Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kimyasal Peeling Nedir?

0 539

Kimyasal Peeling Nedir?Birkaç kimyasal ürünün birlikte kullanılması ile deriye uygulanan cildi soyma işlemidir. Sağlıksız,cansız ve sorunlu derinin soyularak altından daha canlı ve taze bir cildin çıkmasını sağlar. Yani cildin üst tabakası uygulama ile soyulur ve cilt kendisi doğal iyileşme sürecine girerek sağlıklı deriyi meydana getirir.
Kimyasal peelin gebelerde ve aktif enfeksiyonlu ciltlerde uygulanmaz.
Yüzeysel peeling, orta seviye peeling ve derin peeling olarak seçenekleri vardır.

YÜZEYSEL KİMYASAL PEELİNG NEDİR?

Genellikle meyve asitleri ile yapılır. Cildin üst kısmına kolayca geçen küçük moleküllerdir. Daha alt tabakalara geçemezler. Hücre yenilenmesini tetiklerler. Yüzeysel lekelerin tedavisinde kullanılırlar. Siyah nokta tedavilerinde tercih edilir. Günlük hayata anında dönülür.

ORTA DERİNLİKTE KİMYASAL PEELİNG NEDİR?

Cildin derin kısmına uygulanır. Renk değişiklikleri, kırışıklıkların tedavisi gibi durumlarda kullanılır.
İşlemden sonra yüz kırmızı olur. Bu renk 1-2 güne kahverengiye döner ve deri dökülür. İyileşme süreci başlamış olur. Bu süreç 1 hafta sürer.

DERİN KİMYASAL PEELİNG NEDİR?

Bu yöntemde ciddi bir şekilde soyulma işlemi yapılır. Sivilce izleri, cilt lekeleri ve skarlarda çok etkilidir. Lokal anestezi ile yapılır. Düzenli ağrı kesici kullanılması gerekir. 1-2 hafta şişlikler görülür. 1 ay iyileşme süreci vardır. Tam iyileşme 3 ay gibi bir sürede olabilir.

KİMYASAL PEELİNG SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Mutlaka kış aylarında uygulanmalıdır. Yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır. Solaryuma girilmemelidir. Alkollü cilt ürünleri kullanılmamalıdır. İlk gün banyo yapılmamalıdır.

KİMYASAL PEELİNG SEANSLARI NE KADAR SÜRER?

Bölgenin büyüklüğü ve durumuna göre uygulama işlemine göre ortalama olarak 30-60 dakika sürmektedir.
Yüzeysel derinlikteki peeling uygulamasında 4 veya 8 seans, orta derinlikteki peeling uygulamasında 2 veya 4 seans, derin peeling uygulamasında ise tek seans yeterli görülmektedir.

KİMYASAL PEELİNGİN YARARLARI NELERDİR?

-Göz ve ağız çevresindeki çizgileri kısa sürede yok eder.
-Pürüzsüz bir cilt oluşumunu sağlar.
-Ciltteki güneş lekelerinin, yara izlerinin, doğum lekelerinin tedavisinde etkilidir.
-Akne çukurları ve sivilce izlerini geçirir.
-Anti aging özelliğindedir.

Yazar: Katibe Melis Dinçer

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku