Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sakız Adası (GHİLOS) Nerededir?

1 377

4901_sakiz_1Adını sakız ağacından alan bu ada, Ege Denizinde bulunmaktadır. Karaburun Yarımadasının karşısındadır. Bugün Yunanistan Devletine aittir. Adanın yer ölçümü 904 kilometre kare, nüfusu 54 bin civarındadır.

Adada Akdeniz iklimi görülmektedir. Kuzeyden güneye 45 km, doğudan batıya 23 km, sahil şeridi de 215 km uzunluğundadır. Ada bölümlere ayrılmıştır. Önemli olan yerler şunlardır: Mesta, Anavatos, Virgin,Vessa,Valissosdır. Adada altmış beşe yakın köy bulunmaktadır. Temiz ve eşsiz plajları çok turist çekmektedir. Çeşmeden adaya yolculuk 45 dakika sürmektedir. Hatta ada çıplak gözle Çeşmeden görünebilmektedir. Evler taştan yapılmıştır. Alaçatıdaki evlere çok benzemektedir. Sokakları çok dardır. Bütün sokaklar meydanda birleşmektedir. Dükkanlar, kafeler bu meydanda bulunuyor. Turistler sakız ağaçların bulunduğu köylere ziyaret ediyorlar. Köylüler bu ağaçlardan her yıl 300 ton sakız reçinesinden sakız, diş macunu, likör, sakız dondurması yapmaktadırlar.

4901_sakiz_2Bu hoş kokulu, 14. ve 15. Yüzyıllarda Cenevizler tarafından kurulmuş olup, deniz ticareti için önemli bir yere sahiptir. Cenevizliler bu adayı depo olarak kullanmışlardır. Buradaki mallar Osmanlı limanlarına taşınıyordu. Osmanlının Ege Denizine hakim oldukları sırasında da, burası Cenevizlerin elindeydi. Osmanlıya verdikleri vergileri aksatmaya başladıklarında, Osmanlı 1568 yılında Piyade Paşa komutasında birlikleriyle bu adayı fethetmiştir.

Bugün adada çok sayıda kilise ve Osmanlının yaptırdığı cami bulunmaktadır. Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılan cami, restore edileceği gerekçesiyle kapatılmıştır. Hala açık değildir. Daha da acısı caminin minaresi yerinden sökülmüştür.

Yazar:Osman Coşkun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku