Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İlk Amerikan Eyaleti: Delaware

0 413

İlk Amerikan Eyaleti: DelawareDelaware,

Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin 50 eyaletinden biri olarak bilinir. Bu eyalet, söz konusu ülkenin en gözdelerinden olup, Amerika coğrafyası açısından doğu hattında yer alır. Doğuda bulunan en büyük yerleşim yerlerinin başını çeken Delaware, konum olarak Kuzeydoğu Amerika olarak adlandırılan yerde yer alan Delaware, bu bölgede bulunan bir diğer önemli eyalet olan Maryland’le de komşudur. Bu komşuluk eyaletin güney ve de batısında başlar. Başka bir ifade ile Delaware Maryland ile güneybatıdan komşu konumundadır. Ayrıca Maryland dışında bir de New Jersey ile komşu olan Delaware, kuzey hattında da Pennsylvania ile komşu konumundadır. Birçok Amerikan eyaleti ve de şehri gibi Delaware’nin de lakabı hatta lakapları ve de mottosu bulunur. ”The First State”, ”The Small Wonder”, ”Blue Hen State” bunlar arasında yer alan en önemlileridir. Mottosu ise ”Liberty and Independence” olan Delaware, tam bir doğu Amerikan eyaletidir. Bölge yaşayanların büyük bir çoğunluğu Avrupa’dan bölgeye göç etmiş olan Avrupalılardan oluşur. Bunlar arasında en büyük çoğunluk İngiliz, Alman ve de Fransızlardadır. Başkenti Dover olan Delaware, merkez olarak buradan yürütülse de eyaletin en büyük şehri Wilmington’dur. Birleşik Devletler’in en küçük eyaletleri arasında yer alan Delaware, yüzölçümü olarak sondan ikinci sıradadır.

Yüzölçümü olarak oldukça küçük bir eyalet olan Delaware, bu anlamda neredeyse Amerikan eyaletlerini tamamından ayrışır. Küçük bir toprağa sahip olsa da bölge son derece modern ve de refah olduğundan yoğun bir nüfusa sahiptir. Delaware coğrafyasının neredeyse %20’lik bir kısmı sudur. Bu da bölgenin zengin bir tabiata sahip olmasına önayak olur. Genişliği sadece 48km, uzunluğu ise 154km olan bu yer, tam bir kutu gibidir aslında. Her ne kadar bu denli ufak bir yer olsa da 1 milyona yakın nüfusu ile dikkat çeken Delaware, yüzölçümüne nazaran oldukça etkileyici bir nüfusa ev sahipliği yapar. Bu anlamda Amerikan eyaletleri arasında ilk altı içersinde de yer aldığını söylemekte fayda var. Ülkenin zengin eyaletleri arasında sayılan Delaware, 58 bin Amerikan doları civarında bir yıllık gelire sahip olan halkın yaşadığı eyalet olarak kayıtlarda yer alır.

İlk Amerikan Eyaleti: DelawareBu aslında Amerikan eyaletleri arasında ortada yer almak demektir. Birleşik Devletler’in en eski coğrafyaları arasında sayılan Delaware, 7 Aralık 1787 tarihinde resmi olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin eyaletsel bazda bir parçası olmuştur. Bu durum Delaware eyaletini Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk eyaleti yapmaktadır. Bu da Delaware eyaletini gerek Amerika Birleşik Devletleri gerekse de dünyada son derece popüler bir yer haline getirir.

Delaware şehrine ulaşmak için birçok alternatife sahipsinizdir. Bu alternatifler arasında hiçbir şekilde şüphe yok ki civar eyaletler üzerinden ulaşım vardır. Özellikle de New York ve de Boston ilk tercih edebilecekleriniz arasında yer alır. Ortalama seyahat süresi ise İstanbul’dan 10 saat kadardır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.