Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

El Temizleyici Nasıl Yapılır?

six handmade soaps isolated on white background
0 386

El Temizleyici Nasıl Yapılır?Hareket halindeyken ellerinizi yıkayacak bir yer bulamıyorsanız el temizleyicisi bir cankurtaran olabilir. Ticari el temizleyicileri pahalı olabilir. Birçoğunun hoş olmayan bir kimyasal kokusu vardır. Kişisel zevkinize göre kendi elle temizleme sabununuzu yapmanız basit bir işlem serisiyle mümkündür. Bu işlem için gerekli olan malzemeleri aşağıda sıraladık. Ancak kişiye göre bazı yan etkilerinin olacağını söylemek gerekir. Elbette böyle bir şeyle karşılaştığınızda ürettiğiniz sabunu kullanmayınız.

Alkol Esaslı El Temizleyicisi

1. Malzemelerinizi toplayın

El dezenfekte edici, el yıkamanın yerini almamalıdır, sadece ihtiyaç olduğunda kullanılmalıdır. Gerekli olan maddeler 2/3 fincan alkol (izopropil alkol) veya votka, 1/3 fincan saf aloe vera jel (tercihen katkı maddesi olmaksızın), lavanta, karanfil, tarçın veya nane gibi 8 ila 10 damla uçucu yağ, karıştırma kabı, kaşık, huni, plastik konteynerdir.

2. Kâsede alkol ve aloe vera jeli karıştırınEl Temizleyici Nasıl Yapılır?

Malzemeleri kaseye dökün ve kaşığı birlikte karıştırarak iyice karıştırın. Karışım tamamen pürüzsüz olmalıdır. Çözüntünün daha kalın olmasını istiyorsanız, bir kaşık daha aloe vera ekleyin ya da bir kaşık daha alkol ekleyerek inceltin.

3. Uçucu yağ ekleyin

Her seferinde bir damla ekleyerek karıştırın. Yaklaşık 8 damla sonra kokuyu sevdiğinizi görebilirsiniz. Eğer yeterince güçlü görünüyorsa, orada durun. Daha kuvvetli bir koku isterseniz birkaç damla daha ekleyin.

El Temizleyici Nasıl Yapılır?4. Karışımı hazneye boşaltın

Huniyi kabın ağzının üzerine yerleştirin ve el temizleyicisini dökün. Doldurun ve daha sonra kapağını kullanmaya hazır olana kadar vidalayın. Küçük bir fışkırtma şişesi, temizleyiciyi gün boyunca yanınızda taşımak isterseniz işe yarayabilir.

Yazar: Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku