Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

KKB Puanı Nedir?

0 404

KKB Puanı Nedir?Günümüzde finans sektörü içerisinde yer alan bankaların ürün ve hizmetlerinden yararlanmak isteyen tüketiciler bir takım koşullara uyum sağlaması gerekmekte ve özellikle kredibilite durumlarının iyi bir seviyede olması istenmektedir. Bu koşullara uyum sağlayan her tüketici bankaların sunmuş olduğu kredi, kredi kartı ve daha pek çok üründen yararlanma aşamasında sorunsuz bir şekilde nakit ihtiyaçlarını gidermektedirler.

Bankalarla çalışmak isteyen ve başvuru işlemleri için işlem yapan tüketiciler ilk olarak bir ön elemeden geçmektedirler. Özellikle şubeye gitme ihtiyacı duymadan bankacılık kanalları aracılığı ile işlem yapan tüketiciler bu ön eleme aşamasına tabii tutulmaktadır. Telefon bankacılığı, mobil bankacılık, internet bankacılığı ve SMS ile yapılan başvurularda bankaların sistemleri otomatik olarak tüketicilerin KKB puanlarını sorgulamaktadırlar. KKB puanlarının seviyelerine göre olumlu ya da olumsuz yanıt almaktadırlar. Bu nedenle günümüzde pek çok tüketici tarafından KKB puanı nedir sorusu sıklıkla sorulmaktadır.

Gündelik yaşam içerisinde de KKB puanlarının araç kiralama, konut kiralama ve iş ortaklıkları gibi daha pek çok alanda sıklıkla kullanılması nedeni ile KKB skoru nedir sorusuna yanıt aranmaktadır. KKB skoru yani Kredi Kayıt Bürosu puanı tüketicilerin geçmiş dönemlerden günümüze kadar olan ve bankalar ile yapmış olduğu çalışmalar sonucu oluşturulan puandır. Yani özetlenecek olursa tüketicilerin kredibilite durumunu puanlayan bir hesaplama aracı ile oluşturulmuş bir sistemdir. Bu puanlama sistemi aracılığı ile bankalar kişi ve kurumların geçmiş dönemlerden itibaren kullanmış oldukları ürün ve hizmetlerin geri ödemelerini nasıl yaptığına ilişkin fikir sahibi olabilmektedirler.

Bankalara yapılan ilk başvurular aşamasında sorgulama sayfası üzerinden elde edilen Kredi Kayıt Bürosu puanı aracılığı ile tüketicilerin risk profilleri analiz edilmektedir. Böylece ön eleme aşamasında talep edilen ürünün geri ödemelerinin yapılıp yapılamayacağı hususunda bir fikir edinmek mümkündür. Bu nedenle bankalar ve diğer finans kuruluşları tarafından ilk olarak ele alınan kriter KKB puanıdır.

KKB puanı ile ilgili bilinmelidir ki her tüketicinin şahsi Kredi Kayıt Bürosu notunu bilmesi gerekmektedir. Sorgulama işlemlerine ait detaylar ve KKB puanı ile ilgili daha açıklayıcı bilgiler bankakredinotum.com adresi içerisinde yer almaktadır. Ayrıca bu sayfa içerisinden KKB puanı ile ilgili merak edilen tüm konu başlıklarına ait içerikleri de bulmak mümkündür. Burada ele alınan konular dahilinde finansal çalışmaların yürütülmesi özellikle kredi notu düşük olan tüketiciler için artı bir adım olacaktır. Finansal yaşamın aktif olarak sürdürülebilmesi ve bankalar aracılığı ile nakit ihtiyaçlarının giderilebilmesi için KKB puanının yani Kredi Kayıt Bürosu notunun aktif olarak rol aldığını unutmamak gerekir.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku