Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kaygan Olan Buz Değil Sudur

0 48

Kaygan Olan Buz Değil SudurBir insanın parke üzerinde kayarak düşme olasılığı, halı üzerinden kayarak düşme olasılığından daha fazladır. Bunun sebebi sürtünmenin halıda daha fazla olmasıdır. Ancak söz konusu buzlu bir yüzey olduğunda farklı bir durum ortaya çıkar. Çünkü buz pateniyle kayılan alanlardaki buzlar pürüzlüdür. Bu da patenin daha hızlı kaymasını sağlar. Bu da buzun düz olduğu için kaygan olduğu düşüncesini çürütür. Buz pateni örneğine dönecek olursak; bu paten buza uyguladığı basıncın etkisiyle geçtiği noktalardaki buzu eritir ve su tabakası oluşturur. Bu da patenin daha hızlı kaymasını sağlar.

Kaygan Olan Buz Değil SudurBuz patenlerinin uçları oldukça incedir. Bu da basıncın çok daha fazla artmasını sağlar. Bu alanların pürüzlü olması da patenin bu pürüzlü noktalara çarpma olasılığını arttırır. Böylece buz daha çabuk erir ve hıza doğrudan bir etki yapar. Yani kayganlığı arttırır. Örneğin topuklu ayakkabı giyen insanların buz üzerinde kayma olasılığı daha fazladır. Çünkü topuklu ayakkabının buza uyguladığı basınç daha fazladır. Kısaca, buzun kayganlığı onun düzgün bir yüzeye sahip olmasından değil, ona uygulanan basınçtan kaynaklanır. Daha uç bir söylemle; aslında buz üzerinde değil, buza uygulanan basınçla eriyen buzun oluşturduğu su üzerinde kayılır.

Yazar: Gürkan DEMİRCİ

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku