Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yaratıcılığınızı Artıracak 10 Psikolojik İpucu

0 237


Bazen, bazı insanların yaratıcılığa düşkün yetenekli oldukları görülüyor. Görünüşte, sonsuz bir ufka ve sayısız yaratıcı fikir sahibi olan bu azınlıktan biri değilmişsiniz gibi hissediyorsanız, bunu değiştirmek mümkün. Yaratıcılık yani kreatif olma; bir kasın egzersiz ve pratiklerle geliştirilebildiği gibi geliştirilebilen bir yetenektir.
Bilinmesi gereken önemli bir nokta, yaratıcılığın pasif bir süreç olmamasıdır. Basitçe arkanıza yaslanıp ilhamın sizi bulmasını beklemek, motivasyonunuzu kaybetmek ve cesaretinizi kırmak için yazılmış bir reçetedir. Bunun yerine, kendi yaratıcılığınızı arttırmanın yollarını aramaya odaklanın. Size ilham veren şeyleri araştırın, dikkatinizi ve zihinsel enerjinizi eldeki işe odaklamanıza yardımcı olun .Yaratıcılığınızı güçlendirmeye yardımcı olabilecek bu büyüleyici ve genellikle sıradışı ipuçlarından bazılarına göz atın.
1)Yürüyüşe Çıkmak
2014 yılında yapılan bir araştırmada, insanların otururken değil, yürürken daha yaratıcı olma eğiliminde olduğu tespit edilmiştir. Önceki araştırmalar, düzenli fiziksel aktivitenin, bilişsel yetenekleri geliştirmede ve korumada önemli bir rol oynayabileceğini göstermiştir. Bu çalışma, basit bir yürüyüşün belirli düşünce tiplerini geçici olarak geliştirebileceğini ortaya koymuştur. Eğer bir masaya bağlıysanız ve iyi bir fikir bulmak için uğraşıyorsanız, ilhamın gelip gelmeyeceğini görmek için hızlı bir yürüyüşe çıkmayı deneyin.
Yaratıcılığınızı Artıracak 10 Psikolojik İpucu2)Kendini Ödüllendir
Araştırmalar zaten ödüllendirme eyleminin; içsel olarak ödüllendirici olan duygularda ters tepebileceğine ve aslında motivasyonu azaltabileceğine karar verdi. Ödül kreatif düşüncenin yaratıcılığını ve motivasyonu yok ederek zıt bir etki yaratması için edilen bir çeşit teklif gibi görünebilir. Ancak bir çalışma, çocukların yaratıcı çizimler üretmek için açık bir ödül sunduğunda, çalışmalarının yaratıcılığının gerçekten arttığı sonucuna vardı. Bu yüzden ilham bulmaya çalışıyorsanız, kendinize yaratıcı bir çözüm bulmak için kendinize, bir çeşit ödül olarak hoşlanacağınız bir şeyi vaat etmeyi deneyin. Sadece aşırıya kaçmayın; yoksa motivasyonunuzu azaltma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.
3) Psikolojik  Mesafe Yaratın
İnsanlar genellikle kafanızda bir fikir oluştuğunda bu konuda düşünmeye ara vermenizi önerir. Bir deney, kendinizle problem arasına psikolojik mesafeyi yerleştirmenin yaratıcı fikir elde etmede faydalı olduğunu buldu. Araştırmacılar, katılımcıların bir probleme, uzak bir konumdan baktıklarında çözümü çabuk bulduklarını, daha fazla sorun çözdüğünü ve daha yaratıcı çözümler geliştirdiklerini buldu. Bir dahaki zor bir problemle karşılaştığınızda, sorunun uzak olduğunu ve bulunduğunuz yerden uzaklaştığını hayal etmeyi deneyin.
Yaratıcılığınızı Artıracak 10 Psikolojik İpucu4) İlham Verecek Ortam Hazırlamak
Pozitif psikolog Mihaly Csikszentmihalyi , çevrenin yaratıcı süreçte de bir rol oynadığını öne sürüyor. Uyarıcı ortamlar yaratıcı düşünce sürecini kolaylaştırabilir. İlham verici ve motive edici bulduğunuz şeylerle donatılmış bir ortam hazırladığınızda bu yaratıcılığınıza yardımcı olabilir. Yaratıcılık tetiklemeye yardımcı olabilecek uyarıcı deneyimler ve ortamlar arayın.
5) Kısıtlamalar Yaratmak
Bir problemi çözmeye çalıştığınız zaman, insanlar genellikle en kolay çözümün ortaya çıkması için güvenilirliği bilinen fikirlere başvururlar. Bu genellikle iyi bir sonuca yol açar, ancak aynı zamanda yaratıcı çözümler düşünmeyi zorlaştıran zihinsel kümelere ve işlevsel sabitliğe yol açabilir. Bunu aşmanın bir yolu, düşüncenize bazı kısıtlamalar getirerek ya da bilinen çözümlere karşı direnç göstererek, aslında daha yaratıcı çözümler üretebilirsiniz. Bir problemi çözmeye çalıştığınız bir sonraki seferde, bir çözüm bulmak için kullanabileceğiniz şeyleri sınırlandırmayı deneyin. Düşünmemiş olabileceğiniz yeni ve yenilikçi fikirlerle kendinizi keşfedebilirsiniz.
6) Hayâl KurmakYaratıcılığınızı Artıracak 10 Psikolojik İpucu
Günümüzün yüksek teknoloji ile dikkat dağıtıcı mecralarda dolaşmak sadece bir tık ötemizde. Her boş anı uygulamalar, oyunlar, e-postalar, web sitesi ziyaretleriyle doldurmak yerine, kendinizi boş bırakarak hayal etmenize fırsat doğurun. Bir çalışmada, sıkılmış katılımcılar, yaratıcılık testlerinden daha iyi, rahatlamış veya sıkıntılı olanlara göre daha iyi performans göstermiştir. Başka bir çalışmada, araştırmacılar can sıkıntısının insanlara hayal kurmak için fırsat verdiklerini bulmuşlar ve bu da daha fazla yaratıcılığa yol açmaktadır. Sıkıntı yaratıcı düşünceyi teşvik eder, çünkü mevcut durumun ya da çevrenin eksik olduğu, yeni fikirler ve ilham arayışlarının üstesinden gelmeye başladığına dair bir işaret gönderir.
7) Problemi Yeniden Kavramlaştırmak
Yaratıcı insanların paylaştıkları ortak bir özellik, genellikle daha az yaratıcı insandan daha sık olarak sorunları yeniden kavramsallaştırmalarıdır. Kendinizi aynı zihinsel duvara atmaya devam etmek yerine, geri adım atmayı deneyin. Sorunu en baştan tekrar gözden geçirin. Problem hakkında düşünmenin farklı bir yolu var mı? Bu konuya farklı bir açıdan bakar mısınız? Kendinize yeni bir bakış açısı ile başlamak için bir şansı vermek, yaratıcı düşünceyi geliştirebilir ve daha yeni çözümlere yol açabilir.
Yaratıcılığınızı Artıracak 10 Psikolojik İpucu8) Duygusal Olmak
Araştırmacılar, olumlu duyguların yaratıcılığa güçlü bir şekilde bağlı olduğunu uzun zamandır düşünmüşlerdir. 2007’de yapılan bir çalışmada yaratıcı düşünceye hem olumlu hem de olumsuz duygusal durumların bağlı olduğu bulunmuştur. Bu, sadece ilham almak için acele etmeniz ve kendinizi kötü bir ruh haline sokmanız gerektiği anlamına gelmez. Fakat bir dahaki sefere kendinizi olumsuz bir duygusal durumda bulursanız, o enerjinin bir kısmını bir problemi çözmeye ya da sadece sigara içmekten ziyade yeni bir fikir üretip uygulamaya ayırın.
9) Kendinizi Mavi Renk ile Kuşatın.
Renk psikolojisi, farklı renklerin ruh halleri, duygular ve davranışlar üzerinde farklı etkileri olabileceğini öne sürmektedir. 2009 çalışmasına göre, mavi renk insanların daha yaratıcı düşünmelerini sağlıyor. Araştırmacılara göre, mavi renk insanları kabuğunun dışında düşünmeye teşvik ediyor. Doğa, barış ve huzur ile ilişkili olduğundan, insanlarda keşfetmek ve yaratıcı olmak için kendinizi güvende hissetmenize yardımcı oluyor. Yani bu renk kendinizi güvende hissettirerek yeni fikirler bulmak için ilham almanızı tetikliyor.
Yaratıcılığınızı Artıracak 10 Psikolojik İpucu10) Düşünmek için Dinlenmek
Araştırmalar ayrıca bazı meditasyon türlerinin yaratıcı düşüncenin artmasına bağlı olduğunu göstermiştir. Meditasyon uzun bir dinlenme tekniği olarak kullanılmıştır. Son araştırmalar gevşemenin, sağlığa yararlarının çok ötesinde yararları olduğunu göstermiştir. Bir çalışma, bireyin herhangi bir nesneye veya fikre odaklanmaksızın herhangi bir düşünceye ve algıya açık olduğu açık izleme meditasyonu olarak bilinen bir şeyi kullanmanın farklı düşünceyi ve yeni fikirlerin oluşumunu artırabileceğini bulmuştur

Kaynakça:
verywellmind.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.