Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kıtalararası Irkların Fiziksel Özellikleri

7 6.388

Kıtalararası Irkların Fiziksel ÖzellikleriIrklar üzerindeki araştırmalar üç büyük sonuç verdi. Birincisi ırklar arasında yalnız deri rengi, saç yapısı ve yüz ifadesi açısından değil düzinelerde de fark ortaya çıkar. Bu fark kemiklerin biçiminden, kulak kirinin kıvamına kadar ve vücut kimyasına kadar farklılık göstermektedir. İkinci sonucu insanın evrimsel başarılı oluşu, büyük genetik(kalıtsal) farklar göstermeye bağlıdır. Üçüncü sonuç ise, bir ırkı diğerlerinden ayıracak kesin bulgular yoktur.

Kıtalararası Irkların Fiziksel ÖzellikleriIrklar zamanla yerleşim yerlerini değiştirmiş ve başka kıtalarda diğer ırklarla bir araya gelerek evlilik yaşamış ve ırklar bu arada kaynaşmış oldu. Bazı uzmanlara göre aynı ırka mensup kişiler birbirleri arasında evlilik kurup çocuk sahibi olduğunda, kalite bozulmakta yani çocuğun başarılı ve çok özelliği bulunmamaktadır. Fakat ayrı ırktan çocuk sahibi olan bireylerin çocukları üstün yeteneklere sahip olmakta, her ırkında özelliklerini alarak başarılı ve çok yönlü bir çocuk olduğunu ve buna da melezlerin üstünlüğü adını vermişlerdir. Farklı oluş insanlara kuvvet ve elastikiyet kazandırdığı savunuyorlar. Deri rengi Avrupa’da kuzeyden güneye gidildikçe koyulaşır, İsviçrelilerin sarışın, İspanyolların esmer oluşu gibi. Kuzey Afrika da deri rengi koyulaşmaya devam etmektedir. Asya da ve kuzeyde sarışınlar bulunur. Güneye gidildikçe de zencileşir deri rengi. Bu yüzden Hindistan ve Afrika çok koyu renklere mensuptur. Bu deri farkların nedeni ise güneş ışınlarının derideki melanin pigmentini(boyasını) artırmasıyla ilgilidir. Derisinde fazla melanin bulunana siyah ırk ayrıca deri kanserinden de daha az etkilenir. Çünkü ultraviyole melanin ışınları emerek zararını azaltır. Kanser riskini en aza indiren bu madde siyah tenli kişilerde D vitamin eksikliğine bağlı kemik rahatsızlıklarına kapılma oranını artırır. Çünkü D vitaminin oluşması ultraviyole ışınları tutar. Bir başka sonuca daha varılmıştır.2.Dünya savaşı sırasında esmer Norveçliler, sarışın Norveçlilere göre daha çok dondukları görülmüştür. Siyah ırklar da gözün rengini veren tabaka(iris) ve ağ tabaka da daha fazla pigment bulunur. Bunun için bu tür gözler kırmızı rengi göremezler. Avrupalıların gözleri açık renkli olduğundan kırmızı rengi çok iyi görmektedirler.

Kıtalararası Irkların Fiziksel Özellikleri

Soğuk ve kuru iklim insanların burnu, sıcak ve nemli iklimlere göre daha sivri ve uzundur. Burun bu şekilde yüzeyini, genişleterek havayı daha iyi ıstır ve nemlendirir. Beyazların burnu siyah ırka göre daha uzun ve sivridir. Kuzeyin insanları tropik bölgelere göre, kol, bacak ve gövdesi daha kısadır. Afrikalılar ise ince uzun kol ve bacağa sahiptir. Afrikaların saçları kıvırcık ve dalgalıdır. Zencilerin dudakları da çok kalındır. Irklarda kulak kiri bile farklı özellik taşır. Yaş yapışkan, kuru, gevrek diye nitelendirilen kulak kiri çeşidi, Kuzey Çin’de %98, Amerika beyazlarda %16, Amerika zencilerde %7 rastlanıyor. Ter bile ırktan ırka fark ediyor. Ter bezleri beyaz ırkta koltuk altı ve üreme bölgelerinde iken, siyah ırkta göğüste ve karında bulunur, ayrıca siyah ırkın kendine has ter kokusu mevcuttur. Avrupalılar, vücudu en kötü kokanlar arasında ilk sırayı alır.

Yazar: Elif AÇIKGÖZ

7 Yorumlar
 1. Bella diyor

  Uzun orta kumral düz saçlarım var. Tenim pembe beyaz gözlerimde kahverengi. Vücut yapım ince. 165im. Dudaklarım koyu pembe orta büyüklükte. Kirpiklerim yukarı doğru kalkıl ve uzun. Bacaklarım ince uzun. Gözlerimde biraz çekiklik var Hangi ırktanım sizce?

 2. Mr. diyor

  Dudaklarım dolgun alt dudak ağırlıklı.Saçlarım düz ve rengi küllü kumral.Gözlerimde çekiklik yok ve kahverengi.Kaşlarım kalın kavisli.Kulak memem ayrık.Boyum 1.80 den uzun.Ayak yapım yunan.Yüz tipim uzun.Burunumun ucu küt anlıma kadar düz gidiyor burun kanatlarım biraz sarkık (internetten baktığımda columella yukarda diyen tiple uyuşuyordu).Kirpiklerim kalkık.Parmaklarımın büyüklükleri sırasıyla orta,yüzük,işaret,serçe ve baş parmaktır avcumun içi beyaz.Ten rengim zeytin ten rengi

  1. Mr. diyor

   Sizce hangi ırktanim.Birde dudaklarım oranltılıymış

   1. Vahap diyor

    Orta buyukluk ve genişlikte olan dudak yapısı Turanid ve Turanide yakın ırklarda görünürken, Alt dudak daha kalın, üst dudak daha inceyse, kesin olarak turanid irk dnasini tasirsiniz.

 3. Arda diyor

  dudaklarım büyük zenci dudagı gibi burnum hem sivri hem biraz geniş saçlarım siyah dalgalı gözlerim siyah tenim beyaz
  bacaklarım kalın uzullarım büyük vücudumda pek kıl yok sizce benim ırkım nedir?

  1. tarık diyor

   yüzde 95 bulgarsın yani GÜNEY SLAV IRKI

   1. Yusuf diyor

    Süt tenliyim boyum 1.84 Orta seviye sakal ve biyik. kaş ortasinda tüylenme hiç yok. Kaşlarim ince ve kavis yok dümdüz. Vucut killarim orta kalinlikta çenem geniş göz rengim kahve burnum kemersiz uzun ve azcik yukari bakiyor dudaklarimin ikiside eşit, orta buyuklukte.
    ileri derecede gözlerde çekiklik var saçlarim düz nordic ve turanid melezi olabilme ihtimalim varmi çunku ten rengim çoğu avrupalidan daha beyaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku