Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kolon Kanseri Nedir? Balık Yemenin İyileştirici ve Önleyici Etkisi Var mı?

1 123

4701_1Hekimlerin kalın bağırsakta çıkan kanserlerin tümüne genellikle “kolon kanseri” (kolorektal kanser) dediğini biliyoruz. Bu terim hem kolon hem de rektum kanserini kapsar. Amerikan kanser derneği verilerine göre, kolon kanseri ABD‘deki en yaygın üçüncü kanser türü. Aynı zamanda kansere bağlı ölüm nedenlerinin üçüncüsü.Yine de erken evrede tanı konulup tedaviye başlanırsa, tedavisi en olanaklı kanserler arasındadır.

Beş yıllık sağ kalım oranı %90’dır ki; bu rakam oldukça iyi sayılır. Kolon Kanserine en çok endüstrileşmiş ülkelerde rastlanıyor. Örneğin ABD, Kanada, Avusturalya, Batı Avrupa vb. En düşük görüldüğü yerler ise Afrika ülkeleri. Bunun nedeninin kırmızı et tüketimine, fast food alışkanlıklarına ve hareketsizliğe bağlı olduğunu düşünüyorum. Çünkü kolorektal kanserin yoğunlukla görüldüğü kesimler, alım gücü yüksek ve fast food alışkanlıkları bulunan ülkeler.

4701_2Erken Teşhis Ve Beslenmenin Önemi

Kolon Kanserini önlemede ve de tedavi etmede iki etkili yöntem var. Biri kolonoskopi ve dışkıda kan testi gibi erken teşhis imkanı sağlayan uygulamalar, diğeri de doğru beslenme, düzenli ve hareketli yaşam tarzı.Tabi bunun yanında sigara ve alkolden uzak durmak gerekmekte.Eğer bugün herkes taramadan geçmiş olsa ve polipler bulunup çıkarılmış olsa idi kolorektal kanserlerin %80-90ı önlenebilirdi.

Sigara Ve Kolon Kanseri İlişkisi

Dr.Ross C.Donehower, Kolon Kanseri isimli kitabında şöyle diyor; “Sigara içmenin kişinin kolorektal kansere sigara içmeyenlere göre daha erken yaşta yakalanma riskini arttırdığıyla ilgili bulgular on yılı aşkın bir süredir elimizde var. Bunun yanında, sigara dumanına mağruz kalmak; yani pasif içicilikte bir diğer tehlikeli durum”.

4701_3Egzersiz Ve Balık

300.000den fazla kişiyi kapsayan ve Cancer Causes & Control dergisinde yayımlanan yakın tarihli bir araştırmaya göre haftada en az 5 kez egzersiz veya spor yapan erkeklerin ender olarak egzersiz yapan ya da hiç yapmayan erkeklere oranla kolon ya da rektum kanserine yakalanma olasılığının daha az olduğunu söylüyor. Egzersizin tam olarak neden riski azalttığı bilinmese de egzersiz yapmanın bağışıklık sistemini güçlendirmesinin etkili olduğu düşünülüyor.
Egzersizin yanında balık tüketmenin de oldukça faydalı olduğu çeşitli kaynaklarda ele alınmış.Balıkta bulunan omega 3 yağ asitleri kolorektal kanser riskini azaltıyor. Son bulgular hekim sağlığı araştırmasına kaydolan 21.400 erkek tarafından doldurulan beslenme anketlerinin analizinden elde edildi.

Araştırmaya katılanların izlediği 22 yıl boyunca elde edilen bulgu, haftada 5 kez yada daha fazla balık yiyenlerin kolon kanserine yakalanma olasılığı haftada 1 kez veya daha az yiyenlere göre % 63 daha az görüldü.

Kaynakça:
Kolon Kanseri Dr.Ross C.Donehower

http://www.serdarturhal.com.tr/kalin-bagirsak-kanseri-2/?lang=tr

http://www.kolonrektum.com/mm-bagirsak-kanseri-onlenebilir/bagirsak-kanseri-onlenebilir/rektum-kanseri-sss-71

Yazar:Kağan Aydın

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku