Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Koronavirüs ile Mücadelede Shiitake Mantarları Yardımcı Olabilir mi?

0 401

Shiitake mantarları, bağışıklık artırıcı etkilerinden dolayı Asya’nın süper yiyeceği olarak kabul edilen bir mantar türüdür. Aynı zamanda hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde geleneksel tıpta kullanılmaktadır. Kişiler bu sağlık yararları olan mantar türünün yeni koronavirüse karşı korumada etkili olup olmadığı konusunda merak etmektedirler. Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Mevcut koronavirüs salgını devam eden bir olgu olduğu ve yeni bilgiler ortaya çıktıkça bazı ayrıntıların değişebileceği göz önünde tutularak dikkate alınmasında fayda bulunmaktadır. COVID-19 enfeksiyonunu henüz tedavi etmek veya önlemek için FDA onaylı bir ilaç mevcut değildir.

Shiitake Mantarları ve Bağışıklık

Koronavirüs ile Mücadelede Shiitake Mantarları Yardımcı Olabilir mi?Shiitake, besleyici ve iyileştirici özellikleri nedeniyle övülen Doğu Asya’dan yenilebilir bir mantardır. Geleneksel Çin tıbbının incilerinden biridir. İnsanlar çoğunlukla bağışıklığı, uzun ömürlülüğü, dolaşımı ve karaciğer sağlığını güçlendirir. Çağlar boyunca insanlar bağışıklık tepkisini arttırmak için tıbbi mantarlar kullanmışlardır. Shiitake, savunma mekanizmalarımızı destekleyen lentinan ve diğer beta-glukanları içermektedir. 5 veya 10 g shiitake (L. edodes) tüketen 52 gönüllü üzerinde yapılan bir çalışmada şu sonuçlar elde edilmiştir:
• Beyaz kan hücrelerinin aktivitesini arttırmıştır
• Bağırsak bağışıklığını geliştirmiştir
• Düşük inflamasyon (CRP seviyeleri)
Fareler üzerinde yapılan araştırmalar, shiitake mantarlarının bağırsak sağlığını ve bağışıklık tepkisinde yaşa bağlı azalmayı destekleme potansiyelini doğrulamıştır. Beta glukanların yanı sıra, prebiyotik olarak hareket eden ve bağırsak mikrobiyomunu besleyen diğer lif türleri bakımından da zengindirler. Shiitake, sağlam bağışıklık için çok önemli olan iki mineral olan çinko ve bakır sağlamaktadır. Shiitake mantarları farklı bağışıklık uyarıcı bileşiklerde yüksektir, ancak koronavirüs enfeksiyonuna karşı koruyucu etkilerinin kanıtı yoktur.

Shiitake’nin Antiviral Etkileri

Bilim adamları henüz shiitake mantarlarını yeni koronavirüse (SARS-CoV-2 veya COVID-19) karşı test etmediler. Shiitake mantarından (AHCC) standartlaştırılmış bir polisakkarit karışımı, insanlarda ve hayvanlarda bağışıklık hücrelerini aktive etmiştir, örneğin:
• İnfluenza B (insanlarda)
• Hepatit C (insanlarda)
• İnsan Papillomavirüsü (insanlarda ve farelerde)
• İnfluenza A (H1N1) (farelerde)
• Kuş gribi virüsü (farelerde H5N1)
• Batı Nil ensefaliti (farelerde)
Başka bir shiitake özütü (Lentinus edodes mycelia veya LEM), influenza A virüsünün büyümesini azaltmış ve enfekte farelerde hayatta kalma oranlarını arttırmıştır. İnfluenza virüsleri, COVID-19 enfeksiyonu ile benzer solunum komplikasyonlarına sahip olabilen grip yaratır. Bununla birlikte, bu türler üzerinde gözlenen etkiler, shiitake’in yeni koronavirüse karşı terapötik potansiyelini ima etmemektedir. Shiitake mantarları, grip gibi bazı solunum virüslerini inhibe edebilir, ancak yeni koronavirüse karşı etkilerinin kanıtı yoktur.

Yan Etkileri

Genellikle çiğ veya az pişmiş shiitake tüketmekten kaynaklanan en yaygın yan etkileri, Koronavirüs ile Mücadelede Shiitake Mantarları Yardımcı Olabilir mi?bazen shiitake dermatittir, bazen ateş ve sindirim sorunları ile karakterize bir cilt tahrişidir. İlk işaretler tüketimden 24 saat sonra ortaya çıkar ve güneşe maruz kalma ile kötüleşebilir. Çoğu durumda, pişirme reaksiyonlara neden olma potansiyelini ortadan kaldırmaktadır.

Dozaj

FDA, herhangi bir durum için shiitake takviyelerini onaylamadığı için resmi bir doz yoktur. Kullanıcılar ve ek üreticileri deneme yanılma yöntemine dozlar belirlemişlerdir. Shiitake bir yiyecek olarak kullanıldığında, standart bir kısım 15g kurutulmuş mantardır (4 adet). Bu yaklaşık 150 gr çiğ mantar anlamına gelmektedir. Shiitake takviyeleri için resmi dozlar yoktur, ancak üreticiler günde 1-2 g kuru ekstrakt (10-20g toz mantar) veya 1-2 ml sıvı ekstrakt (20-40 damla) kullanılmasını önerir. Sağlıklı gönüllülerde, bağışıklıklarını güçlendirmek için günde 5-10 g shiitake yeterli gelmektedir.
Shiitake, besleyici ve bağışıklık arttırıcı özellikleri nedeniyle övülen Doğu Asya’dan yenilebilir bir mantardır. Çalışmalar, çeşitli enfeksiyonlara ve kansere karşı bağışıklık tepkisini artırma potansiyelini doğrulamıştır. Shiitake, yeni koronavirüs gibi benzer komplikasyonlara sahip bazı solunum virüslerini inhibe edebilir. Bununla birlikte, shiitake’in yeni koronavirüs üzerindeki etkilerini inceleyen bir çalışma yoktur. COVID-19 enfeksiyon tedavisi veya önlenmesi için kullanımını destekleyen hiçbir kanıt yoktur. Araştırmacılar potansiyel tedavileri belirlemeye çalışırken, alabilecek en iyi koruyucu önlemler sosyal mesafe, el yıkama ve yüze dokunmaktan kaçınmaktır.
Shiitake mantarlarının en yaygın yan etkisi shiitake dermatit olarak adlandırılır, ancak mantarların pişirilmesi riski büyük ölçüde azaltır. Takviyeler sıvı ekstraktlar, kuru ekstraktlar ve tozlar halinde mevcuttur. Tamamlamadan önce bir sağlık uzmanına danışmak gerekir.

Kaynakça:
msn.com
curativemushrooms.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku