Atomium Nedir?

Atomium, Avrupa Birliği’nin kurucu üyeleri arasında yer alan Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan dünyaca ünlü bir yapıdır. Söz konusu yapı, kısa bir süre için teşhir amaçlı bugün bulunduğu bölgeye konulsa da sonrasında yapıya gösterilen ilgi yapının bölgede kalıcı olarak kalması sonucunu da beraberinde getirmiştir. Avrupa ülkelerinin sahip olduğu sıra dışı yapılar arasında en ilgi çekicilerinden kabul edilen Atomium, kısa sürede başkent Brüksel ve aynı zamanda da Belçika’nın sembollerinden birine dönüşmüştür. Yapının asıl olarak tasarlanış amacı, 1958 yılında gerçekleştirilmiş olan Brüksel Fuarı’dır. Her ne kadar bu organizasyon için geçici olarak bölgeye konulsa da Atomium, kısa sürede bölge halkı tarafından ilgiyle karşılanınca, Brükselli yetkililer yapının bölgede daimi olarak kalması konusunda karar kılmışlardır. Brüksel Dünya Fuarı için tasarlanan bu eserin mimarı dünyaca ünlü mühendis Andre Waterkeyn’dir. Ayrıca Waterkeyn haricinde söz konusu yapıda Jean Polak’ın da mimar olarak ciddi katkıları bulunduğunu vurgulamalıyız. Sıra dışı bir eser olan Atomium, bölgeye farklı bir hava katması sebebiyle kısa sürede popüler olmayı başarmıştır.

Mimari olarak son derece eşsiz bir yapıya sahip olan Brüksel şehri bu sayede yeni bir figüre daha ev sahipliği yapmış ve kendisini ziyarete gelen turistlere ilgi çekici bir eser daha sunmuştur. Waternkeyn tarafından tasarlanan bu yapı, tam 102m uzunluğundadır. Paslanmaz çelikten yapılmış olan bu yapı, demirin kristal kafes yapısının 165 milyar kez büyütülmesi hadisesinden esinlenilerek yapılmıştır. Söz konusu eser bünyesinde 9 adet farklı küre barındır ve bu kürelerin çapları ise 18m olarak tasarlanmıştır. Atomium, inşa edildikten sonra bölgede son derece ilgi toplayınca, yetkililer söz konusu yapının bir müzeye dönüştürülmesinde karar kılmışlardır. Bu anlamda Atomium’un bünyesinde yer alan demir küreler ziyaretçilerin girişine açılmıştır. Ancak her ne kadar 9 adet küre bulunsa da en iyi manzara en üst bölümde yer alan kürede bulunmaktadır. Zaten Belçika Belediyesi de 9 küreden 3’ünü ziyaretçilere kapatmıştır. Geriye kalan 6 küre için ziyaret mümkündür. Bunun için özel asansör sistemi tasarlanmıştır. Bu sayede ziyarete etmek istediğiniz kuleyi herhangi bir zorlukla karşılaşmadan ziyaret edebilmektesiniz.

Küreler giden kanallar tam olarak 3m çapındadır. Bu anlamda kürelere giderken kanalların kullanması sırasında herhangi bir zorluk yaşanmamaktadır. Asansör sistemi dışında ayrıca merdiven de bulunmaktadır. Bu da dileyen ziyaretçilerin asansör yerine merdiven kullanarak yapıyı ziyaret edebilme imkanı sunar. En üst kısımda yer alan küre, ziyaretçiler tarafından en çok tercih edilen küre konumundadır. Bunun nedeni, söz konusu kürede restoran bulunması ve Brüksel şehrini seyredebileceğiniz bir geniş bir görüş açısı imkanı sunmasıdır. Son derece popüler olan bu yapı, 2013 yılında CNN tarafından Avrupa topraklarının en sıra dışı yapısı olarak adlandırılmıştır.

Yazar:Emir Karasu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar