Kloroform Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?

Bugün bilim adamları kloroformun ilk ortaya çıktığı harika kimyasal olmadığını biliyorlar. Solunduğunda, ölümcül olabilecek kalp atışı düzensizliklerine neden olabilir. Karaciğer ve böbrek hasarına da neden olabilir. Kimyasalın yüksek konsantrasyonları baş ağrısı, baş dönmesi ve mide bulantısı ve kusma gibi gastrointestinal problemlere neden olabilir. Ayrıca, kloroform, kansere neden olabilen bir kimyasal olan olası bir karsinojen olarak sınıflandırılmıştır. Yeni anestezikler ameliyathanede kloroformun yerini almıştır. Kloroform, hem solunum yolu hem de gastrointestinal yoldan hızla emilir. Ayrıca cilt yoluyla emilebilir. Kimyasalın çoğu sonunda parçalanır veya ekshalasyon ve atılım yoluyla vücudu terk eder, ancak bazıları vücut yağlarında ve organlarında toplanabilir.
Fosgen Oluşumu
Kloroform emilmeden tehlikeli olabilir. Güneş ışığından kaynaklanan ultraviyole radyasyonu, ortamda kloroform ve oksijenin yavaş yavaş reaksiyona girmesine ve fosgen denen bir gaz oluşturmasına neden olur. Bu gaz kloroformdan daha toksiktir ve kapalı bir alanda toplanır ve yoğunlaşırsa özellikle tehlikelidir. Birinci Dünya Savaşı’nda fosgen kimyasal silah olarak kullanılmıştır. İlginçtir ki, fosgen bugün önemli bir endüstriyel kimyasaldır. Ancak, kullanırken büyük özen gösterilmelidir. Hem gaz hem de sıvı formunda güçlü bir tahriş edicidir. Burun, boğaz ve akciğerlerdeki dokulara zarar verir ve boğulmaya neden olur. Ayrıca cildi ve gözleri tahriş eder.
Klorlu Su Avantajları ve Dezavantajları
Araştırmalar, vücudumuzdaki kloroformun en büyük katkısının klorlu su olduğunu göstermiştir. Klor genellikle bakterileri ve diğer mikropları öldürmek için içme suyu ve yüzme havuzu suyuna eklenir. Bu iş çok önemlidir, ancak ne yazık ki dezenfektan olarak klor kullanmak problemlere neden olabilir. Kloroform ve diğer dezenfeksiyon yan ürünleri, klorun sudaki organik moleküller ile reaksiyona girmesiyle oluşur. Yüzme havuzlarında, bu organik moleküller, örneğin dökülen deri hücrelerinden, ter, idrar, kozmetik, güneş koruyucu, yaprak ve topraktan gelebilir. Oluştuklarında kloroform ve diğer dezenfeksiyon yan ürünleri, bir kişi su yutarken veya sudan gelen buharı solunduğunda vücuda nüfus eder.
Evlerde ve Sektörde Kloroform Üretimi
Bilim adamları evlerde klorlu suyun özellikle su sıcaksa, kloroform içeren buhar ürettiğini bulmuşlardır. Su ne kadar sıcaksa, havadaki kloroform konsantrasyonu o kadar yüksek olur. Sıcak duş veya banyo suyu, sıcak yemek pişirme suyu ve sıcak çamaşır veya bulaşık yıkama suyu, kimyasalın konsantrasyonunu artırabilir. Tuvaletleri temizlemek için kullanılan klor veya çamaşırları yıkamak aynı etkiye sahip olabilir. Bazı endüstriler kloroformu atmosfere salmaktadır. Kloroform, bazı ülkelerde R-22 olarak bilinen bir soğutucu üretmek için kullanılır. Bununla birlikte, R-22’nin kullanımı giderek azalmaktadır, çünkü atmosferde ozon azalmasına neden olmaktadır. Kloroform, kağıt hamuru ve kağıt fabrikalarından ve çöp toplama alanlarından ve tehlikeli atık sahalarından gelen havaya da salınır. Kloroform vücudumuza klorlu su içtiğimizde girer ve kimyasal içeren gıdaları tüketir. Bazı gıdalarda kimyasal bulunur, çünkü bunları üretmek için klorlu musluk suyu kullanılmıştır.
Kloroform Maruziyetini Azaltma
Kloroformun vücutlarımız üzerindeki etkileri, kimyasalın konsantrasyonuna ve maruz kaldığımız sürenin uzunluğuna bağlıdır. Kimyasalın emilimini azaltmak için alabileceğimiz birkaç adım var. Aşağıdaki listede son adım yetkililerin yardımını gerektirebilir.
– Ev suyundaki klor seviyesini azaltan su ve duş filtreleri kullanın.
– Daha kısa duşlar ve banyolar alın.
– Evde daha az sıcak su kullanın.
– Kloroformun oluşması muhtemel alanlarda havalandırmayı geliştirmek için pencereleri açın.
– Klor içeren temizlik ürünlerinin kullanılmasından kaçının.
– Klor yerine diğer yüzme havuzu dezenfeksiyon yöntemlerini kullanın. Bu adım, özellikle havuzda yüzmeyi sevenler veya yüzücüler için önemlidir.
Güvenli Çevreyi Korumak
Çoğumuz emdiğimiz kloroform miktarı hakkında aşırı endişelenmenize gerek yok. Bununla birlikte, potansiyel tehlikelerin farkında olmak ve mümkün olduğunda kimyasal madde alımını azaltmak iyi bir fikirdir. Kloroformun yapıldığı ya da kullanıldığı ya da çevreye salınan bir tesisin yakınında yaşayan işlerde çalışan insanlar dikkatli olmalıdır. Bu insanlar için hastalık riski en yüksektir.

Kaynakça:
https://owlcation.com/stem/Chloroform-in-the-Environment-and-its-Dangers

Yazar: Meltem Yıldırım

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar