Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Köpekbalıklarının Genel Özellikleri Nelerdir?

1 4.948

Köpekbalıklarının Genel Özellikleri Nelerdir?Günümüzde birçok bireylerin merak ettiği ve hakkında bilgi sahibi olmak istediği deniz ve okyanusların en yırtıcı balık türlerinden biri olan köpekbalıkları ve özellikleri konusudur. Dilerseniz çokça merak edilen bu konu hakkında makalemiz üzerinden bilgiler sunalım. İnsanlar geçmişten günümüze kadar denizlerin korkulu rüyası haline gelen köpekbalıklarından hep korka durmuştur.

Dolayısıyla özellikle de denizlerin derin noktalarında yüzmekten çoğu zaman uzak durmayı tercih etmişlerdir. Günümüzde bazı zamanlar insanlara dahi saldırılar düzenleyebilen köpekbalıkları bu eylemi neden olarak gerçekleştirdiği hakkında makalemiz üzerinden sizlere bilgi sunduktan sonrasında çok şaşıracaksınız. Ancak bu ayrıntı hakkında sizlere bilgiler sunmadan önce dilerseniz ilk olarak bu yırtıcı balık türlerinin özellikleri hakkında bilgiler sunalım. İşte makalemizin de ana konusu olan köpekbalıklarının özellikleri nelerdir sorumuzun cevapları şunlardır.

Köpekbalıklarının Başlıca Özellikleri Şunlardır;

 • Köpekbalıkları tek bir tür olmayıp toplamda 465’den fazla türü bulunmaktadır.
 • Denizlerdeki besin zincirinde bulunan yırtıcıların en üst zirvesinde bulunmaktadırlar.
 • Kıkırdakları oldukça esnek ve hafif kemiksi bir dokuya sahiptir.
 • Vücutlarının her iki kısmında da 5-7 solungaç yarığı sayesinde nefes alıp vermektedirler.
 • Köpekbalıklarının en belirgin özelliklerinden biri de dişlerinin belirli süreçlerde kendiliğinden yenilenmesidir.
 • Dolaysıyla herhangi bir darbeye bağlı olarak yerinden çıkan dişlerinin yerine hemen yenileri gelmektedir.
 • Köpekbalıkların derileri koyu renkli olup derilerinin alt kısmı ise açık renklidir. Bu sayede suyun içerisinde kolayca kamufle olabilmekte ve avlarına görünmeden saldırı düzenleyebilmektedirler.
 • Köpekbalıklarının en belirgin özelliklerinden biri de onlarca kilometre ötedeki kan damlacıklarının kokusunu alabilmeleridir. Koku alma duyuları olağanüstü bir şekilde gelişmiştir.
 • Köpekbalıkları özellikle akşam ve gece vakitlerinde oldukça seri hareket etmektedirler. Genelde bu süreçlerde avlanmaktadırlar.
 • Köpekbalıklarının en belirgin özelliklerinden biri de genellikle yalnız yaşamalarıdır. Yalnızca üreme dönemlerinde biraraya gelebilmektedirler.
 • Çekiç köpekbalıkları ise yalnızca çiftleşme zamanında biraaraya gelebilmekte ve bu süre zarfında sürüler halinde hareket etmektedirler.
 • Köpekbalıklarının en saldırgan türü ise büyük beyaz köpek balığı türüdür.İnsanlara saldırılar düzenleyen köpekbalığı türünün büyük beyaz köpek balığı olduğu bilinmektedir.
 • Köpekbalıklarında olgunlaşma süreçleri de oldukça yavaştır.
 • Yaşam süreleri 12 ila 15 yıl arasıdır.
 • Köpekbalıkları yaşamlarını sürdürebilmek için suda sürekli olarak hareket etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde suda boğulup batma tehlikesi ile karşı karşıya gelebilmektedirler.
 • Köpekbalıklarının en büyük türünün ise balina köpekbalığı olduğu bilinmektedir. Balina köpekbalığının ortalama uzunluğu ise yaklaşık olarak 15 metre civarıdır.

Köpekbalıkları Ne İle Beslenmektedirler?

Köpekbalıklarının besin ürünleri tamamen deniz ürünlerinden oluşmaktadır. Köpekbalıkları tüm balık türleri, kabuklu deniz ürünleri, yumuşakçılar, plankton, krill ve deniz memelileri gibi deniz hayvanları ile beslenmektedirler.

Köpekbalıkları İnsanlara Neden Saldırırlar?

Köpekbalıklarının Genel Özellikleri Nelerdir?Köpekbalıklarının başlıca besinlerinin neler olduğu hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu tehlikeli yırtıcı balık türlerinin insanlara saldırmalarının nedeni hakkında bilgiler sunalım. Köpekbalıkları insanlar ile beslenmemektedirler. Dolaysıyla insanların etinden de kesinlikle hoşlanmamaktadırlar. Dolaysıyla insanlara karşı gerçekleştirdikleri saldırılarda da görüldüğü üzere yalnızca yaralanmalara sebebiyet vermektedirler.

Ancak köpekbalıklarının insanlara düzenledikleri saldırılar oldukça riskli sonuçlara neden olabilmekte ve yaralanmalar sonucunda insanlar hayatlarını kaybedebilmektedirler. Şimdi gelelim köpekbalıklarının insanlara neden saldırdığının yanıtına, köpekbalıklarının insanlara saldırmalarının ana nedeni insanları deniz aslanlarına benzetmeleridir. Dolaysıyla bu sebepten ötürü insanlara saldırı düzenleyip yaraladıktan sonrasında onların deniz aslanları olup olmadığını bu şekilde teşhis etmektedirler. İnsanların deniz aslanları olmadığına kanaat getirdikten sonrasında verdikleri ciddi yaralanmalar sonrasında saldırı düzenlediği bireyden uzaklaşmaktadırlar.

Köpekbalıklarının insanlara saldırmalarının nedeni hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra köpekbalıklarının özellikleri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Makalemizde köpekbalıklarının özellikleri nelerdir konusu hakkında bilgiler sunduk. Bu balık türlerinin oldukça tehlikeli olduğunu tekrar hatırlatarak bulundukları sularda kesinlikle yüzülmemesi gerektiğini de hatırlatmakta fayda görmekteyiz.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
 1. mehmet kaplan diyor

  yetersiz açıklama

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.