Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kedilerde Beyin Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

0 1.035

Kedilerde Beyin Tümörü Belirtileri ve TedavisiBeyin tümörleri, kedilerde nadiren görülür ve bazı durumlarda etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Tümör; anormal şekilde fazla miktarda çoğalan hücrelerin oluşturduğu bir dokudur. Beyindeki tümör, primer ya da sekonder olabilir. Primer beyin tümörü köken olarak beyin ve beyin zarındaki hücrelerden türevlenir. Diğer taraftan sekonder beyin tümörü ise; beyine başka bir dokudan metastaz yapmış (başka bir dokuya göç etmiş) hücrelerden oluşur. Beyindeki tümör iyi huylu (büyümeyen ve metastaz yapmayan tümör) ya da kötü huylu (sürekli olarak büyüyen ve metastaz yapabilen) olabilir.

Herhangi bir kedi cinsi, diğer cinslere kıyasla beyin tümörü için daha az ya da daha çok risk altında değildir. Diğer taraftan, yaşlı ve erkek kedilerin, beyin zarından türevli iyi huylu tümörler (meningiomalar) geliştirme riski diğer kedilere göre daha fazladır.

Kedilerde Beyin Tümörü Belirtileri ve TedavisiBelirtileri ve Tipleri

Kedilerde beyin tümörünün en yaygın belirtisi nöbetlerdir. Nöbetler, özellikle kedi en az beş yaşında olduğunda daha belirgin hale gelir. Beyin tümörünün diğer belirtileri; anormal davranışlar, alışkanlıklarda değişiklikler, acıya ve ağrıya hassasiyet, objelere çarpma, sürekli kendi çevresinde dönme hareketi yapmasına neden olan görüş problemleri ve hareketlerde kordinasyon bozukluğudur. Ayrıca, kedinin miyavlamasında ve mırlamasında da değişiklik olabilir.

Yapılan bir çalışmaya göre kedilerde görülen beyin tümörlerinin %56’sı meningiomalardır. Meningiomalar; beyin zarındaki hücrelerden türevlenir ve iyi huylu tümörlerdir. Meningiomalar iyi huylu tümörler olsalar da, kedinin kafatası içerisindeki alan nedeniyle meningioma beyine basınç yaparak nöbetlere neden olabilir. Diğer tür beyin tümörü ise gliomalardır. Gliomalar, beyinde bulunan hücre tipleri olan astrositlerden, oligodendrositlerden ve epidimal hücrelerden türevlenir ve kötü huylu oldukları için hayati tehlikeye yol açarlar.

Kedilerde beyin tümörüne yol açan nedenler ve risk faktörleri henüz bilinmemektedir. Beslenme, çevresel faktörler, kimyasallar, genetik ve bağışıklık sistemi faktörleri bu durumla ilişkili olabilir ama bu faktörlerin rolü kesin değildir.

Kedilerde Beyin Tümörü Belirtileri ve TedavisiTanı

Veteriner ilk önce, kedi üzerinde fiziksel muayene yapar. Ayrıca hastanın geçmişini ve bu duruma neden olabilecek hastalıkları inceler. Baş bölgesinde yaralanma ya da travma beyinde sıvı birikmesine neden olabilir ve bu sıvı birikmesi tümör benzeri belirtilere neden olabilir. Ayrıca, doku biyopsisi de kedideki beyin tümörünü tespit etmek için yapılabilir. Ek olarak, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taramaları, beyindeki doku bozukluklarını gösterir. X-ray ve ultrason görüntüleme ise, tümörün yerini belirlemek ve vücudun diğer bölgelerinde primer tümörün bulunduğu yeri tespit etmek kullanılır.

Tedavi

Beyin tümörü tanısı koyulan bir kedi için üç çeşit bakım yöntemi vardır. Bunlar; ameliyat, radyasyon terapisi ve kemoterapidir. Bu terapilerin ana amacı; tümörü bulunduğu yerden çıkartmak, boyutunu küçültmek ve sıvı toplanması gibi tümörden kaynaklanan yan etkileri önlemektir. Radyasyon terapisi ve kemoterapi tümörü küçültmeye yardım edebilirken, ameliyat tümörü tamamen ya da kısmen almak için tercih edilebilir. Tümör büyümesini yavaşlatmak ve nöbet gibi yan etkileri önleyebilmek için çeşitli ilaçlar yazılabilir.

Tedavi Sonrası

Tedavi sonrasında, sinir sisteminin durumu düzenli olarak kontrol edilmelidir. CT, CAT ya da MRI görüntüleme yöntemleri gerekli olabilir. Bu dönemde, komplikasyonların ve belirtilerin dikkatlice gözlemlenmesi önemlidir. CT, CAT ve MRI görüntüleme yöntemleriyle beynin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekli olabilir. Bu dönemde, beyinde biriken sıvı nedeniyle nöbetler gelişebilir.
Kedilerde beyin tümörüne yol açan faktörler henüz tam olarak bilinmediği için, bu duruma bir önlem alınması zordur.

Kaynakça:
https://www.cat-health-guide.org/feline-brain-tumor.html<br />
https://www.petmd.com/cat/conditions/cancer/c_ct_brain_tumors

Yazar: Ayça Olcay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.