Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kırmızı Biberin Faydaları

0 196

Kırmızı Biberin FaydalarıHoş kırmızı rengiyle gözümüzü, tadıyla yemeklerimizi şenlendiren kırmızı biber C vitamini açısından zengin olup sağlımız için çok faydalıdır. Limondan daha fazla C vitaminine (askorbik asit) sahip olan kırmızı biber içindeki C vitamini deposu sayesinde vücudumuzun kolajen yapımında önemli rol oynar. Vücudumuzun en önemli bağlayıcı maddesi olan kolajenin yenilenmesi sayesinde hepimiz daha sağlıklı bir cilde, dişlere, diş etlerine ve daha esnek tendonlara ve kan damarlarına sahip oluruz.

Ayrıca yaşam enerjimizi yenileyen harika kırmızı renge sahip olan diğer sebze meyveler gibi kırmızı biber de çok güçlü antioksidanlara sahiptir. Böylelikle vücudumuzda oluşan toksin maddelerin birikmesini engelleyerek bedenimizi kansere karşı bir zırh gibi korur. Daha fazlası, sindirim, solunum sistemimiz ve kalbimizle dosttur. Sindirim sistemimizin ana organlarından olan midemizdeki ekşimeleri azaltır. Mide salgılarının düzenlemişini sağlar. Mide mukozasının korunmasını sağlayarak ülser ve gastrit riskini azaltır. Gaz birikimlerini geçirir. Soğuk algınlığına karşı savaşarak akciğerlerimizi korur. Ayrıca sinüzit rahatsızlığında da çok etkilidir. Sinüsleri temizleyerek sinüzitlerin iyileşmesinde etkin rol alır. Bazal metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını artırır. Vücutta yağ birikmemesine yardımcı olur. Son olarak acı kırmızı biber yediğimizde vücudumuz mutluluk hormanlarından endorfini salgılatır. Acı hissimizi azaltır bizi mutlu eder. Yaşamımızın kısacık olduğu şu dünyada hepimize sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.

Yazar: Havvanur ÜNLÜSOY

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku