Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Klinodaktili Nedir?

0 3.528

Klinodaktili, genellikle parmakların küçük kemiklerinin anormal gelişiminden kaynaklanan, anormal şekilde bükülmüş veya kavisli bir parmak için bilinen klinik terimdir. Ayrıca a tipik bir şekle sahip elin büyüme plakasından da kaynaklanmaktadır veya kemikler a tipik bir yönde büyümektedir. Görüntüleme testleriyle teşhis edilmektedir ve ciddi vakalarda cerrahi girişim gerekmektedir. Klinodaktili nadir görüne bir hastalıktır ve genel popülasyonda doğan bebeklerin yaklaşık yüzde 3’ünü etkilemektedir. Ayrıca her iki eldeki herhangi parmaktan biri klinodaktili nedeniyle kavisli olmaktadır. Bununla birlikte, her iki eldeki parmakların etkilenmesi olağandışıdır. Down sendromlu çocukların yaklaşık yüzde 25’inde bu durum bulunmaktadır. Down sendromlu bebeklerde, bazen diğer parmaklardan daha çok başparmak bükülme görülmektedir. Bununla birlikte, çoğu kişide genellikle küçük parmak etkilenmektedir, tırnağa en yakın eklem yüzük parmağına doğru eğilmektedir.

Yaygınlık

Klinodaktili Nedir?Kaç kişinin bu duruma sahip olduğunu tam olarak bilinmemektedir, çünkü parmakların farklı kıvrık seviyelerinde normal veya atipik olanı kesin olarak söylenememektedir. Boston Çocuk Hastanesi’ne göre, bu durum genel şiddetin yaklaşık yüzde 10’unu farklı şiddet derecelerinde etkilemektedir.

Belirti ve Bulgular

Etkilenen parmak, parmağın ortasında tuhaf bir şekilde bükülmektedir veya diğer parmaklarla üst üste gelmektedir ve dördüncü parmak da etkilense bile en yaygın olan belirti parmaktaki pembeliktir. Genel olarak bakıldığında anormallik, etkilenen eli kullanırken rahatsızlık vermesine rağmen, ağrı veya yanmaya neden olmamaktadır. Bununla birlikte eğri parmak 30 dereceden fazla açıyla eğikse el işlevini etkilemektedir. Kişi de klinodaktili küçükse, günümüzde herhangi bir tedaviyi tercih etmeyebilir, ancak daha şiddetli ise, mevcut tedavi seçenekleri bulunmaktadır.

Nedenleri

Kinodaktili konjenital bir durumdur. Bu, daha sonra geliştirmek yerine, bu durumla birlikte doğan çocuk anlamına gelmektedir. Olağandışı şekle, anormal şekilli bir parmak kemiğinin büyümesi veya parmak kemiklerinden birinde büyüme plakası ile ilgili sorun neden olmaktadır. Bazı çocukların bu sorunu neden yaşadıkları belli değildir. Bununla birlikte, bazı bozukluklarla ilişkilidir ve bu bozukluklar aşağıdaki gibidir:
• Down Sendromu
• Klinefelter sendromu
• Turner sendromu
• Fanconi anemisi
Kinodaktili de erkeklerde kızlardan daha yaygındır. Genetik bir bileşenden dolayı kaynaklanmaktadır, ancak bu durumla doğan birçok bebek, ailelerinde bu duruma sahip olan ilk bebektir. Sadece ilk çocuğun durumu olduğu için kliniğe bağlı ikinci bir çocuğun olması muhtemel değildir. Yine de, ilk çocukta Down sendromu ve klinoktili varsa, Down sendromlu ikinci bir çocuğa sahip olma şansı daha yüksektir.

Teşhisi

Klinodaktili Nedir?Hafif vakalarda, çocuk birkaç yaşına gelene kadar kinodaktili fark edilmemektedir. Bununla birlikte sıklıkla, kinodaktili doğumdan kısa bir süre sonra ön teşhis yapılabilmektedir. Elin ayrıntılı fizik muayenesi, el hareketinin ve koordinasyonun etkilenip etkilenmediğini belirlemek için hareket aralığı testleri uygulanmaktadır. X-ışınları genellikle tanıyı doğrulamaya yardımcı olmak için alınmaktadır. Ayrıca doğum öncesi ultrason klinodaktili algılamaktadır, bu bebek anne karnında iken yapılmaktadır fakat hiçbir tedavi seçeneği bulunmamaktadır.

Tedavi

Doktorlar Kinodaktili rahatsızlığında, çoğunlukla belirtiler olmadığından ve etkilenen parmağın kullanımı çok fazla kısıtlanmadığından, herhangi bir tedavi tavsiye etmemektedirler. Düzleştirmeye yardımcı olmak için parmağı bir parmakla bölmek önerilmemektedir. Çünkü bu etkilenen parmağın sağlığını ve büyümesini kötüleştirmektedir. Hafif vakalarda doktor, kötüleşme veya bu fonksiyonundaki durumun belirtilerini izlemek için parmakların ve elin büyümesini izlemeyi seçmektedir. Bununla birlikte eğri 30 dereceden fazla olduğunda, el fonksiyonu tehlikeye girmektedir ve bu nedenden dolayı cerrahi tedavi gerekmektedir. Genellikle tedavi ameliyat çocuk çok gençken etkili olmaktadır, çünkü kemikler henüz tam olarak olgunlaşmamıştır ve kemikler büyümeye devam ettiği için en iyi sonuçları vermektedir.

Ameliyat

Ameliyat gerekli görüldüğünde, parmağı düzeltmek için kemiğin kavisli kısmının bir kısmı çıkarılmaktadır. Parmak ve eklem üzerindeki gerilimi azaltmak, gelecekteki stabiliteyi sağlamak için tendonlar ve yumuşak doku serbest bırakılmaktadır. Kinodaktili tedavi etmek için cerrahi işlemler bulunmaktadır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• Kavisli kemiğin kama şeklindeki bölümünü çıkarmak
• Parmağı sabitlemek
• Etkilenen parmaktaki kemiklerin ve dokunun parmak içinde düzgün şekilde sıralandığından emin olunmak
• Diğer parmaklarla ameliyat edilen parmağın sıralanması
Kemiklerin düz durmasını sağlamak için parmak daha sonra pimler veya vidalarla birlikte tutturulmaktadır. Parmak, tüm kemiklerin ve dokuların doğru bir şekilde hizalanıp yerine oturduğundan emin olarak stabilize edilmektedir. Ayrıca doktor etkilenen parmağın doğal göründüğünden emin olmak için diğer ellere ve parmaklara bakmaktadır. Ameliyattan sonra iyileşme süreci boyunca parmağa döküm veya atel içerisinde hareketsiz hale getirilmektedir. Bununla birlikte el ve ön kol, daha fazla koruma için askıya alınmaktadır. Ameliyat genellikle ortopedi ve plastik cerrahı doktorları yapmaktadır. Bu iki doktor, parmağın işlevinin korunduğunu veya iyileştirildiğini kontrol ederken, aynı zamanda parmak görünümünün mümkün olduğunca normal görünmelerine sağlamak için birlikte çalışmaktadırlar.

Klinodaktili Nedir?

Çocuk ameliyat sonrası birkaç takip randevusuna gelmesi gerekmektedir, eğriliğin şiddetine ve ameliyatın derecesine bağlı olarak iyileşme süresi değişmektedir. Ayrıca kişiden kişiye günlük aktivitelere dönme zaman çizelgesi değişmektedir. Tüm bandajlar veya kalıplar çıkarıldıktan sonra, doktor çocuğun tam hareket aralığını yeniden kazanmasına yardımcı olmak, yeni bir hareketlilik veya işlevsellik aralığına uyum sağlamayı öğrenmesi için el hareketliliği konusunda uzmanlaşmış mesleki veya fiziksel bir terapistle çalışmayı önermektedir. Uzun vadeli görünüm, klinodaktili ile doğan biri için çok iyidir. Bu durum ameliyatla başarılı bir şekilde tedavi edilirse, parmakta klinodaktili tekrarlama şansı bulunmamaktadır. Bununla birlikte bir çocuk, klinodaktiliğin başka belirtileri veya komplikasyonları olmadan hayatına devam edebilmektedir.
Kinodaktili bir parmaktaki büyüme plakası probleminden kaynaklanabileceğinden, çocuğun büyümesiyle ilgili farklı endişeler uyandırabilir ve dikkat edilmelidir. Çocuk doktoru ile diğer kemik veya büyüme anormallikleri belirtileri hakkında görüşülmelidir. Parmağı tedavi etmek için cerrahi bir işlem düşünülüyorsa, klinodaktili çocuklara tedavi deneyimi olan bir uzmana başvurulmalıdır. Ayrıca doktor, etkilenen el ile normal aktivitelere devam etmenin ne zaman uygun olduğunu da belirtmelidir. Genel olarak, klinodaktili olan bir çocuk için görünüm iyidir. Doğru tedavi ile parmak düzleştirilebilmektedir ve hareket kabiliyeti geri kazandırılabilmektedir. Her çocuk farklıdır ve durumun ciddiyeti değişkenlik göstermektedir, bu da tedavi ve iyileşmenin de geniş ölçüde değişebileceği anlamına gelmektedir.

Kaynakça:
childrenshospital.org
chop.edu
texaschildrens.org
congenitalhand.wustl.edu

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku