Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Milwaukee Nasıl Bir Yerdir?

0 1.196

Milwaukee Nasıl Bir Yerdir?Milwaukee, Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin elli eyaleti arasında yer alan Wisconsin’e bağlı bir yerleşim yeridir. Eyaletin en gözde ve de en büyük yerleşim yeri olan Milwaukee, hukuki olarak şehir statüsüne sahiptir. Şehir sadece bağlı olduğu eyalet Wisconsin eyaleti için değil aynı zamanda da ülke açısından da son derece önemli bir şehirdir. Günümüz itibariyle Wisconsin’in en büyük şehri olan Milwaukee, Ortabatı Birleşik Devletler nazara alındığı vakit de en büyük beş şehir arasında kendisine çok rahat bir şekilde yer bulur. Kendisiyle aynı ada sahip Milwaukee County’ye bağlı olan bu yer, en hızlı büyüme gösteren eyalet şehirleri arasında da yer almasıyla bilinir. Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzey hattında yer alan Milwaukee, komşu ülkelerden Kanada’ya son derece yakındır. Bu da şehrin doğal olarak Kanada şehirleri ile sıkı bir ticari hacme da sahip olması sonucunu beraberinde getirir. Eyaletin en modern şehirlerinden olan Milwaukee, Wisconsin’e her anlamda merkezlik edecek kapasitesi ile öne çıkar. Bu anlamda iktisadi ve kültürel olarak eyaletin başkenti olan Milwaukee, sahip olduğu nüfus ile de dikkati çekmektedir.

Milwaukee, Amerika Birleşik Devletleri’nin birçok şehrine görece daha yeni kurulmuş bir şehir olarak kabul edilebilir. Bu anlamda şehrin temellerinin 19. yüzyıla kadar uzandığı ve de bu tarihle beraber hızlı bir büyüme gösterdiği tarihten elde edilebilecek birkaç temel bilgi arasındadır. Amerikan şehirleri arasında en büyük 30 kentten biri olan Milwaukee, merkezi itibariyle yaklaşık olarak 600 bin kişiye ev sahipliği yapar. Bu sayı şehrin sınırlarından kalıcı olarak ikamet edenleri kapsar. Ancak şehrin tamamını hesaba kattığımız vakit, nüfusun sayısı 1,6 milyon civarındadır. Bu nüfusun çok büyük bir kısmı Almanlar ve de Polonyalı göçmen ailelerden oluşur. Bu Avrupalı göçmenler özellikle 1800’lü yılların ortalarına doğru gemiler vasıtasıyla önce New York şehrine ulaşmış ve oradan da Milwaukee şehrine aktarılmışlardır. Burada hayata başlayan göçmenler kısa sürede şehrin baştan aşağı değişmesi ve de Amerika için son derece önemli bir konuma gelmesine yardımcı olmuştur. Her ne kadar şehri Alman ve de Polonyalılar baştan aşağı geliştirse de şehre ilk olarak adını veren ve de kuran Fransızlar olmuştur.

Milwaukee Nasıl Bir Yerdir?Amerika Birleşik Devletleri’nin 170 yılı aşkın bir kenti olma özelliğini haiz olan Milwaukee, resmi olarak 31 Ocak 1846 tarihinde şehir statüsüne kavuşmuştur. Bu tarih sonrasında ciddi anlamda sanayileşen Milwaukee, bağlı olduğu eyaletin en büyük, ülkenin genelinde ise 30’uncu büyük yerleşim yerine dönüşmüştür. Bölgeye Türkiye üzerinden de ulaşabilirsiniz bunun için aktarma yapmanız gerekecektir. Dilerseniz Türk Hava Yolları ya da partnerleri vasıtasıyla Milwaukee şehrine biletinizi alabilirsiniz. Aktarmasız uçuş süresi yaklaşık olarak 11 saat olsa da bu şimdilik tarifeli olarak mümkün değildir. Aktarmalı olarak seyahatin süresi ise 13 ila 20 saat arasında farklılık gösterebilir. Bu en kısa süre için öngörülmüş zaman aralığı olup, daha da uzatılabilir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku