Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Keçiboynuzu (Harnup) Nedir? Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

0 873

2170_bAnadolu’da “Harnup” olarak bilinen, geçmişi oldukça eskilere dayanan bitkilerdendir. Esasen Güney Anadolu, Fas, Tunus, Cezayir, İspanya, Suriye, Kıbrıs, Filistin, Libya ve Yunanistan da yetiştirilen keçiboynuzu Türkiye’nin sıcak bölgelerinden olan Antalya, Mersin, Silifke, Datça yakınlarında da doğal olarak üretilmektedir.

Keçiboynuzu ağacı 15 yıl boyunca meyve vermez. olgun bir ağaç ise 1000 kiloya kadar meyve verebilir. Verdiğinde ise, meyveler ilk zamanlarda yeşildir. Olgunlaştıkça kahverengiye döner ve en olgun zamanına parlak kahverengi rengini alır. Böylesine uzun sürede yetişen meyvenin insan sağlığı açısından yararları ise, oldukça fazladır. İçerdiği gallik asit sağlığımız üzerinde oldukça etkin bir maddedir. Bu maddenin etkinliğini artıran ise keçiboynuzunda bulunan promotor maddelerdir.

2170_aKeçiboynuzu pekmezi (Harnup pekmezi) ise, bu meyveden elde edilen pekmez çeşididir. Diğer pekmezlerle kıyaslandığında, besin ve kalori yönünden oldukça zengindir. Besleyici olduğu kadar içerdiği doğal şekerler, mineraller (Magnezyum, potasyum, fosfor, demir, bakır, çinko, kalsiyum ve mangan ) ve vitaminler (A, B, B2, B3, D) yönünden zengindir.

Keçiboynuzu (harnup) pekmezinin faydaları:

Sütün 3 katı oranında kalsiyum içeren, böylesine etkili bir ürünü öncelikle kimse mutfağından eksik etmemelidir. Küçük çocukları olan ailelerin özellikle… En çok bilinen faydaları ise şöyle;
-Akciğer kanserine yakalanma riskini %90 oranında önleyebilecek güce sahiptir.
– Keçiboynuzunda kolestrol bulunmamaktadır. Kafein ve theobromine içermediğinden dolayı tansiyon problemi olanlar gönül rahatlığıyla kullanabilirler.
Minolta DSC-Yapısında bulunan E vitamini sayesinde; öksürüğe, gribe, kemik erimesine ve kansızlığa iyi gelir.
-Balgam söktürücüdür.Göğsü yumuşattığı gibi, bronşları açar, sigara içen ve alerjik nefes darlığı için faydalıdır.
-Mide ve bağırsak gazlarını dışarı atımını kolaylaştırdığından, mide şişkinliğini giderir .
-Kalbe faydalıdır, ani kalp çarpıntısını engeller.
-Radyasyonun vücuttan atımını sağlar.
-Fosfor ve kalsiyum açısından zengin olduğu için kemik erimesi hastalığına yakalanan kişilerin özellikle tüketmesi gereklidir.
-Doping ilacının verdiği etkiyi birebir verir.
-Sperm kalitesini ve sayısını arttırır, doğurganlığı yükseltir.
-Guatr hastalarında etkilidir.
-Kansızlığa birebir çözümdür.
-Kabızlığın ve ishalin çözümüdür.
-Vücuttaki zararlı bakterileri öldürür.

Sabahları kahvaltıda balın yerine kullanarak veya sabah akşam bir tatlı kaşığı tüketeceğiniz keçiboynuzu pekmezinin, aktarlarda katkısız olarak hazırlanmış halini bulabilirsiniz. Çikolataya benzeyen tadıyla büyük, küçük her yaştan insanın keyifle tüketeceği bu mucizevi bitkiyi keşfedin!

Yazar:meliha yıldız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.