Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İştahı Kesen Yemek Çeşitleri Nelerdir?

0 302

İştah, kişinin açlık ve tokluk hissini belirleyen en önemli faktördür. İştahı açık olan bir kişi sürekli yeme ihtiyacı hisseder. İştah kesici besinlerin tüketilerek özellikle kilo alımının önüne geçilir.

7657_tahi_kesen_yemek_tarifleri_nelerdirDiyet listelerinde genel olarak iştahı kesen gıdalar ve yemekler tüketilir. İştah kesmek için öncelikle bitki çaylarına başvurulur. Son dönemler de sürekli bir karışım hazırlanarak kişilerin iştahının kesilmesini sağladığı savunulur. Doğal bir yöntemle zayıflamak isteyen bir çok kişi bu bitki aylarını deneyerek ciddi kilolar verdiğini savunmaktadır. Öncelikle bu bitkiler metabolizmayı hızlandırmak ve yağ yakımını maksimum seviyeye çıkarmak için tüketilir. Tüketilen gıdalar kilo kaybında çok önemlidir. Ayrı bir yemek listesi hazırlayarak iştahınızın önüne geçebilirsiniz.

Besinlerin kilo kaybı ve alımında etkisi kaçınılmazdır. Evinizde hazırladığınız yemeklerde ufak değişiklikler yaparak iştahınızın önüne geçebilirsiniz. Öncelikle ıspanak yaprakları ile yapılan bir yeşil salata iştahınızın kesilmesine neden olur. Yeşil yapraklı bitki ve sebzeler tok tutma özelliğine sahip olduğu için yemeklerden önce tükettiğiniz de iştahınızın azaldığını görürsünüz. Enginar zayıflama da yardımcı olan bir diğer gıdalardan biridir. Enginar köklerini bir soğan, karabiber taneleri ve limon ile haşlayarak tükettiğiniz de hem yağ yakımını hızlandırır hem de tok tutar.

Karnabahar ve brokoli diyet yemeklerinin vazgeçilmezleri arasındadır. Özellikle haşlayıp salata şeklinde tüketildiğinde besin değeri fazla olduğundan tokluk hissi yaratacaktır. Ayrıca suyunu da tüketebilirsiniz. Öğünlerinizi atlamamanız gerekmektedir. Bir araştırma sonucuna göre kahvaltı yapan kişiler de kahvaltı yapmayan kişilere oranla tokluk hissi daha fazla olup gün içerisin de gereksiz gıda tüketiminin önüne geçilmiş olur. Bu yüzden kahvaltı öğününü atlamadan iştahınızı dengeleyebilirsiniz.

7657_tahi_kesen_yemek_tarifleriYemeklerden önce tüketilen su iştahınızı kesecektir. Bu yüzden iştah kesen yemeklerin dışında günlük su tüketimine önem vermelisiniz. Suyun günlük yaşamda ki önemi göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Gün içerisin de hazırladığınız lif bakımından zengin meyve suları iştahınızı yarıya indirmektedir. Bunun yanında ayrıca yulaf ezmesini süt ya da yoğurt ile tüketerek bir ara öğün haline getirebilirsiniz. İştahınızın kesilmesin de yardımcı olur. Zaman zaman tatlı ihtiyacınız olabilir. Kırmızı bir elmayı tarçın ve ceviz ile elmayı rendeleyerek içerisine katarak tükettiğinizde iştahınız kesilebilir. Tatlı krizlerinin önüne geçebilmek için diğer gıdalar ise, erik ve böğürtlendir. hem metabolizma hızlandırır hem de tatlı ihtiyacını karşılar.

İştah kesmek için evinizde bulunan gıdalarda değişiklikler yaparak lezzetli yemekler yapabilirsiniz. Baharatları kullanarak yemeklerinizi tatlandırabilirsiniz. Şeker kullanımına dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. iştahın azalması için karbonhidrat ve şekerden uzak durmanız da fayda var. Sebzelerin sapları normalde ayıklanarak yemek yapılır. Fakat diyetteyseniz ve iştahınızı kesmek istiyorsanız sebzelerin sap ve köklerinden baharatlarla lezzetli yemekler yapabilirsiniz. Yağ miktarı iştahı kesmek için yapılan yemekler de çok önemlidir. Bir yemek kaşığını geçmeyecek şekilde yağ kullanmanız gerekiyor. Tuzlu gıdalardan uzak durmalısınız. Hem şişkinlik yapar hem de sıkça acıkmanıza sebep olurlar. Tuz yerine yine baharatlardan faydalanabilirsiniz.

İştahı kesmek için ya da kilo kaybı yaratmak için hazırlanan yemekler genel olarak kişilere lezzetsiz gelebilmektedir. Bu yemekleri tatlandırmak tamamen sizin elinizde. Baharatları doğru şekilde kullanarak sağlıklı bir şekilde iştahınızı kesebilirsiniz. Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlayan gıdalar tükettiğiniz de açlık hissinin minimum seviyeye iner. Böylelikle iştahınız sürekli açık durumda olmaz. Yemek tariflerini kendinize göre sevdiğiniz sebzelerden farklı olanlarını da hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde yemek yemekten de zevk almış olursunuz.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.