Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyada Nükleer Silah Kullanımı

0 450

Dünyada Nükleer Silah KullanımıNükleer silahlar, nükleer enerjinin kullanılmasıyla geliştirilmiş silahlardır. Yani nükleer fizyon ile nükleer reaksiyonun bir araya getirilmesiyle çok kuvvetli bir yok etme gücü oluşur. Bu gücün de silahlarda kullanılmasıyla nükleer silah kavramı ortaya çıkar. Bu silahların kullanım amacı normal silahlardan çok daha fazla zarar vermektir. Bu silahlardan sadece biri bile bir şehri, ülkeyi, canlı cansız her varlığı yok edebilir.

Dünyada Nükleer Silah KullanımıNükleer silahlar ilk defa ABD tarafından kullanılmıştır. Savaş tarihinde tek örneği teşkil eden bu kullanım 2. Dünya Savaşı’ nda gerçekleşmiştir. İki defa kullanılmıştır. Savaşı bitiren hamle de bu olmuştur. Japonya‘ nın Hiroşima ve Nagazaki şehirlerine atılan bombalar 120 bin kişinin ölümüne sebep oldu. Nükleer silahlanma da bu olaydan sonra tartışmalara konu olmuştur. Temelde 2 çeşit nükleer silah vardır. Bunlardan ilki bu savaşta kullanılan uranyum ve fisyon bombalarıdır. Uranyum bombası Hiroşima’ ya, fisyon ise Nagazaki’ ye atılmıştır. Diğer tip nükleer silahlar ise hidrojen diğer adıyla füzyon bombalarıdır. 1. tip bombalarda ağır atom çekirdekleri parçalanarak çok yüksek bir enerji açığa çıkarılır. 2. tipte ise hidrojen çekirdekleri birleştirilir. Bu zorlama esnasında ortaya çıkan enerji yok edici güç olarak kullanılır. Bu 2 tip silah arasındaki en belirgin fark üst limitlerinin olup olmamasıdır. Fisyon bombalarının enerji açığa çıkarmada üst limitleri vardır, diğerinin ise böyle bir limiti yoktur.

Günümüzde bazı ülkeler hali hazırda nükleer silaha sahiptirler. Bunlar ABD, İngiltere, Çin, Rusya’ dır. Pakistan, Kuzey Kore, İran gibi ülkeler ise hala nükleer silah denemelerinde bulunmaktadırlar.

Yazar: Gürkan DEMİRCİ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku