Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Koltuk Nasıl Temizlenir?

0 393

Ev eşyaları göz önüne alındığında en çok kirlenenler kuşkusuz ki koltuklar, kanepeler ve sandalyelerdir. Bu eşyalar her zaman kirlenmeye müsait ev eşyalarının başını çekmektedir. Koltuklar, bizim kahrımızı çeken en emektar ev eşyalarından biri olduğundan, kirlilikleriyle de en çok uğraştığımız materyallerdir. Evde keyifle oturmayı ve rahat olmayı çok seven insanlar olarak, sürekli oturduğumuz ve zaman zaman da televizyon karşısında keyfimizi bozmadan yiyip içtiğimiz koltuklar fazlasıyla kirlenmektedir. Sadece kirlenmekle kalmayı renkleri değişmekte ve eskimektedirler. Kirlilik unsurları birçok sebepten dolayı meydana gelebilmektedir. Ancak, kirlenmeye sebep olan en önemli faktörlerden biri de gıda ürünlerinin koltukların üzerine bulaşmasından dolayı oluşan kötü görüntülerdir.

Herkesin korkulu rüyası birçok lekeyi, aslında ufak tefek püf noktalarıyla kolayca çıkarabileceğinizi biliyor musunuz?

Özellikle, televizyonun karşısında çay tüketmeyi çok seven bir toplum olduğumuzdan, dökülen çaylar veya ufak lekelere sebebiyet veren çay damlacıkları oldukça kötü bir görüntü oluşmasına neden olur. Çay lekesini çıkarmanın en iyi ve pratik yönlerinden biri sıcak su içerisine bulaşık deterjanını karıştırıp problemli bölgeye uygulamaktır. Aynı yöntem kahve lekelerini çıkarmak için de son derece idealdir. Bunlara ek olarak su içerisine amonyak karıştırıp uygulamak oldukça etkili sonuçlar çıkarmaktadır.

6408_deri-koltuk-nasil-temizlenir_646x340

Kalemlerden bulaşan mürekkep lekeleriyle başı derde girmeyen yoktur. Mürekkep lekelerini en etkili çıkarma yöntemi alkolden geçmektedir. Lekenin doğrudan üzerine bir miktar alkol dökülerek silmek lekelerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Çocuklar sakız çiğnemeyi çok severler. Peki ya sakız gibi yapışkan bir madde kanepelere yapışırsa ne olacak? Onu çıkarmak da aslında çok kolay. İçinde buz olan bir poşetle sakız yapışan bölge dondurulur. Daha sonra sakızı kazıyarak çıkarmak gerekir. Soğutma işlemi sakızı bölgeden çıkarmayı kolaylaştırır. Çıkmadığı takdirde benzol gibi kimyasallardan da yararlanabilirsiniz. Ancak ateşle yaklaşmamak ve sigarayı o bölgeden uzak tutmak önemli bir husustur.

Belli başlı lekeler haricinde, koltuk kirliliklerini temizlemek için en etkili yöntemlerden biri arap sabunu ile silmektir. Ayrıca koltuklar beyaz sabunla da temizlenebilmektedir. Ilık su içerisine konulmuş sabunları köpürterek ve koltuğa zarar vermeyecek bir bez yardımıyla silerek temizlik yapmak, son derece iyi sonuçlar alınmasına yardımcı olacaktır.

Kaynakça:
http://www.sanatkoltuk.com/index.php/2-sanat-koltuk/3-kanepeler-uezerindeki-lekeler-nas-l-temizlenir

Yazar:Gökçe Cömert

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku