Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İndirim Kuponu Kullanmanın Yararları Nelerdir?

0 143

İndirim Kuponu Kullanmanın Yararları Nelerdir?2017 yılında 30 milyar Dolar’ı yakalayan Türkiye’deki e-ticaret hacmi her geçen yıl daha da artıyor ve 2018 yılı için %30 civarı bir artışla 40 milyar Dolar’a yaklaşması öngörülüyor. Bu rakamlar Dünya’daki gelişmiş ülkeler ortalamasının her ne kadar altında olsa da, git gide aynı seviyeye yaklaşıldığının bir habercisi rolünde. Yapılan anketlerde insanlar zaman yetersizliği, çok sayıda alternatifi bir arada bulma isteği ve uygun fiyatlar gibi nedenlerden dolayı online alışverişlere yöneldiğini söylüyor. Fiziksel bir mağazaya gidildiğinde mağaza içinde yer alabilecek model sayısı oldukça kısıtlıyken bir alışveriş sitesinde sınırsız alternatifler yer alabiliyor. AVM’ler arası mekik dokumak için özellikle büyük şehirlerde bir günün harcanması söz konusuyken, sanal ortamda bir saat içinde her türlü alışveriş yapılabilir durumda. Anket sonuçlarına göre en büyük etkenlerden biri olarak belirtilen uygun fiyatlar ise indirim kuponu kullanımıyla sağlanabiliyor. Evden çıkıp herhangi bir mağazaya gittiğinizde birkaç ürün beğenir ve kasaya gidersiniz. Kasada ürünün etiket fiyatı ne ise onu ödersiniz. O noktada bu ürünler için ekstra indirim almanız söz konusu değildir. Fakat internet alışverişlerinde indirim kuponları sayesinde bu sistem farklılık gösteriyor. Bir online alışveriş sitesine girdiğinizde, beğendiğiniz ürünleri sepete atıp ödeme adımına geçince o sayfada indirim kuponu alanı bulunur. Türkiye’deki sitelerin yaklaşık %90’ında indirim kodu kullanılabiliyor. Bu indirim kuponlarını düzenli olarak araştırıyor ve bedava yayınlıyor. Oradan alacağınız kuponu ilgili sitenin ödeme sayfasına girdiğinizde alışveriş tutarınıza o anda ek indirim uygulanıyor. Bu sistemi online pazarlık olarak da düşünebiliriz. Sonuç olarak alacağınız bir ürün için “en son kaça olur” sorusunun cevabını alacağınız indirim kuponu belirliyor.

e-Ticaret Nakitsiz Ödemeleri Artırıyor!

İndirim Kuponu Kullanmanın Yararları Nelerdir?
????????????????????????????

e-Ticaretin sağladığı kolaylıklarla birlikte alışveriş yapmak isteyen kişiler tarafından daha çok tercih edilmesi, bunun dışında e-ticaret alanında hizmet vermekte olan firmaların daha fazla kişiye hitap etmek üzere geliştirmekte olduğu projeler sonuçlarını vermeye başladı. Bu doğrultuda http://www.maliye.gov.tr sitesinden elde edilen son rakamlara bakıldığında 2017 yılı içerisinde tarihte ilk defa banka kartları ile yapılan alışverişlerin adet bakımından nakit çekimden yapılan alışverişlerin sayısını geçtiği görüldü. Bankalararası Kart Merkezi tarafından ortaya konan verilerde kredi kartı sayısının da hızla arttığına dikkat çekildi.

Rakamların daha anlamlı sonuçlar haline getirildiği durumda toplam gerçekleştirilen alışveriş sayısının büyük bir kısmını banka kartları ile yapılan ödemeler kapsadı. Kartlı ödemelerin üçte birinin banka kartları tarafından yapıldığı ortaya konarken ödemelerin yapılmasında kartların sıklıkla tercih edildiği de belirlendi. Kartlı ödemelerin sadece geçtiğimiz yılda değil son 5 yılda elde etmiş olduğu neredeyse yüzde 45’lere varan bu ödeme sayısı artışı en büyük gelişme göstergelerinden birinin elde edilmesini de sağladı. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada tüm bu gelişmelerin dijital bir alışveriş çağına doğru kapsamlı bir değişimin gerçekleştiğine dair yorumları yapılıyor. Özellikle Türkiye’deki e-ticaret sahasının genişleyebileceği alanlar ve burada rol alan aktörlerin olumlu aktif çalışmaları sayesinde istenilen sonuçlara kolaylıkla ulaşılabildiği görülüyor.

Kartlı Ödemeler Yeni Bir Dünyayı Getirdi!

Banka kartı ile yapılan ödemelerin banka kartıyla nakit çekim işlemlerinin sayısını geride bıraktığı 2017 yılı ilerleyen dönemler hakkında da e-ticaret sektörü açısından umut verici sonuçları ortaya çıkardı. Özellikle finansal okuryazarlık gibi dışarıdan gelecek etkilerle birlikte Türkiye’nin belirlediği en büyük hedeflenen biri olan nakitsiz ödemeler toplumu olma hedefine daha da yaklaşıldığı görülüyor. Her ne kadar tüm bu gelişmeler için dijital bir dönüşümün gerçekleşmesi için yapılan projelerin olumlu sonuçlarının etkileri belirleyici rol oynuyor olsa da özellikle genç nüfusun artışının da burada önemli bir rol oynadığını söylemek gerekiyor.

Sadece e-ticaret alanındaki alışverişlerde değil aynı zamanda temassız kart sayısı, terminal adetleri gibi noktalarda elde edilen sayısal verilere bakıldığında da büyük oranda gelişmişlik gösterdiği ön plana çıkan nakitsiz ödemeler istatistiklerinin nakitsiz ödemeler başlığı altında yeni bir dünyayı da Türkiye’ye kazandırdığı görülüyor. İlerleyen dönemlerde özel sektörden daha fazla kamuyu ilgilendirecek biçimde şekillendirilmesi beklenen e-ticaret hamlelerinin özellikle kamu ödemeleri ve vergi ödemelerinde tercih edilmesini sağlayacak olan projelerin gerçekleştirildiği belirtiliyor. Nakitsiz ödemeler toplumu olmaya atılan her adımla birlikte Türkiye’nin geleceğin deneyimlerini yaşama noktasında daha öncü bir sıfat taşıması söz konusu olacaktır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku