Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

AEG Nasıl Bir Markadır?

0 4.106

AEG Nasıl Bir Markadır?Allgemeine Elektricitats-Gesellschaft AG ya da kısaca AEG olarak bilinen marka Avrupa ülkelerinden Almanya‘nın sahibi olduğu bir markadır. Almanya’nın en köklü markalarından olan AEG, ağırlıklı olarak elektrik endüstrisinde faaliyet gösterir. Avrupa Birliği ve de dünya genelinde son derece popüler bir Alman markası olan AEG, özellikle ürettiği sağlam ürünler ile adından söz ettirir. Sadece Almanya’nın değil dünyanın en eski markalarından biri olan bu ürün, halen de Electrolux adı altında en çok tercih edilen markalar arasında yer alır. Resmi kayıtlara göre kuruluşu 1883 yılına dek uzanan AEG, bu anlamda kurumsal bazda ülkenin en eski 100 firması içinde kendisine yer bulur. 1883 yılında Almanya’nın başkenti Berlin’de kurulan AEG, o dönem aynı isimle anılmazdı. Kurulduğunda Deutsche Edison-Gesellschaft für angewandte Elektricitat olan şirket, sonrasında isim değişikliğine gitme gereksinimi duymuştur. Çok uzun yıllar süren AEG şöhreti ne yazık ki 1996 yılında kısmen firma satışı ile sekteye uğramıştır. AEG markası 2 Ekim 1996’da Electrolux’e devredilmiştir. Almanların İsveçlilere satmış olduğu marka halen Electrolux altında yaşar. Ama kendi adı kullanılmaz.

II. Dünya Savaşı’na dek, ülkenin başkenti olan Berlin AEG’ye de ev sahipliği yapmıştır. Ancak bu savaş sonrasında kaybedilen topraklar arasında yer alan Berlin, Doğu Almanya olarak da bilinen Demokratik Almanya Cumhuriyeti’nin doğduğu topraklar olmuştur. Bu da doğal olarak AEG markasının Berlin’de olan şirket merkezinin Batı Almanya ya da başka bir ifadeyle Almanya Federal Cumhuriyeti’ne taşınması sonucunu beraberinde getirmiştir. Berlin ile bağları kopan AEG, şirket merkezini Almanya’nın önde gelen şehirlerinden Frankfurt’a taşımıştır. 1996 yılında gerçekleşen devire kadar Frankfurt’ta kalan AEG merkezi, sonrasında şirketin kapanmasıyla beraber İsveç’e taşınmıştır. Almanya’nın en büyük küresel güçlerinden olan AEG, 1985 yılına dek el değiştirmemiştir. Bu yılla beraber Almanların dünyaca ünlü otomotiv devi Daimler Benz AG, AEG satın almıştır. Bu devir süreci sonrasında yaklaşık 11 yıl süreyle Daimler Benz’in malı olan AEG, sonrasında ise Electrolux’e satılmıştır. 1995 yılına dek olan süreçte, şirketin 11 bine yakın çalışanı bulunmakta idi. Sonrasında bu kadar kişi ne yazık ki işsiz kalmıştır.

AEG Nasıl Bir Markadır?Şirketin kısa geçmişine uzanırsak, kurumun Emil Rathenau tarafından kurulduğunu görürüz. Şirket çöküşüne dek giden süreçte, Telefunken, Daimler Benz gibi kurumlarla da ilişkilere sahip olmuştur. Halen Electrolux bünyesinde olan AEG, kendi adını kullanmamaktadır. Ancak 2005’le beraber AEG adı yeniden kullanılmaya başlanmıştır. Electrolux bu anlamda markanın tekrar canlandırılması için çalışma yapmaktadır. Ancak AEG markası çok sınırlı alanlarda kullanılır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.