Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Norwegian Airlines Nasıldır?

0 266

Norwegian Air Shuttle ya da kısaca Norwegian; İskandinav ülkelerinden Norveç’in en önemli havayolu şirketleri arasında yer almaktadır. Son yıllarda havacılık alanında yaşanan rekabet uçak bileti fiyatlarının oldukça ucuzlamasını da beraberinde getirmiştir. Bakıldığında çok sayıda düşük maliyetli havayolu ve ulusal bayrak taşıyıcı havayolları arasında çok ciddi fiyat farklılıkları görülmektedir. Norwegian da Avrupa’nın düşük maliyetli havayolu şirketleri arasında yerini almayı başaran oldukça verimli bir havayolu olarak karşımıza çıkmaktadır. İskandinav bölgesinin en önde gelen havayolu şirketinin İskandinavya Havayolları olan Scandanavian olduğu herkesçe bilinmektedir. Ancak bu havayolu ile doğrudan rekabet edecek bir havayolu daha havacılık sektörüne kazandırılmıştır. Bu da Norwegian’dir. Bakıldığı zaman Norveç’in en çok tarifeli sefer gerçekleştiren havayolu olma yolunda ciddi bir adım atan Norwegian, aynı zamanda da çok değişik bir uygulamaya da gitmiştir. Norwegian dendiğinde İskandinav ve Avrupa’nın geri kalan kısmında tarifeli seferler düzenleyen Norwegian, son aylarda Amerika Birleşik Devletleri’ne de tarifeli seferler düzenlemiştir.

ANorwegian Airlines Nasıldır?vrupa’da Türkiye de dahil birçok ülkeye uçuş gerçekleştiren Norwegian, oldukça düşük fiyatlarıyla müşterilerini kendisine çekmeyi başarmaktadır. Ağırlıklı olarak domestik uçuşlara yönelmiş olan Norwegian, son zamanlarda ciddi bir politika değişikliğine gitmiş ve Norveç’ten Amerika Birleşik Devletleri’ne sadece 350 Türk Lirası karşılığında seferler düzenlemeye başlamıştır. Bu seferleri başarı ile gerçekleştiren Norwegian, Norveçlilerin hafta sonu için Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmesini de çok ucuza sağlamıştır. Norveç’te kişi başına düşen milli gelirin 65 bin Dolar olduğu var sayılırsa 100 Dolara Amerika’ya uçmak son derece cazip bir fırsattır. Tabi burada 100 Dolar sadece tek yön içindir. Bu hamlesiyle havacılık alanında son derece ses getiren Norwegian, kullandığı yeni nesil uçaklarla yakıt sarfiyatını minimize etmeyi başarmıştır. Resmi olarak 22 Ocak 1993 tarihinde kurulmuş olan Norwegian, birçok yere tarifeli sefer düzenlemektedir.

Filosunda toplam 112 adet ticari yolcu uçağı bulunduran Norwegian, bu uçaklar vasıtasıyla toplam 132 destinasyona tarifeli seferler düzenlemektedir. Bu seferler arasında Türk şehirleri de yer almaktadır. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nin Boston, New York ve Fort Lauderdale şehirlerine de tarifeli seferler düzenleyen Norwegian, son derece başarılı bir grafik çizmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’ne uçarken Atlantik Okyanusu’nu Boeing 737-800’lerle aşan Norwegian, bu alanda da büyük bir başarı elde etmiştir. Çünkü 737 serileri kısa mesafeli uçuşlar için tasarlanmıştır, deniz aşırı seferler için değil. Şirket son zamanlarda elde ettiği başarılar sonrasında yeni uçak siparişleri de vermiştir. Airbus’tan 30 adet A321 sipariş eden Norwegian, ayrıca da Boeing şirketinden de 11 adet 737-800 daha sipariş etmiştir. Filosunda yer alan bütün faal uçakların hepsi yani 121’de 737-800 olan Norwegian, bu anlamda da dünyada eşi benzeri olmayan bir havayolu şirketidir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.