Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kemoterapi Sırasında Kilonuzu Korumak İçin Etkili Yollar

0 663

4893_kemooKemoterapi sırasında yorgunluk ve kilo kaybını önlemenin anahtarı, yüksek proteinli diyettir. Bu yazıda kanser tedavisi sırasında yiyebileceğiniz besinlerden bahsedeceğiz.Glikozun kanser hücreleri için bir yakıt görevi gördüğünü biliyor muydunuz? Bu nedenle şekerli gıdaları beslenmenizden çıkarın.

Kemoterapi sırasında pek çok hasta kilo kaybı şikayeti yaşar. Bunun yanı sıra, genel yaşam kalitesini etkileyen enerji eksikliği ve yorgunluktan şikayetçidirler. Aşağıda verilenler bu sorunları çözmeye yardımcı olabilecek yöntemlerden bazılarıdır.

Protein Alımını Arttırmak:

Kanser hastaları kilolarını korumak için proteinden zengin bir diyeti takip etmelidir. Proteinli gıdalar iyi bir beslenme sağlar, kas kütlesi kazandırır ve kilo alımını sağlamada önemli rol oynar. Ayrıca proteinler sağlıklı hücre büyümesini teşvik etmek ve tümör hücrelerinin büyümesini sınırlamak için gereklidir. Haşlanmış yumurta, fındık, ceviz, yoğurt gibi günlük ürünler, fıstık ya da badem ezmeli sandviç, mercimek, bezelye ve kuru fasulye gibi sebzeler mükemmel protein kaynaklarıdır.

Kanser hastaları hayvansal kaynaklı proteinleri tüketmemelidir. Bu tür hayvansal ürünler kanser hastalarına çoğunlukla yasaktır. Yani kırmızı et (sığır, domuz, kuzu) ve balık da dahil olmak üzere etin her türlüsünden kaçınmalısınız. Ancak bazı durumlarda kanser hastaları akut protein eksikliği göstermektedir ve diyetlerine derisiz tavuk etini dahil etmeleri tavsiye edilebilir.

Yemekler Arası Öğünler:

4893_kemo

Öğünler arası atıştırmalıklar ile protein alımını artırın. Bir avuç badem, bir yumurtadan daha yüksek protein içeriğine sahiptir ve dahası içinde bulunan manganez ve bakır gibi mineraller ile mükemmel enerji kaynaklarıdır. Kansere bağlı yorgunlukla mücadele için yardımcı olabilir. Bir bardak süt de besleyici ve enerji vericidir. Ticari olarak satılan protein shake’leri bulunsa da, bunlar son derece işlenmiştir ve aşırı şeker içerirler. O nedenle bunların yerine, beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için ev yapımı olanları tercih edin. Bir öğle arası aperatifi olarak yulaf ezmesi deneyebilirsiniz. Yulaf ezmesi de protein alımını sağlar. Genel olarak öğün aralarında sık sık atıştırmak kilo kazanmak için en iyi yollarından biridir.

Yeterli Sıvı Alımı:

Yeterli sıvı alımı kemoterapinin yan etkilerini hafifletmek için çok önemlidir. Hindistan cevizi suyu, havuç suyu ve yeşil çay gibi diğer sıvılar ile birlikte yeterli su içtiğinizden emin olun. Ancak susuz kalmanıza neden oldukları için kafeinli içeceklerden ve alkolden uzak durmalısınız.

İştah Arttırıcılar:4893_besin

Kanser hastalarının bir çoğu, kilo kaybıyla sonuçlanan bulantı ve kusmadan şikayetçidir. Bu tür durumlarda iştah arttırıcılar kullanılarak kalori alımı ve kilo artışı sağlanabilir. Bu uyarıcılar yalnızca doktorunuza danıştıktan sonra alınmalıdır.

Egzersiz:

Tedavi sırasında meydana gelen yorgunluk her ne kadar egzersiz yapmaya engel teşkil etse de; tempolu yürüyüş, koşu ve yüzme gibi düşük etkili sporlar yapmak iştah artışına ve kilo almaya yardımcı olur. Düzenli egzersiz ile hastaların yorgunlukla mücadele ederek aktif kalmaları mümkün olur.

Kilo Alımı için Balık Yağı:

Kanser araştırmaları ve onkoloji ile ilgili uluslararası bir dergide yayınlanan bir çalışmada, balık yağının kemoterapi sırasında kilo kaybını önlemede önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Bulgular beslenmeye balık yağı takviyeleri eklenmesinin, kansere bağlı kilo kaybını engellediğine dair güçlü umutlar doğurmuştur. Balık yağı kas kaybına karşı koruma sağlayan ikosapentaenoik asit gibi omega-3 esansiyel yağ asitlerinin mükemmel bir kaynağıdır. Omega-3’ün kas kütlesi yapımında potansiyeli olduğu gösterilmiştir. dolayısıyla, balık yağı alımı kanser hastalarında kas yapımını arttırabilir.

4893_balikÇalışma Edmonton, Kanada‘daki Alberta Üniversitesi’nde Dr.Vera Mazurak gözetiminde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya küçük hücreli dışı akciğer kanseri olan ve kemoterapi alan 40 hasta katıldı. Katılanların sadece 16 tanesi 2.2 gram ikosapentaenoik asit almıştır. 10 hafta boyunca devam eden çalışma süresince hastaların kas ve yağ ölçümleri MR taramaları ile periyodik olarak kaydedildi. Araştırmacılar ayrıca çalışmanın hemen öncesi ve sonrasında hastaların ağırlıklarını kaydetti.

Sonuçlar değerlendirildiğinde balık yağı almayan hastalarda ortalama 2.3 kg’lık kilo kaybı tespit edilmiştir. Balık yağı takviyesi alan hastaların %69’u ise herhangi bir kilo kaybı göstermemiştir. Sonuç olarak ,kemoterapi sırasında balık yağı takviyesi almak kiloyu korumada etkili bulunmuştur. Ayrıca çalışma sonrasında kanlarında yüksek düzeyde eikosapentaenoik asit görünen hasta grubu önemli miktarda kas kütlesine kavuşmuştur. Çalışma beslenmenize balık yağını dahil etmenin kemoterapi sırasında kilo kaybını azalttığını göstermiştir.

Proteinden zengin gıdaların dışında sarımsak, taze yeşil sebzeler, elma, guava, çilek ve yaban mersini gibi düşük glisemik indeksli meyveleri beslenmenize dahil etmeyi unutmayın. Yemek sırasında yeşil yapraklı salata, yemek besin değerleri açısından çok faydalı olabilir. Ayrıca kızarmış gıdalar, işlenmiş et ve kanser hücrelerinin büyümesini teşvik eden şekerli ürünlerden (tatlılar, çikolata, kek, hamur işleri) kaçının.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/effective-ways-to-maintain-weight-during-chemotherapy.html

Yazar:Tülay Arsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.