Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Seul Nasıl Bir Şehirdir?

0 371

Seul, Uzakdoğu ülkelerinden Güney Kore‘nin en tanınmış ve en popüler şehri olmasının yanı sıra aynı zamanda da ülkenin başkentidir. Güney Kore Cumhuriyeti’nin adeta beyni konumundaki Seul, resmi olarak Seul Özel Şehri adına sahiptir. Yani resmi kayıtlarda şehir, Seul Özel Şehri olarak geçmektedir. Dünyanın en önemli yerleşim merkezlerinden biri olan Seul, Güney Kore’nin ulusal bir markası konumundadır. Ayrıca şehir sahip olduğu sosyal ve kültürel yapısıyla da bölgede yer alan birçok şehrin çok önünde bir konumdadır. Seul Başkent Bölgesi olarak anılan civarın etrafında ayrıca Incheon ve Gyeonggi gibi ülke için oldukça önemli şehirler de bulunmaktadır. Dünyanın en önemli şehirlerinden biri olarak kabul edilen Seul, Güney Kore’nin kuzey batı bölgesinde yer almaktadır. Seul, Ulusal Başkent Bölgesi adı verilen bir nevi eyalet benzeri bir bölgenin içinde yer almaktadır. Ayrıca bu bölge kendi içinde toplam 25 adet ilçe bulunmaktadır. Seul ülkenin başkenti olmasının yanı sıra aynı zamanda da ülkenin en çok temsil edilen bölgesi olarak da göze çarpmaktadır.

BuSeul Nasıl Bir Şehirdir? anlamda ülke parlamentosunu oluşturan milletvekillerinin yüzde yirmisi Seul’dan çıkmaktadır. Bu da şehrin temsil yetkisi bağlamında ülke genelinde ilk sırada yer almasını sağlamaktadır. Her ne kadar bir liman şehri olsa da Seul, ortalama olarak deniz seviyesinden yaklaşık 40m yükseklikte bulunur. Dünyanın en popüler yerleşim yerleri arasında yer alan Seul, aynı zamanda da dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri konumundadır. Şehir sahip olduğu yüzölçümü nazara alınacak olursa çok ciddi bir nüfus yoğunluğunu içinde barındırmaktadır. Seul, şehir merkezi olarak adlandırılan bölgede yaklaşık olarak 11 milyon insan yerleşik olarak ikamet etmektedir. Bunun yanı sıra, şehrin hukuki sınırları dahilinde kabul edilen alanlarda ise yaklaşık olarak 26 milyon insan yaşamaktadır ki bu oldukça yüksek bir rakamdır. Dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olmasının yanı sıra aynı zamanda da ülke ekonomisinin en önde gelen şehri konumunda olan Seul, yaklaşık olarak 1,05 trilyon dolarlık bir ticaret hacmine sahiptir. Ekonomisi 1 trilyon doların üzerinde olan sayılı şehirlerden biri olan Seul, dünyada da bu anlamda ciddi bir öneme sahiptir.

Şehir sahip olduğu zenginlikleri ile, topraklarında yaşayanlara ciddi bir refah da sunmaktadır. 26 milyona ulaşmış olan bölgede kişi başına düşen milli gelir ise, yıllık 52 bin dolar civarındadır ki, bu oldukça yüksek bir meblağdır. Dünyanın en önemli turizm destinasyonları arasında da yer alan Seul, gerek Asya gerekse de Kuzey ve Güney Amerika kıtalarından turist çekse de ayrıca son zamanlarda bölgeye Avrupalı turistlerin de sıkça uğradığını söylememiş gerekmektedir. Son derece teknolojik bir şehir olan Seul, sahip olduğu gökdelenleri ile de adından söz ettirmeyi başarmaktadır. Şehir son zamanlarda çektiği turist ile de gündemdedir. Bu anlamda şehre düzenli tarifeli uçuşlar gerçekleştiren birçok uluslar arası havayolu şirketi bulunmaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.