Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Klavye ve Farelerde Yaşayan Bakterilerden Haberiniz Var mı?

3 433

keyb-custom.jpgBilim adamları topladıkları 33 bilgisayar klavyesi üzerinde yaptıkları araştırma sonucunda ortalama bir klavyede normal bir alanda bulunması gereken bakteri sayısından 150 kat daha fazla bakteri bulmuşlar. Bu bakteri miktarı, temiz olmayan bir alafranga tuvaletin oturma kısmının hijyen seviyesinden bile 5 kat daha kötüymüş. Bu değerler üzerine bir anket çalışması da yapılmış ve 4000 kişiye bilgisayalarını ne aralıkla temizledikleri sorulmuş.

  • Klavyesini aylık olarak temizleyenler: %22
  • Monitörünü aylık olarak temizleyenler: %27
  • Mouse’larını aylık olarak temizleyenler: %10
  • Hiç temizlemeyenler: %41

oranında çıkmış. Buradan da görüldüğü üzere, her gün elimizle tuttuğumuz ve yine aynı elimize yiyecek birşey alıp hiç düşünmeden yediğimizde aslında ne kadar bakteri topluyormuşuz da haberimiz yokmuş. Artık eldivenle mi kullansak acaba, ben gerçekten biraz tırstım bu olaydan. Sonuçta bizi hasta eden de bu bakteriler ve sık sık hasta olan kendimden biliyorum, mouse ve klavyemi en son ne zaman temizlediğimi hatırlamıyorum bile. Ama göz le görünür ciddi bir kirlenme de yok. Neyse yeni bir klavye almam lazım sanırım, gözle görünmeyen neler birikmiştir kimbilir. Bu yazıyı okuyan bütün Türk vatandaşlarına sesleniyorum; “mikroplarla daha fazla yaşamayalım, klavye ve mouse’leri güncelleyelim”. Buradan mouse ve klavye üreticilerine de sitemize bu tarz ürünlerin reklamlarını alabildiğimizi hatırlatmak istiyorum. (:

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku