullanılabiliyor. Özellikle ortaokul ve lise çağlarında öğrencilerin ellerinden düşürmedikleri stres çarkı yetişkinlerin de gözdesi bir oyuncak olarak satışa sunulmaktadır.

Stres Çarkını Kim Buldu, Patenti Kimde ?

İlk olarak ABD’de 1997 yılında Catherine A. Hettinger tarafından patentlenen stres çarkı son dönemlerde herkesin elinde gördüğünüz bir oyuncak türüdür. Yeni nesil teşbih veya stres topu olarak da adlandırılan stres çarkı ülkemizde de popülerliğini arttırarak hızla yayılmaya devam ediyor.
Stresli anlarda zihninizi dağıtmak ve stres kaynağını fazla düşünmemek adına tasarlanan stres çarkı, ergenlik döneminde çocukları için ebeveynlerin imdadına yetişiyor. Farklı renk, desen ve model seçeneklerinin de bulunduğu stres çarkı çıkardığı seslerle zihnin stres anında başka şeylere odaklanmasını sağlayabilmektedir.

Stres Çarkı Nasıl Kullanılır ?

Merkezdeki bir rulmana üçgen şeklinde birleştirilmiş diğer rulmanlar kendi ekseni etrafında dönerek sesler çıkarmaktadır. Merkezdeki rulmanın tutulmasıyla çevrilen stres çarkı 30 saniyeden 4-5 dakikaya kadar kendi ekseni etrafında dönebilmektedir. Ayrıca yoğun kullanımdan kaynaklanan merkez rulmanın bozulması durumunda yedek rulmanları çıkararak merkeze takmanız da mümkün. Kullandıkça hızlanan özelliğe sahip stres çarkı küçük bir el hareketiyle vurduğunuzda dönmeye başlıyor.

Stres Çarkının Fiyatı Ne Kadardır ?

Ülkemizde de artık hemen her yerde bulmanız mümkün olan stres çarkını kalitesi ve çeşitlerine göre uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Fiyat ortalaması en düşük 10 liradan kalitesi ve çeşitlerine göre yükselen stres çarkı uygun fiyatları ile denemeye değer. Günümüzde stres kaynağı pek çok faktörün yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemesi nedeniyle hemen herkesin rahatlıkla kullanabileceği stres çarkı stres faktörlerini azaltmaya yardımcı oluyor.
Bu sayede çevrenizdeki kişilere karşı daha anlayışlı davranarak sakin kalma yetinizi de kuvvetlendirebilirsiniz. Stres çarkının henüz kanıtlanmış bir etkisi bulunmasa da zihninizi dağıtacak küçük bir oyuncak olarak stresi azaltıp azaltmadığını deneyip görebilirsiniz.

Yazar: Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.