Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Matcha Bitkisini (Çayını) Tüketmeniz İçin 7 Neden!

0 318

Matcha bitkisinden elde edilen çay, gıdalar içerisinde sağlıklı beslenme adına raflarınızda yer alması çok büyük fayda sağlayabilecek olan, özellikle de insan enerjisinin azalmaya başladığı yoğun öğleden sonra ekstra (çok gerekli) enerji yüklenmenize yardımcı olacak olan en yeni trend içeceklerden birisidir. Matcha bitkisinden elde edilen çay, gıdalar içerisinde sağlıklı beslenme adına raflarınızda yer alması çok büyük fayda sağlayabilecek olan, özellikle de insan enerjisinin azalmaya başladığı yoğun öğleden sonra ekstra (çok gerekli) enerji yüklenmenize yardımcı olacak olan en yeni trend içeceklerden birisidir.

MaMatcha Bitkisini (Çayını) Tüketmeniz İçin 7 Neden!tcha’nın antik Çin ve Japon geleneğine dayanan uzun bir geçmişi vardır. Aslında, Matcha 4000 yıldan fazla kullanılmaktadır. Ancak geniş antik köklerinin yanı sıra, geçmişten günümüze çok da kullanılmayan bir güzellik ve sağlık kaynağı olduğu da bir gerçektir. Matcha bitkisinin tozu, faydalı pek çok bileşeni içermektedir ve günlük diyetin içerisinde beslenmenin farklı yönlerine dahil etmek çok avantajlar sağlayacaktır.

Stresli bir anda gevşeme hissi verme noktasından daha iyileştirilmiş bir odaklanma kabiliyeti sağlamaya kadar pek çok yardımı bulunan Matcha’yı, beslenme şeklinizin içine koymanız gereken yedi neden:

1) Size Parlayan Bir Cilt Verir

Matcha toz yeşil çayı, düzenli olarak demlenmiş normal yeşil çaydan 137 kat fazla antioksidan veya EGCG’ye sahiptir. Bu antioksidanlar cildinizi mor ötesi ışınlardan korumaya yardımcı olur. Vücudunuzun tuttuğu zararlı serbest radikalleri bile atabilirler. Ayrıca, kan akışınızı artırırlar, bu da yanaklarda hafif pembelik etkisi ortaya çıkarırlar ve doğal ışıltıyı vermenize yardımcı olur.

2) Sizin Rahatlamanıza Yardımcı Olur Ve Daha Dinç/Uyanık Şekilde Kalabilmenizi Sağlar

Matcha, beyninizin işlevselliği içinde rahatlama ve refah durumunu gerçekten teşvik eden nadir bir amino asit olan L-theanine bakımından zengindir. Stres beta dalgalarına neden olabilir. L-theanine bileşeni ise alfa dalgaları oluşturur, bu da uyanıklık durumuna yol açar. Ve L-theanine tüm çaylarda ortak olsa da, matcha bu amino asidi normal eski siyah ve yeşil çay çeşitlerinden beş kat daha fazla içerebilir.

3) Bir Şeyleri Daha Kolay Hatırlamanıza Yardımcı Olur Ve Hafızayı Güçlendirir

Matcha’daki L-Theanine hafızanızı geliştirir. Örneğin cep telefonunuzu ve araba anahtarlarınızı nereye koyduğunuzu hatırlamanıza yardımcı olan bileşenlerin başında L-Theanine gelmektedir. Kafeinin olağan olumsuz yan etkileri olmadan öğrenmenize ve daha iyi performans göstermenize yardımcı olur. Aslında çalışmalar, L-theanine ile doldurulmuş yeşil çayları içenlerin, görevlerini engelleyebilecek (yani, iş günü boyunca sosyal medyaya doğru kaydırılmaya daha az duyarlı) özelliklere daha çok sahip olduğu ve “dikkat dağıtıcı bilgiye” duyarlı olmadıklarını göstermektedir.

4) Yağların Yakılmasına ve Metabolizmayı Hızlandırmaya Yardımcı Olur

MMatcha Bitkisini (Çayını) Tüketmeniz İçin 7 Neden!atcha’daki kimyasal bileşenler temel olarak vücudunuz için bir jimnastik salonu oluştururlar. Bu da tabi ki sizin için enerji yakmak adına daha az uğraşacağınız anlamına gelmektedir. Yapılan çalışmalar, bu bitkiyi kullanmanın %25 daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olabileceğini göstermektedir. Dolayısıyla matcha içmek daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Sağlıklı bir diyet ve egzersiz ile kombine olarak, matcha kilo kaybınızı hızlandıracaktır.

5) İmmün Sisteminizi Daha Sağlıklı Şekilde Koruyabilmenizi Sağlar

Hastalığa neden olan mikroorganizmaların vücutta kontrol altında tutulmasını ve stresin de yine buna keza kontrolünün sağlanabilmesi açısından yardımcı olur. Matcha, alerjiniz veya sinüs enfeksiyonunuz olduğunda ortaya çıkan iltihap türü için de mükemmeldir. EGCG kateşinleri ve Teanine’nlerin bütünsel faydalarını elde etmek için soğuk ve grip mevsiminde matcha içmeniz size büyük fayda sağlayacaktır.

6) Yaşlanma Sürecini Geciktirir

Japonya‘daki Okinawa, bilim adamlarının ve beslenme uzmanlarının, insanların daha uzun yaşadığı dünyanın coğrafi bölgesi olarak bilinen Blue Zone olarak adlandırdığı yerdir. Okinawa’daki en yaygın içeceklerden bir tanesi matcha olduğundan, The Blue Zones Solution’un (16) yazarı Dan Buettner, ömrünü uzatan bu ömrü, içeceklerin ve kanserle savaşan serbest radikallerin günlük tüketimine atfetmiştir.

7) Depresyon Belirtilerinin ve Anksiyete Durumlarının Azaltılmasına Yardımcı Olur

Konuşmanız sırasında odaklanmanızı, rahatlamanızı, bağışıklık sisteminizi geliştirerek ve kan akışınızı arttırmanızı sağlayan matcha, depresyon ve kaygıları hafifletmeye yardımcı olur. Matcha’da bulunan polifenoller, sizi içten dışa doğru iyileştirebilir ve bu nedenle sizi daha mutlu ve daha az stresli hissettirebilir. Polifenoller, güçlü bir bitki bazlı antioksidan ve mikro besin maddesi olup, genellikle sizi sevinçli hale (şarap ve çikolata gibi) getiren birçok gıdada bulunur.Matcha’nın tadını beğendiğinizde çay olarak tüketmeniz kolaydır. Ancak, eğer ki tadı size çok hitap etmiyorsa, tadını yumuşatmak adına farklı içecekler ve yiyecekler ile birleştirip daha lezzetli gıdalar elde edilerek de bu bitkiyi tüketmek mümkün olacaktır.

Kaynakça:
byrdie.co.uk/benefits-of-matcha

Yazar:Gökçe Cömert

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.