Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Diatom Canlıların Yapısı, Özellikleri ve Faydaları

0 1.171

Diatom Canlıların Yapısı, Özellikleri ve FaydalarıDiatomlar genellikle suda yaşayan, tek hücreli, fotosentez yapabilen ama karada da yaşayabilen alglerdir. Dünya oksijeninin büyük bölümünden sorumlu bu küçük canlıların en büyükleri 1mm genişliğindedir.

1cm3 deniz suyunda 10000 tane diatom canlısı bulunur. Birçok deniz canlısı diatomlarla beslenir. Hepsinin kendine özgü şekilleri olması dikkat çeken özelliklerindendir.

Dış kısmı bir kabuktan oluşuyor, bu kabuksu yapıda silika adında biyolojik bir yapıdan oluşturuluyor. Aşağıdaki videoda bu kabuk yapıyı ve canlılın hareketlerini görebilirsiniz.

Diatom Canlıların Yapısı, Özellikleri ve FaydalarıDiatomlar 2 gruba ayrılıyor;
1. The Centrales
2. Pennales

Peki nedir bu iki grubun özellikleri ve farkları?

1. The Centrales : (Biddulphiales)
Biçimsel olarak bir merkez çevresinde açısal bir simetri oluştururlar (tekerlek şekli gibi) Deniz ve okyanusların yüzeyinde yaşarlar, çok derinlere inmezler gün ışığının ulaşabileceği kadar derinliklerde yaşarlar.

Diatom Canlıların Yapısı, Özellikleri ve Faydaları2. Pennales : (Bacillariales)
Diğer grubun aksine kirli su birikintileri, akarsu, bataklık gibi yerlerde çoğalır ve yaşarlar. Biçimsel olarak üstü ve altı simetriktir ve bir buçuk, boru gibi uzar.

Diatomlar nasıl çoğalırlar?
Eşeyli ve eşeysiz üreme sistemlerine sahiplerdir. Genellikle eşeysiz ürerler.

Eşeysiz üremeleri dış kabuklarındaki halkaların ikiye bölünüp yarım kabuklar tamamlanıp daha küçük bir diatom oluşmasıyla gerçekleşiyor. Bölünme daha fazla küçük parça oluşamayacak hala gelinceye kadar devam ediyor. Eşeyli üremelerinde yeni diatom tam büyüklükte oluyor. Bölünme daha fazla küçük parça oluşmasının önüne geçiyor.

Diatom Canlıların Yapısı, Özellikleri ve FaydalarıDiatomların yararları nelerdir?
Öncelikle diatomlar tam bir fotosentez kaynağıdır. Dünyanın fotosentez kaynağı da denebilir. Aynı zamanda diatomlar deniz suyu kirlilik oranlarını araştırırken de kullanılıyorlar. Diatomların birçok çeşidi olduğunu söylemiştik, her çeşidin kendine göre farklı özellikleri vardır. Farklı özellikteki diatomlar farklı özellikteki su içinde çoğalabiliyorlar bu şekilde de denizin kirlilik, temizlik oranı bulunuyor.

Ayrıca petrolün temelinde de diatomlar mevcuttur, içerdikleri oldukça küçük yağlar sayesinde. Denizde oldukça fazla diatom olduğu biliniyor, bu diatomların milyonlarcası ölüp dibe çöktüklerinde bahsettiğimiz yağlar sayesinde deniz diplerinde petrol yatakları oluştururlar.

Yazar: Özge SEFİ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku