Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kas Spazmları İçin Bitkisel Tedaviler

0 129

4765_spazmBir çok bitki, kas spazmlarını giderici ilaçlar olarak kullanılmaktadır. Burada yaygın kas spazmlarının giderilmesi için kullanılan bitkiler hakkında, bazı bilgiler vereceğiz.

Kas spazmı; beklenmedik, ani, tek bir kas ya da kas grubunun istemsiz kasılma veya kısalmasıdır. Genellikle tatsız, acı bir hissin ani patlaması ile karakterizedir. Kas spazmları rahatsızlık ve etkilenen bölgede ağrıya neden olabilir ve bazen hareketi kısıtlayabilir. Çoğu durumda bu sorun kısa süre içinde kendi başına çözülür ve herhangi bir tedavi gerektirmez. Kas spazmı, bazı basit ev ilaçları ile giderilebilir. Bazı insanlar kas spazmları için belirli bitkileri kullanırlar.

Kas spazmlarını Giderici Bitkiler

Belirli bir bölgedeki kasların istemli kasılması, bu bölgeye kan akımını sağlayan kas liflerinin kasılması ile sonuçlanır. Ağrı ve rahatsızlık ile sonuçlanan bu duruma kas spazmı denir ve çoğunlukla sırt, bacaklar omuz, boyun ve kollarda gelişmektedir. Bu duruma katkıda bulunan çeşitli faktörler vardır ve bu faktörler uygunsuz duruş, uzun süre oturmak veya ayakta durmak, belirli hastalıklar ve bozukluklar, yorucu fiziksel aktiviteler, vücudun susuz kalması ve bazı ilaçların kullanımını içerir.

4765_okaliptus-yagiBu durum genellikle çok kısa bir süre içinde son bulur ve bu yüzden, tedavi genellikle gerekli değildir. Ancak rahatsızlık dayanılmaz ya da uzun süreli ise o zaman kas krampları için ev ilaçları çare olabilir. Bu tedaviler buz torbaları, sıcak kompres ve masaj gibi yöntemleri içerebilir. Bu nitelikli bitkisel uzmanın talimatlarına göre yapılmalıdır. Kas spazmları için bitkisel tedavi topikal uygulama ya da ağızdan uygulanabilir.

Topikal Uygulama İçin

-Okaliptüs yağı, kas spazmlarını gidermek için yaygın olarak kullanılan bitkisel ilaçlardan biridir. Tüm yapmanız gereken etkilenen alana uygulamadan önce bir kaç damla okaliptüs yağını taşıyıcı bir yağın içine karıştırmaktır.

-Sarımsak ayrıca kas spazmlarından kurtulmak için kullanılır. Ezilmiş sarımsak dişlerini yaklaşık 50 ml herhangi bir yağda, yağ yarıya inene kadar pişirin. Spazmlardan etkilenen bölgeye bu yağı uygulayın.

-Kas spazmları için bir başka popüler bitkisel ilaç ise toz zencefildir. Bir kova sıcak su alın ve içine 50 gram toz zencefil ekleyin. Suyun rengi sarıya dönünce içinde bir havlu batırın. Havluyu çıkarın ve etkilenen kısma yerleştirmeden önce fazla suyu sıkın. İşlemi tekrarlamadan önce en az iki dakika bekleyin.

-Sulandırılmış nergis tentürü de kas spazmları için etkilenen bölüm üzerine uygulanabilen bir bitkisel ilaçtır.

Ağızdan Uygulama İçin4765_sarimsak (1)

-Papatya çayı kas spazmları için yaygın olarak kullanılan bitkisel ilaçlardan biridir. Hatta nane çayı ve zencefil çayının da bu amaç için yararlı olduğu söyleniyor.

-Popüler baharatlardan biri olan biberiyenin kas spazmlarını hafifletmek için faydalı olduğu düşünülmektedir. Bazı insanlar kas spazmına çare olarak kereviz tohumu çayı kullanmaktadır.

-Kas spazmları için kullanabileceğiniz diğer otlar civanperçemi, yabani yam, altın başak, kramp kabuğu özü, kediotu kökü, ginkgo biloba, çarkıfelek, atkestanesidir.

-Susuzluk belki krampların arkasındaki en etkili faktördür. Kaslarda su kaybının neden olduğu sodyum azalması, uzuv ve karın kramplarına sebep olur. Bol bol su içerek bu açığı kapatabilir, çok kısa zamanda sodyum desteği sağlayabilirsiniz.

Yukarıda bahsedilenler kas spazmları için kullanabileceğiniz bitkisel tedavilerden yalnızca bir kısmıdır. Bu makale yalnızca bilgilendirme amacıyla yazılmıştır ve bir uzmanın tıbbi tavsiyesi yerine kullanılmamalıdır. Eğer kas spazmları için bu bitkileri kullanmak istiyorsanız o zaman, nitelikli bir doktora danışmanız gerekir. Yukarıda bahsedilenleri bir uzman görüşünü aldıktan sonra rahatlıkla kullanabilirsiniz. Doktorunuzu mevcut hastalıklarınız ve kullandığınız ilaçlar hakkında bilgilendirdiğinizden emin olun. Ara sıra görülen kas spazmları yaygındır ve ev ilaçları ile giderilebilir olsa da bu durum kalıcı veya uzun süreli ise, tıbbi yardım almak gerekir.

Kaynakça:
www.buzzle.com/articles/herbs-for-m…

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku