Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Diş Sararmasının Nedenleri ve Doğal Çözüm Yolları

0 423

Diş Sararmasının Nedenleri ve Doğal Çözüm YollarıBireyler için diş bakımı önem arz etmektedir. Hem estetik açıdan hem de sağlık açısından diş bakımı önemlidir. Her birey dişlerinin beyaz ve sağlıklı olmasını ister. Bunun için diş temizliğine ve diş bakımına önem verilmelidir. Çürük dişin yanı sıra dişteki sararmalarda kişilerin dikkat ettiği hususlardan biridir. Diş sararmasının en önemli sebebi gün içerisinde tüketilen yiyeceklerdir. Gün içerisinde yiyecek ya da içecek tüketiminin fazla olmasına rağmen dişlerimizi sabah ve akşam olmak üzere sadece bir defa fırçalamaktayız. Aslında diş sararması sorununu yaşamamak için gün içerisinde de dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Diş fırçalamasının yanı sıra tüketilen yiyecek ve içecek çeşidi de diş sararmasına neden olmaktadır.
Diş sararmasına neden olan yiyecekleri şu şekilde sıralayabiliriz:
1.Gün içerisinde tüketilen içeceklerin başında gelen birçok kişinin vazgeçilmezi olan siyah çay diş sararmasına neden olmaktadır. Özellikle demli olan siyah çay ile birlikte sigara tüketimi diş sararmasının ilk nedenleri arasındadır.
2. İçerisinde bol miktarda asit barındıran içecekler diş minesini aşındırmak da ve hassaslaştırmaktadır. Diş minesinin aşınması sonucu dişteki eski beyazlık kaybolmaktadır. İçerisinde asit barındıran kola ve soda gibi içecekler diş minesine zarar verdiği için diş sararmasına neden olmaktadır.
3.Gün içerisinde birçok kişinin tükettiği ve birçok kişinin vazgeçemediği şeker ve tatlılar da diş sararmasına neden olmaktadır. Şekerli yiyecek yedikten diş sağlığınızı korumak ve diş sararmasına engel olmak için dişlerinizi hemen fırçalamanız gerekmektedir.
4.Kırmızı ve beyaz şarap da diş sararmasına neden olmaktadır. Şarabın içerisin de bulunana asit miktarı dişin üzerinde bulunan diş minesindeki astara zarar vermekte ve dişi hassaslaştırmakta ve diş sararmasına neden olmaktadır.
5.Yemeklerde kullanılan soslar da dişlerin beyazlamasına neden olmaktadır. Özellikle domates ve biber içerikli soslar ile köri sosu diş minesine yapıştığı için dişte renk değişimine neden olmaktadır.
Diş Sararmasının Nedenleri ve Doğal Çözüm YollarıDiş Sararmasına Karşı Doğal Çözüm Yolları
• Diş sararması için öncelikle düzenli olarak diş hekimine gidilmesi gerekiyor. Diş sağlığı için gerekli tedavilerin yapılması ve hekimin söylediklerine uyulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kişisel olarak bireylerin dişlerini düzenli olarak ve doğru diş fırçası ve doğru diş macununu kullanarak fırçalaması gerekmektedir.
• Diş sararması için küçük bir kabın içerisine 1 tatlı kaşığı karbonat, 1 tatlı kaşığı zeytin yağı ve yarım limonu sıkarak karıştırın. Elde ettiğini kür ile dişlerinizi fırçalayın.
• Diş sararması için kullanılan bir diğer yöntem de fesleğendir. Daha önceden kurutulmuş bir miktar fesleğeni ezin ve diş fırçasının üzerine sürdüğünüz diş macununun üzerine katarak dişlerinizi fırçalayın. Bunu hafta da iki defa yapmanız yeterli olacaktır.
• C vitamini olarak bildiğimiz portakal kabuğu da diş sararmasına iyi gelmektedir. Dişlerinizi fırçalamadan önce portakal kabuğunun iç kısmı ile dişlerinizi ovalayabilirsiniz. Portakal kabuğu diş sararmasına iyi geldiği gibi ağız içerisinde oluşan mikropların ve yaralarında kapanmasını sağlayacaktır. Portakal kabuğunun yanı sıra muz kabuğu da diş sararmasına iyi gelmektedir.
• Diş sararmasına engel olarak bilinen bir diğer doğal yöntem de içerisinde bol miktarda malik asit bulunduran çilektir. Bir miktar çileği küçük bir kabın içerisinde ezin. Ezdikten sonra içerisine bir miktar karbonat ilave ederek hamur kıvamına getirin. Daha sonra else ettiğiniz hamur kıvamını dişlerinize uygulayın. 10 -15 dakika kadar uyguladıktan sonra ağzınızı ılık su ila temizleyin.

Yazar: Nagihan Albayrak

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku