Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kordiseps (Cordyceps) Nedir?

0 913

Kordiseps, çeşitli böceklerin veya diğer mantarların parazitleri olan bir grup mantarın cins adıdır. Tırtıl mantarı ve katil mantar olarak da anılmaktadır. Dünyada 750’den fazla Kordiseps mantarı türü vardır. Esas olarak Güney Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yetişir. Pek çok mantar türü ile birisinin kordiseps hakkında konuştuğunda tam olarak hangisinden bahsettiğini söylemek zorlaşır.
En iyi bilinen ve üzerinde çalışılan Kordiseps sinensis’dir. 2007 yılında, bilim adamları bu türün diğerlerinin çoğuyla ilgisiz olduğunu keşfettiler ve onu tamamen yeni bir cinse (Ophiokordiseps) yerleştirdiler. Adı Ophiokordiseps sinensis olarak değiştirilmesine rağmen, hala yaygın olarak C. sinensis veya sadece kordiseps olarak adlandırılmaktadır.
Kordiseps (Cordyceps) Nedir?Kordiseps tipik bir mantar değildir. Doğada büyüme şekli bilim adamlarını uzun zamandır büyülemiştir takma adı tırtıl mantarıdır. Yani, mantarın sporları güve tırtıllarına bulaşır. Bu küçük sporlar daha sonra böcek gövdesine yayılan ve sonunda larvaları öldüren miselyum adı verilen büyük bir mantar kütlesine dönüşür. Meyve gövdesi adı verilen ince bir sap daha sonra cesetten filizlenir, sporları serbest bırakır ve döngüye devam eder. Aslında, mantar-tırtıl kombinasyonu en ünlü geleneksel Çin ilaçları arasındadır. Yüzlerce yıldır tentür ve çaylarda libidoyu arttırmak, yorgunluğu azaltmak ve akciğer ve böbrek hastalıklarıyla savaşmak için kullanılmıştır.
Daha geniş olarak, kordiseps, canlılığı ve uzun ömürlülüğü arttırdığı iddia edilen genel bir tonik olarak kabul edilir. Standartlaştırılmış ekstraktlar bile Çin genelindeki tıbbi kliniklerde kullanılmaktadır ve bazıları ilaç olarak sınıflandırılmıştır. Diğer mantarlardan farklı olarak, kordiseps güve tırtıllarını istila ederek ve öldürerek doğada büyür. Geleneksel olarak tonik ve afrodizyak olduğu iddia edilmektedir.

Aktif Bileşenler

En önemli iki aktif bileşenler hem de bulunur C sinensis ve C militaris (ve bir kaç başka kordiseps türler) Sordisepin olan (3′-deoksiadenozin) ve D-mannitoldur. Cordycepin, uykuya dalmada ve kan akışını artırmada rol oynayan adenosin molekülüne çok benzer . Adenosin aynı zamanda vücudun ana enerji para birimi olan ATP’nin bir parçasıdır. D-mannitol, böbrek bozuklukları nedeniyle sıvı birikmesi (ödem) olan ve travma veya inmeden sonra beyindeki şişmeyi azaltmak için klinik olarak diüretik olarak kullanılan bir şeker alkoldür. C. sinensis ve C. militaris’te bulunan diğer aktif bileşenler arasındadır:
• Polisakkaritler (CPS-1, CPS-2, CS-F30, CS-F10, beta-glukanlar ve mannoglucan)
• Nükleosidler (adenosin ve timidin)
• Steroller (ergosterol ve beta-sitosterol)
• Vitaminler: B1 , B2 ve K
• Potasyum , kalsiyum , magnezyum , demir , çinko ve selenyum dahil mineraller
• Diğerleri: peptitler, amino asitler, şekerler, yağ asitleri ve enzimler
Kordiseps Nasıl Çalışır?
Kordscepin, dahil olmak üzere birçok potansiyel etkiye sahiptir:
• Antienflamatuvar
• Antioksidan
• antimikrobiyal
• Antikanser
• Anti-diyabetik
• Bağışıklık sistemi -dengeleme
D-mannitol bir diüretik görevi görür, hücrelerin içindeki ve dışındaki sıvılar arasındaki dengeyi korumaya yardımcı olur ve iltihabı azaltır. Kordiseps’teki karbonhidratların antienflamatuar, antioksidan, anti-tümör ve kolesterol ve kan şekerini düşürücü etkileri olabilir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilirler.

Kordiseps Kombinasyonlar ve Dozaj

Kordiseps (Cordyceps) Nedir?Kordiseps’i toplu olarak üretmenin iki ana yolu vardır. Bir tanesi, mantarın, belirli bir sıcaklık ve pH’a ayarlanmış maya, şeker ve diğer besin maddelerini içeren sıvı bir ortamda fermantasyonunu içerir. Miselyum (mantarın üreme olmayan kısmı) tamamen büyüdükten sonra ekstrakte edilir ve saflaştırılır. Bu yöntem Kordiseps’i hızlı bir şekilde büyütülmesini sağlar ve Çinli üreticiler arasında popülerdir.
Fermantasyon işleminde çeşitli ürünlere farklı yabani C. sinensis suşları eklenir. Örneğin, Cs-4, C. sinensis’in spesifik bir suşundan standartlaştırılmış bir üründür. Kordiseps üretmenin diğer bir yöntemi, miselyumun katı bir tahıl ortamında (pirinç, darı, buğday) yetiştirilmesini içerir. Bu yöntem daha uzun sürer ve Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok üretici tarafından kullanılmaktadır.
Kordiseps’i bu şekilde üretmek daha ucuz olsa da, son üründe aktif bileşenlere göre yüksek miktarda tahıl içermesi gibi sorunlar vardır. Çünkü sıvı ortamlardan farklı olarak, tahıl tamamen miselyumdan ayrılamaz. Kültürlü Kordiseps miselyumu, vahşi Kordiseps ile aynı konsantrasyonlarda aktif bileşen içerir, bu da onu etkili ve uygun fiyatlı bir alternatif haline getirir.
Vahşi doğadaki kordiseps nesli tükenmekte olan bir tür haline gelmiştir. Bunun yerine, kordiseps miselyumu artık laboratuardaki farklı kültür ortamlarında seri olarak üretilmektedir.

Potansiyel Takviye Kombinasyonları

Snoudon: İrtifa eğitimi alan 18 sporcunun yaptığı bir çalışmada, kordiseps ve Rhodiola crenulata alanların, tükenene kadar çalışma süresinde plaseboya kıyasla iki kat iyileşme görülmüştür. Ayrıca kalp atış hızı değişkenliklerini geliştirerek stresi daha iyi idare edebilmişlerdir. Bununla birlikte, başka bir çalışmada, kordiseps ve Rhodiola rosea kombinasyonunun, plaseboya kıyasla egzersiz performansını iyileştirmediği bulunmuştur. Özetle, Rhodiola crenulata, aerobik kapasitenin ve egzersiz performansının iyileştirilmesinde Rhodiola rosea’dan daha iyi kordiseps ile sinerjikleşebilir .
Ginkgo biloba: Kordiseps ve Ginkgo biloba kombinasyonu 60 böbrek yetmezliği hastasında enflamatuar belirteçleri hs- CRP , IL-6 ve TNF-a’yı azaltmıştır. Kordiseps’e benzer şekilde, ginkgo da kan akışını iyileştirir. Ayrıca, ginkgo’nun sağlık yararlarının çoğu kordiseps ile örtüşüyor, her iki ilaç da tonik olarak sınıflandırılılmaktadır.
Artemisinin: Lupus nefrit, lupuslu insanlarda böbreklerin iltihaplanmasıdır. 5 yıllık bir çalışma, bu durum için tedavi edilen ve artık hastalığı olmayan lupuslu hastalarda, pelin ve artemisinin, Kordiseps (Cordyceps) Nedir?pelin ağacından çıkarılan bir molekülün – etkisine bakılmıştır. Kombinasyon böbrek fonksiyonlarını iyileştirmiş ve 31 hastanın 30’unda lupus nefritinin geri dönmesini engellemiştir. Egzersiz performansını arttırmak için kordiseps ve rhodiola’nın bir kombinasyonu, iltihabı azaltmak için kordiseps ve ginkgo ve lupus nefriti için kordiseps ve artemisinin araştırılmıştır.

Ek Formlar

Kefalet kapsülü, Çin’de C. sinensis miselyumundan yapılan bir takviyedir. Corbrin kapsülü (CS-C-Q80) da C. sinensis miselyumdan yapılmıştır ve Çin’de bir ilaç olarak sınıflandırılmıştır. Çin’de Jin Shui Bao olarak bilinen Cs-4, sıvı fermantasyon yöntemi ile yetiştirilen C. sinensis’in spesifik bir suşudur. En az% 5 D-mannitol ve% 0.14 adenosin içerecek şekilde standardize edilmiştir. Wild C. sinensis oldukça pahalı olduğundan, bu şekilde reklamı yapılan uygun fiyatlı herhangi bir üründen çok dikkatli ounmalıdır.

Dozaj

Kordiseps FDA tarafından herhangi bir durum için onaylanmadığından resmi bir doz yoktur. Kullanıcılar ve ek üreticileri deneme yanılma yöntemine dayalı gayri resmi dozlar belirlemişlerdir. Kordiseps’in tedavide tamamlayıcı bir yaklaşım olarak faydalı olup olmadığını ve hangi dozun alınması gerektiği uzman bir doktorlar görüşülmelidir.
• Cs-4 kordiseps suşu için, klinik çalışmalarda 1-3 g / gün kullanılmıştır
• Tipik kültürlenmiş Kordiseps sinensis (Kefalet kapsülü) için, çalışmalarda 3 g / gün üç doza bölünmüştür.
• Kordiseps sinensis’in (Corbrin kapsülü) fermente edilmiş tozları için, otoimmün tiroid hastalığını iyileştirmek için günde 2 g kullanım önerilmiştir.

Kordiseps Güvenlik ve Yan Etkiler

İyi tasarlanmış klinik çalışmaların olmaması nedeniyle, kordiseps’in güvenlik profilinin nispeten bilinmediği unutulmamalıdır. Aşağıdaki yan etkiler listesi kesin değildir ve sağlık durumuna ve olası ilaç veya takviye etkileşimlerine bağlı olarak diğer potansiyel yan etkiler hakkında doktora danışmak gerekir. Klinik çalışmalarda yan etkiler nadirdi, ancak şunları içerebilir:
• Kuru ağız
• Mide bulantısı
• İshal
Böcekler için ölümcül olsa da, takviye olarak alınan kordiseps hücrelere bulaşmaz. Olgu sunumu, C. sinensis’i günlük alan bir hastanın diş cerrahisi sonrası aşırı kanama yaşadığını saptamıştır. Kanama bozukluğu olan bireyler, kordiseps ile takviye ederken dikkatli olmalıdırlar. C. sinensis kaynaklı kurşun zehirlenmesi hakkında da birkaç rapor vardır. Ürünlerindeki kirletici madde seviyelerini rutin olarak test eden saygın satıcılardan satın aldığınızdan emin olunmalıdır.
Büyümüş prostat veya prostat kanseri olan erkekler, farelerde bezin yanı sıra prostat kanserinin büyümesini arttırma kabiliyeti nedeniyle kordiseps’ten kaçınmak isteyebilirler. Hamile ve emziren kadınlar, seks hormonu seviyelerini arttırma kabiliyeti nedeniyle kordiseps almaktan kaçınmalıdır. Kordiseps’in bildirilen yan etkileri arasında bulantı, ağız kuruluğu, ishal ve artan kanama sayılabilir. Düşük kaliteli ürünler kurşun veya diğer toksinlerle kontamine olabilir. Dikkat edilmesi önerilir.

İlaç Etkileşimleri

Takviye/bitki/besin-ilaç etkileşimleri tehlikeli olabilir ve nadir durumlarda bile hayatı tehdit edebilir. Takviye etmeden önce daima doktora danışılmalıdır. Kullanılan veya kullanmayı düşünülen tüm ilaçlarla etkileşimi olup olmayacağı konusunda hakkında bilgi alınmalıdır. Etkileşimde olabileceği bilinen ilaçlar şu şekildedir:
Kan şekerini düşüren ilaçlar: Kordiseps, farelerde ve sıçanlarda kan şekeri düzeylerini düşürdü. Kan şekerini düşürücü ilaçlarla kombinasyonu kan şekerini daha da düşürebilir
Antiviral ilaçlar: Kordisepsin’in antiviral özellikleri nedeniyle, antiviral ilaçlar alan hastalar, ilacın etkilerini etkileyebileceği için kordiseps almadan önce dikkatli olmalıdırlar.
Kordiseps, geleneksel Çin tıbbında enerji, doğurganlık ve libido artırıcı etkileri olduğu iddia edilen değeri yüksek olan parazitik bir mantardır. Mantar sadece Tibet platosunda bulunur ve araştırmalar kordiyazin, kordisik asit ve polisakkaritler dahil olmak üzere birçok aktif bileşeni ortaya çıkarmıştır.
Yabani kordiseps kıt ve talebi karşılamak için yeterince büyük ölçekte üretilmesi zor olduğundan, sıvı fermantasyon veya katı tahıl ortamları kullanan yapay yetiştirme yöntemleri kullanılır. Bildirilen yan etkiler mide bulantısı, ağız kuruluğu ve ishaldir. Düşük kaliteli ürünler kurşun veya diğer toksinlerle kontamine olabilir.

Kaynakça:
rxlist.com
euyansang.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku