Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yunan Mitolojisindeki En Güçlü Tanrı: Zeus

3 1.566

5289_zeus_1Mitoloji denilince Roma ile birlikte ilk akla gelen kavram, Yunan Mitolojisi’ndeki en güçlü, en büyük ve en önemli tanrı, Zeus’tur. Gökyüzünün, şimşek ve gök gürültüsünün tanrısı olarak da bilinir. Bir çok resimli tasvirde, elinde şimşekle betimlenir.

Gökyüzü tanrısı olmasından mütevellit, yağmur gibi bir doğa olayı da kendisinden beklenir. Bu nedenle de, bereket ile özdeşleştirilmiştir. Titan Kronus ve eşi Rheia’nın oğludur.Yunan mitolojisinde sıklıkla geçen tanrıça Hera’nın kocasıdır. Her tanrı figürü gibi, kendisine ait bir simge ile belirtilir. Zeus’un simgesi, bir şimşek, yanında bir boğa, bir kartal ve meşe ağacıdır. “Tanrıların ve İnsanların Babası” sıfatına da haiz olması nedeniyle, taht ve asa figürleriyle de sık sık kral algısını oluşturacak şekilde tasvir edilir.

5289_zeus_zz

Zeus’u anlatan tüm eserler, o’nun çapkınlığından dem vurmaktadır. İstediği her şeyin şekline bürünebilen bir özelliğe sahip olduğu için, bu anlamda mitolojik hikayelerde kendine yer bulmaktadır. Antiope için satir, Aegina için ateş, Leda için kuğu, Danae için altın yağmuru, Hera için guguk kuşu, İo için bulut, Europa için boğa olması ve Alkmene için kocasının kılığına girmesi, çapkınlığı amacıyla istediği her objeye dönüşebilmesine örnekler teşkil etmektedir. Zeus’un aşık oldukları arasında, ölümsüzlerin yanı sıra ölümlüler de vardır. Bu listedeki gözdesi ise, çoban Ganimedes’tir. Çapkınlığı nedeniyle de eşi Hera tarafından sürekli olarak takip ettirilir.

Anlatılan mitolojik hikayelerdeki en ilginç noktalardan biri, Zeus’un, babası Titan tanrı Kronos’u, yer altına hapsetmesi olayıdır. Bu olayda, diğer Olimpos tanrıları, Zeus’a yardım etmişlerdir. Daha sonra ise, Atlantisliler, Zeus’un takipçileri olan Yunanlıları, farkında olmadan yok ederek Olimposlu tanrıların gücünü kırmışlar ve Kronos ile diğer Titanlar’ı serbest bırakmışlardır. Mitolojik yapılar incelendiğinde, Zeus kültünün ilk olarak Girit’te ortaya çıktığı görülmektedir. Ancak en önemli Zeus kültü, Olympia’dadır. Olympia Zeus tapınağında yer alan Zeus kültü ise, “Dünya’nın 7 harikasından biri” olarak literatürde yer alır.

5289_zeus_heykeliYine bu şehirde gerçekleştirilen ilk olimpiyatlar da, Zeus adına düzenlenmiştir.Yunan mitolojisindeki en güçlü tanrı Zeus’un, Türkiye’de ilginç bir yansıması da vardır. Yabancı dillere “Bosphorus” şeklinde çevrilen “İstanbul Boğazı”, Zeus’un, sevgilisi İo’yu inek şekline sokarak karısı Hera’dan saklaması mitinden gelmektedir. Buradaki bağlantı ise, Bosphorus’un “inek geçiti” anlamına gelmesindendir.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Zeus

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin
3 Yorumlar
  1. zeki diyor

    MİTOLOJIK TANRI ZEUS’UN DOĞUM VE ÖLÜM YILI BELLMİDİR,BEN BULAMADIM,YAZARSANIZ ÇOK MEMNUN OLURUM.SAYGILAR

  2. Deniz diyor

    merhaba verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Ben yazdığım küçük yunan mitolojisi ile ilgili kitabımda sizin yazdığınız bir paragrafı koymak istiyorum tabi ki kaymağımı belirteceğim. Acaba bir paragrafı kullanmama izin verir misiniz ?

    1. Murat Güven diyor

      Kaynak göstererek kullanabilirsiniz. Teşekkür ederiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku