Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Konya Ulaşım ve Gezi Rehberi

0 308

Konya, yaklaşık 7 bin yıllık tarihi, sıcakkanlı Anadolu insanı, tatmaya doyamayacağınız yöresel lezzetleri, kadim geçmişinden günümüze taşıdığı tarihi ve kültürel değerleri ile yurt içinden ve yurt dışından pek çok ziyaretçinin ilgisini çekiyor.

Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve yüzölçümü en büyük şehri Konya. Nüfusu son verilere göre iki milyonun üzerinde olan bu harika şehrimiz aynı zamanda içerisinde bulunduğu bölgenin en gelişmiş noktalarından bir tanesi.

Konya’ya Ulaşım

Ulaşım ağı da bu gelişmişliğe ayak uydurmuş olduğundan Türkiye’nin birçok noktasından Konya’ya ulaşım oldukça kolaydır. Örneğin bir Konya otobüs bileti satın alarak şehre karayolu üzerinden kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Konya gelişmiş olmasının yanı sıra coğrafi konumu sayesinde de karayolu ile ulaşıma oldukça müsaittir. Metro turizm gibi Türkiye genelinde hizmet veren  ulusal firmalarının yanı sıra Özkaymak, Kontur gibi Konya’nın yerli ve köklü firmalarından oldukça kolay bir şekilde otobüs bileti bulabilir ve yolculuğunuzu güvenle gerçekleştirebilirsiniz. NeredenNereye.com bünyesindeki 200’den fazla otobüs firması ile bu alanda güvenilir hizmeti vermeye devam ediyor.

Bununla birlikte Konya’ya ulaşım için havayolu ve demiryolu yolculuğu seçeneklerinizde mevcut. Özellikle Ankara-Konya arasındaki yüksek hızlı tren oldukça talep görmektedir. Ankara gibi yakın şehirler için tren yolculuğu tercih edilebilir. Uçak ile seyahati ise mesafe olarak daha uzak şehirlerden gelecek ziyaretçiler tercih etmektedir.

Konya’nın Tarihi Geçmişi

Anadolu’da yer alan birçok bölge gibi Konya’da kadim Anadolu uygarlıkları için yurt olmuş. Zaman içerisinde ilk ismi “İkon” olan bu şehrin adı değişim göstermiş ve günümüze “Konya” olarak gelmiştir. Uzun yıllar boyu süren geçmişinde şehir, “Roma, Selçuklu, Karamanoğulları” gibi toplulukları bünyesinde ağırlamış. Konya’nın yüzölçümü açısından ne Türkiye’nin en büyük ili olduğundan bahsetmiştik. Bu özelliği şehri karayolu ulaşım ağı açısından son derece önemli bir mevkiye taşıyor. Sınırlarının son derece geniş olması onun aynı anda “Ankara, Aksaray, Niğde, Mersin, Antalya, Eskişehir, Isparta, Afyon” ile komşuluk içerisinde bulunmasına neden oluyor. Durum böyle olunca Konya üzerinden karayolu aracılığı ile çevresinde yer alan bu illerin tümüne kısa sürede oldukça kolay biçimde ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Konya’nın Görülmesi Gereken Yerleri

Konya, elbette birçok güzelliğe ev sahipliği yapan bir şehir. Ancak bunlardan iki tanesi özellikle anmakta yarar var. Şehirde, Beyşehir Gölü tüm ihtişamı ile sizleri karşılıyor. Ayrıca harika göl manzaralarını Tuz Gölü ile devam ettirebiliyorsunuz. Aslına bakarsanız şehir içerisinde irili ufaklı yaklaşık 15 tane göl bulunuyor. Konya, karayolu aracılığı ile bu göllere rahatlıkla ulaşım sağlamak ve manzaranın tadını çıkarmak mümkün. Göl manzaralarını arşiviniz için biriktirebilir tatilinizi harika hale getiren bu anıları uzun süreler saklayabilirsiniz.

Konya, bağlı bulunduğu bulunduğu coğrafi bölgenin içerisinde, tam anlamı ile karasal iklim özellikleri gösteren noktalardan biridir. Bu nedenle şehirde yazları sıcak ve kurak, kışları ise sert ve soğuk şekilde geçmektedir. Özellikle kış aylarında sıcaklık seviyesinin bir hayli düşmesinden dolayı şehre olan ziyaretinizi bahar ve yaz aylarında gerçekleştirmek isteyebilirsiniz. Konya’dan bahsediyorken, Selçuklu döneminde başkentlik yapmış bu şehir hakkında tüm dünyaca tanınan Mevlana’dan bahsetmemek olmaz. Konya’da yer Mevlana Türbesini mutlaka ziyaret etmelisiniz. “Konya Mevlana Türbesi, İplikçi Cami, Şerafettin Cami, Şemsi Tebrizi Cami, Karatay Medresesi, İnce Minare Medresesi, Alaaddin Tepesi, Konya Tropikal Kelebek Bahçesi, Sille, Mevlana Kültür Merkezi” şehrin mutlaka gezilmesi gereken noktalarıdır.

Keyifli yolculuklar,

https://www.neredennereye.com/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.