Koltuk Altı Kararması Nedir? Koltuk Altı Kararması İçin Doğal Çözüm Yolları

Koltuk altı kararması özellikle yaz ayların da dikkat çekmektedir. Koltuk altı kararması için doğal çözüm yollarına geçmeden önce koltuk altı kararmasının nedenini bilmek gerekmektedir. Koltuk altı kararması hemen hemen herkesi yaşayacağı bir problemdir. Bazı kişilerde yanlış ürün kullanımından kaynaklı ortaya çıkarken bazı kişilerde ise genetik olabilmektedir. Koltuk altı güneş almayan bir bölge olduğu için kararma bu bölgede daha hızlı olmaktadır. Mesela genital bölge ve de koltuk altı gibi çok fazla hava ve güneş almadığı için kısa sürede kararmaktadır. Koltuk altının temizlenmesinde jilet kullanılması, ağda yaparken sıcak ağda kullanılması, epilasyon esnasında ciltte yaşanan tahriş ya da yanma ve kil köklerinin ters yöne doğru çekilmemesi koltuk altı kararmasına neden olmaktadır. Özellikle temizleme esnasında sert hareketler yapmak da kararmayı artırmaktadır. Ayrıca terli cilde sürekli deodorant ya da koltuk altı rulonu kullanılması da kararmaya neden olmaktadır. Koltuk altı kararması belli bir süreden sonra sertleşmeye başlamaktadır. Yaz aylarında daha rahat kıyafetler giymek ve estetik açıdan rahat etmek için doğal çözüm yollarını deneyebilirsiniz.

Limon: Koltuk altı kararması için en çok tercih edilen doğal çözüm yollarından biri limondur. Limon içerisinde bulundurduğu asit sayesinde ölü deriyi yok etmekte ve kararmaya engel olmaktadır. Ayrıca limon kıl köklerinin incelmesini sağlar. Kararma için koltuk altınıza limon ile masaj yapın. Masajdan sonra yarım saat kadar bekleyin ve daha sonra ılık su ile durulayın.
Patates: Koltuk altı kararması için patatesi dilimleyip masaj yapabileceğiniz gibi püre haline getirip de uygulayabilirsiniz. Patatesin kabuklarını soyduktan sonra dilimleyin ve her bir dilim ile koltuk altınıza masaj yapınız. Daha sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. Yada patatesi püre haline getirerek maske şeklinde koltuk altınıza uygulayabilirsiniz.
Portakal kabuğu: Limon ve patates gibi portakal kabuğunu direk koltuk altına uygulamak yerine portakal kabuğunu belli bir süre güneşte bekletip kurutmanız gerekmektedir. Kurumuş portakal kabuğunu gül suyu ile birleştirerek macun kıvamına getiriniz. Daha sonra bu macunu koltuk altınıza uygulayınız. Uygulama sonrası 15 dakika kadar bekletip ılık su ile temizleyiniz.
Karbonat ve gülsuyu: Karbonat beyazlatma konusunda çok etkili bir yöntem olduğu için hafta da bir kez kullanmak yeterli olacaktır. Belli bir miktar karbonatı belli bir miktar gül suyu ile karıştırarak macun haline getirin. Daha sonra elde ettiğiniz macunu koltuk altına uygulayınız. 5-10 dakika arasın bekletmeniz yeterli olacaktır.
Salatalık: Koltuk altı için uygulanacak en basit doğal yöntemlerden biri de salatalıktır. Salatalık bütün cilt tiplerine uygun olduğu için salatalık dilimlerini direk koltuk altına uygulamanız yeterli olacaktır.
Süt: Sütün içinde bulunana yağ asitleri direk cilt ile temas edince etkisini göstermektedir. Sütü direk uygulayabileceğiniz gibi un ile birleştirip hamur haline getirerek de kullanabilirsiniz. Düzenli bir kullanım sonucu istediğiniz sonucu elde edeceksiniz.
Elma sirkesi: Elma sirkesi kararmanın yanı sıra ölü deriden kurtulmanıza, terlemeye ve kokuya engel olmaktadır. Asitli yapıya sahip olduğu için kararmayı düzenli kullanımdan sonra yok olduğunu göreceksiniz. Belli bir miktar elma sirkesini bir pamuk yardımıyla koltuk altınıza masaj yaparak uygulamanız yeterli olacaktır.

Yazar: Nagihan Albayrak

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar