Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Rachel Weisz Kimdir?

0 347

Rachel Hannah Craig ya da profesyonel olarak tanınan adıyla Rachel Weisz 7 Mart 1970 tarihinde İngiltere’nin başkenti Londra’da dünyaya gelmiştir. Rachel Weisz, İngiliz sinema ve tiyatro oyuncusu aynı zamanda da eski model olarak lanse edilmektedir. Weisz Londra’ya bağlı Westminster’da doğmuştur. Hampstead Garden Banliyö’sünde büyüyen Weisz aslen Avusturyalıdır. Annesi Viyanalı bir fizyoterapisttir. Ancak İkinci Dünya Savaşı zamanında Yahudi olmaları sebebiyle, Londra’ya yerleşmek zorunda kalmışlardır. Weisz’ın, kökeni incelendiğinde annesinin yarı Katolik yarı Yahudi bir aileden geldiğini, Babasının ise Yahudi olduğunu görüyoruz. Weisz’ın ailesi İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya‘sı tarafından fişlenen aileler arasında yer almaktaydı ve eğer İngiltere’ye kaçmayı başaramamış olsalardı infaz edileceklerdi.

951445a4bdc52a1eff2247d3e95dea64

Oldukça kuçük bir yaşta modelliğe başlayan Weisz’ın oldukça başarılı bir kariyere sahip olacağına o yıllarda kesin gözüyle bakılıyordu. Daha 16 yaşında iken Edebiyat öğretmeni onun sıra dışı bir yeteneğe sahip olduğunu görmüş ve onu yönlendirerek başarılı olmasında ciddi bir rol oynamıştır. Rachel Weisz, 90’lı yıllarda oyunculuk kariyerine Trinity Hall, Cambridge’de başlamıştır. Sanat okulunu ikincilikle bitirince kendisi gibi ünlü olacak Sacha Baron Cohen ile beraber birçok iş teklifi alan Weisz kariyerine televizyonda devam etme kararı almıştır. Bu dönemde Weisz çeşitli televizyon programlarında boy göstermiş ve aynı zamanda da kısa filmlerde rol alarak sinema hayatına da adım atmıştır. İlk televizyon deneyimi Inspector Morse’de olmuştur; bu yapımı kısa dizi niteliğinde olan Scarlet ve Black izlemiştir. 1991 yılında Guardian Öğrenci Drama Grubu tarafından verilen drama ödülüne layik görülen Weisz adından yavaş yavaş söz ettirmeye başlamıştır.

39614Kısa film niteliğinde olan yapımların ardından çeşitli filmlerde de rol alan Weisz, ilk hatırı sayılı başarısını Death Machine’de elde etmiştir. Bu film aynı zamanda Rachel Weisz’ın ilk bilim kurgu filmi olmuştur. Ancak kendisine şöhreti getiren yapım, 1996 yılında çekilen Chain Reaction olmuştur. Bu filmde Keanu Reeves ve Morgan Freeman gibi isimlerle birlikte rol alan Weisz kendisini geliştirebilme imkanını da bulmuştur. Ancak kendisine şöhreti getiren film The Mummy yani Mumya filmi olmuştur. Macera filmi niteliğinde olan bu yapımda Brendan Fraiser ile beraber başrolu paylaşmış ve oldukça beğeni toplamıştır. Başarılı bir gişeden sonra filmin devam serisi gelmiştir. Rachel Weisz’ın diğer kayda değer filmi ise Enemy at the Gates yani Kapıdaki Düşman’dır. Bu filmde Jude Law ile beraber rol alan güzel oyuncu oskarlık bir performans sergilemiştir.

İlerleyen yıllarda birçok Hollywood yapımında yer alan Weisz, oldukça başarılı performanslara imza atsa da Altın Küre Ödülünü almayı başaramamıştır. Daniel Craig ile evlenen oyuncu eşiyle beraber birkaç filmde de rol almıştır.

Kaynakça:
Glamour 2014

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.