Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Molde FK Nasıl Bir Kulüptür?

0 2.589

moldeMolde Fotballklubb ya da kısaca Molde FK, Norveç’in 1. Futbol Ligi olan Tippeligaen’de mücadele enden ve aynı zamanda da UEFA Lisansı sahibi bir kulüptür. 19 Haziran 1911 tarihinde, Norveç’in Molde şehrinde kurulmuş olan kulüp, adını buradan almaktadır. Norveç Ligi’nde Rosenborg BK kadar şöhreti olmasa da son zamanlarda yaptığı atılımlar sonrası çıkışa geçmiş olan Molde artık Rosenborg ile doğrudan rakip konumuna yükselmiş son 5 yılda Molde ciddi başarıların altına imzasını atarak Rosenborg’u geride bırakmayı başarmıştır. 103 yıl önce kurulmuş olan Molde FK’nin başkanlığını Oystein Neerland, teknik direktörlüğünü ise Tor Ole Skullerud yapmaktadır. Molde maçlarını, 11,800 koltuk kapasitesine sahip, Aker Stadyumu’nda oynamaktadır. Geçtiğimiz sezonu 1. Sırada tamamlayan Molde, UEFA organizasyonlarında da son 5 yılda düzenli olarak yer almaya başlamıştır. ”Mavi Beyaz” olarak da adlandırılan Molde, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde Norveç’i temsil etmiş iki takımdan birisidir.

Molde, 2011 yılına kadar Norveç Birinci Futbol Ligi’nde şampiyonluk sevinci yaşamamıştır. Ancak 2000’lı yılların başında gelen ciddi planlama ile beraber artık Molde şampiyonluğu kovalayan kulüplerden biri haline gelmeyi başarmıştır. 2011’de gelen şampiyonlukla beraber ciddi bir sıçrama yapan Molde sonrasında 2012’de de Norveç Birinci Futbol Ligi’ni zirvede bitirmeyi başararak iki sene üst üste şampiyon olmuştur. 2013’te şampiyonluğu kaçıran Molde, 2014’te bu unvanını geri kazanmış ve Norveç futbolunda bir devrime sebebiyet vermiştir. Elde edilen 3 Lig şampiyonluğun haricinde, 7 kez de ikinciliği bulunan Molde, 3 kez de Norveç Birinci Futbol Ligi’ni 3. Sırada bitirmiştir. Toplamda ise 13 kez Ligi ilk 3’te bitirmeyi başaran Molde 1999/00 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etme hakkı kazanmıştır. 1999/00 sezonunda, Real Madrid, Porto ve Olympiacos’la aynı gurupta mücadele vermiş olan Molde gurubu sonuncu olarak tamamlamıştır.

akerstadion23 kez Norveç Birinci Futbol Ligi’ni şampiyon olarak tamamlama başarısı gösteren Molde, bunun yanı sıra 4 kez de Norveç Kupası’nı kazanma başarısı göstermiştir. Bu 4 galibiyetin 2’si geçtiğimi 2 sezonda gelmiştir. 4 zaferin yanı sıra 3 kez de kupayı finalde kaybetmiş olan Molde FK, böylece toplamda 7 kez final oynama başarısı göstermiştir. Molde tarihinde sadece 1 kere hem Norveç Birinci Futbol Ligi’ni hem de Norveç Kupası’nı aynı sezonda kazanma başarısı göstererek duble yapmıştır. Bu duble sevinci 2014 yılında gelmiş ve kulüp bu sayede ilk kez Norveç’in en büyüğü olarak kabul edilmiştir. Molde UEFA organizasyonlarında tarihi boyunca belirli dönemlerde yer almış olsa da karnesi oldukça başarısız sonuçlarla doludur. Hiçbir UEFA organizasyonunda son 16’ya dahi kalmayı başaramayan Molde, UEFA organizasyonlarında Şubat ve Mart aylarında maç yapma şansını elde edememiştir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku