Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kloroform ve Tehlikeleri

0 1.592

Kloroform ilginç bir kimyasaldır. Anestezi yapma yeteneği ile ünlüdür, endüstri ve fen laboratuarlarında yararlıdır. Toksik bir maddedir ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu sorunlar, organ hasarı ve kalp atışı düzensizliklerini içerir. Yüksek konsantrasyonlarda kloroformun solunması, solunum sistemini, ölüm meydana gelene kadar bastırır. Kimyasalın, kanser riskini arttırmasından da şüphelenilmektedir.
Kloroform çevrede yaygındır ve hem doğal hem de yapay olarak yapılır. Çoğu insan kimyasalın düşük seviyelerine maruz kalır, ancak bazı insanlar özellikle belirli sektörlerde çalışanlar daha yüksek seviyelere maruz kalır.

Kloroformun Özellikleri

Oda sıcaklığında hoş bir kokuya sahip olan ve yanıcı olmayan berrak, renksiz ve yoğun bir sıvıdır. Tadı tatlıdır ama ağızda ve boğazda sıcak, yanma hissi oluşturur. Sıvı ile temas ciltte yaralar üretir. Kloroformun sıvı formu uçucu bir maddedir. Normal çevre sıcaklıklarında buhara dönüşme eğilimindedir.
Kloroform, endüstriyel kullanım için sentetik olarak üretilmiştir ve ortamdaki doğal olarak klordan üretilir. Ayrıca bazı yosunlar ve mikro algler tarafından yapılır. Tıbbi olmayan uygulamaları kullanışlıdır, ancak laboratuvarlarda ve endüstriyel işlemlerde kullanıldığında kimyasalın dikkatli muamele görmesi gerekir.

Kloroformun Keşfi ve Anestezik Olarak Hareket Etme

Kloroform, 1831 ve 1832’de bağımsız çalışan üç bilim adamı tarafından keşfedildi. Bu kişiler, Samuel Guthrie adlı bir Amerikalı doktor, Eugene Soubeiran adlı bir Fransız kimyager ve Justus von Liebig adlı bir Alman kimyacıdır. Keşiflerinden birkaç yıl sonra, bilim adamları kloroformun anestezi yapabileceğini fark ettiler. Merkezi sinir sistemi aktivitesini bozduğu için Kloroform ve Tehlikelerikişinin bilincini kaybetmesine neden olur.
İskoçyalı bir kadın doğum uzmanı ve cerrah olan James Young Simpson, kloroformun anestezi olarak kullanılmasını yaygınlaştırdı. Kimyanın yeteneklerini kişisel deneyimlerden keşfetti. 1847’de Simpson ve bazı arkadaşları kasıtlı olarak etkilerini araştırmak için kloroform soludular. Hepsi bilinçsizleşti, ama neyse ki kendilerini öldürecek kadar buhar solumamışlardı. Simpson, deneyinin sonuçlarından çok etkilendi. Kloroform, eterden farklı olarak, hoş olmayan bir kokuya sahip olmadığından daha küçük miktarlarda kullanılabildiğinden, daha hızlı çalışmaya başladığından ve yanıcı olmadığından, tercih edilen anestezi olarak eteri çabucak değiştirdi.

Kloroformun Sağlık Açısından Tehlikeleri

Solunduğunda ölümcül olabilecek kalp atışı düzensizliklerine neden olabilir. Aynı zamanda karaciğer ve böbrek hasarına neden olabilir. Yüksek kimyasal konsantrasyonları baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma gibi mide-bağırsak problemlerine neden olabilir. Kloroform, kanserojen olarak sınıflandırılmıştır. Yeni anestezikler ameliyathanede kloroformun yerini almıştır. Kloroform hem solunum yolu hem de gastrointestinal sistem yoluyla hızla emilir. Aynı zamanda cilt yoluyla da emilebilir. Vücudun içine girdiğinde, geniş çapta seyahat eder. Kimyasalların çoğu sonunda parçalanır veya vücuttan atılır, ancak bazıları vücutta yağlarda ve organlarda toplanabilir.

Fosgen Oluşumu

Kloroform, emilmeden tehlikeli olabilir. Güneş ışığından kaynaklanan ultraviyole radyasyonu, ortamdaki kloroform ve oksijenin yavaş yavaş reaksiyona girmesine neden olarak fosgen denilen bir gaz oluşturur. Bu gaz kloroformdan daha toksiktir ve kapalı bir alanda toplanması ve konsantre hale gelmesi halinde tehlikelidir. Fosgen, Birinci Dünya Savaşı’nda kimyasal bir silah olarak kullanılmıştır. İlginçtir ki fosgen bugün önemli bir endüstriyel kimyasaldır. Büyük özen gösterilmelidir. Hem gaz halinde hem de sıvı halde kuvvetli tahriş edicidir. Burun, boğaz ve akciğerlerdeki dokulara zarar verir ve boğulmaya neden olur. Ayrıca cildi ve gözleri tahriş eder.

Klorlu Su Faydaları ve Dezavantajları

Araştırmalar, vücudumuzdaki kloroformun en büyük katkısının klorlu su olduğunu göstermiştir. Bakterileri ve diğer mikropları öldürmek için Kloroform ve Tehlikelerisıklıkla içme suyuna ve yüzme havuzu suyuna klor eklenir. Bu iş çok önemlidir, ancak maalesef kloru dezenfektan olarak kullanmak sorunlara neden olabilir. Klor, suda organik moleküllerle reaksiyona girdiğinde kloroform ve diğer dezenfeksiyon yan ürünleri oluşur. Yüzme havuzlarında, bu organik moleküller örneğin dökülen cilt hücreleri, ter, idrar, kozmetik, güneş koruyucuları, yapraklar ve topraktan gelebilir. Oluştuktan sonra, kloroform ve diğer dezenfeksiyon yan ürünleri deriden emilir veya bir kişi su yutarken veya sudan çıkan buharı soluduğunda vücuda girer.

Evlerde ve Endüstride Kloroform Üretimi

Bilim adamları, evlerde bulunan klorlu suyun, özellikle su sıcaksa, kloroform içeren buhar ürettiğini bulmuşlardır. Su ne kadar sıcaksa havadaki kloroform konsantrasyonu o kadar yüksek olur. Sıcak duş veya banyo suyu, sıcak pişirme suyu ve sıcak çamaşır veya bulaşık suyunun tümü kimyasal madde konsantrasyonunu artırabilir. Tuvaletleri temizlemek veya çamaşırları yıkamak için kullanılan klor aynı etkiye sahip olabilir. Bazı endüstriler atmosfere kloroform salmaktadır. Kimyasalları, kimyasal reaksiyonlarda bir tepken olarak ve bir çözücü olarak, diğer maddeleri çözen bir kimyasal olarak kullanırlar. Kloroform bazı ülkelerde R-22 olarak bilinen bir soğutucu akışkan üretmek için kullanılır. Ancak R-22’nin kullanımı, atmosferde ozonun tükenmesine neden olduğu için yavaş yavaş azalmaktadır. Kloroform ayrıca, kağıt hamurundan, kağıt değirmenlerinden, atık depolama alanlarından ve tehlikeli atık alanlarından havaya salınır.
Kloroform, klorlu su içtiğimiz ve kimyasalları içeren gıdalar yediğimiz zaman vücudumuza girer. Bazı yiyeceklerde kimyasallar bulunur, çünkü bunları üretmek için klorlu musluk suyu kullanılmıştır.

Kloroforma Maruziyet Nasıl Azaltılır?

Kloroformun vücudumuz üzerindeki etkileri kimyasal konsantrasyonuna ve maruz kaldığımız sürenin uzunluğuna bağlıdır. Kimyasalın emilimini azaltmak için atabileceğimiz birkaç adım vardır. Aşağıdaki listede son adım Kloroform ve Tehlikeleriyetkililerin yardımını gerektirebilir.
-Ev suyunda klor seviyesini düşüren su ve duş filtreleri kullanmak.
-Daha kısa duş almak ve banyo yapmak.
-Evde daha az sıcak su kullanmak.
-Kloroformun oluşabileceği alanlarda havalandırma için pencereleri açmak.
-Klor içeren temizlik ürünleri kullanmamak.
-Klor yerine diğer yüzme havuzu dezenfeksiyon yöntemlerini kullanmak.

Kaynakça:

https://owlcation.com/stem/Chloroform-in-the-Environment-and-its-Dangers

Yazar: Katibe Melis Dinçer

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku