Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Korn Kutaneum (Boynuz Hastalığı) Nedir?

0 1.622

Deride boynuz gibi görülen bir büyüme, endişe kaynağı olabilir. Kutanöz boynuzların yaklaşık yüzde 60’ı iyi huylu iken, geri kalan yüzdesi kanserli veya kanser öncesi oluşmaktadır. Bu nedenle, kutanöz boynuzu olan herkes tıbbi yardım almalıdır. Bu yazıda korn kutaneum hastalığı hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Korn Kutaneum (Boynuz Hastalığı) Görünümü

Kutanöz bir boynuz, bir hayvanın boynuzuna benzer görünebilir ve hissedebilir. Bu boynuzlar, bir hayvanın boynuzuna benzeyen deri tümörleridir, sert ve sarımsı kahverengi renktedirler. Boynuz olarak adlandırılmak için, yüksekliğin en büyük çapın en az yarısı kadar olması gerekir. Çok nadir durumlarda, bir hayvanın boynuzu gibi bir boynuz büyüklüğünde olabilir. Bununla birlikte, kutanöz bir boynuz, bir hayvanın boynuzundan çok farklıdır. Hayvan boynuzları, merkezi bir kemiğin etrafında oluşurken, dev kutanöz boynuzlar dâhil kutanöz boynuzlar oluşmamaktadır. Genellikle yalnızca tek bir boynuz büyür ve yaşlı kişilerde en çok yüz, kulaklar ve elin arkasında görülürler. Özellikle ayak başparmağında tırnak boynuzları gelişebilir ve nadiren de olsa peniste oluşabilir. Bazen, büyüme mercan veya odun gibi görünür. Bu tümörler, özellikle güneşten çok zarar görmüş cilde sahip kişilerde, cildin keratininden gelişir. Kutanöz boynuzlar genelde zararsızdır, fakat prekanseröz veya kanserli olabilirler ve altta yatan bir kistte oluşmalarına neden olabilir.

Korn Kutaneum (Boynuz Hastalığı) Nedir?Korn Kutaneum (Boynuz Hastalığı) Nedenleri ve Risk Faktörleri

Bilim adamları kutanöz boynuzların nedenlerinden emin değillerdir. Bununla birlikte, yüksek düzeyde radyasyona maruz kalma ile kutanöz boynuz geliştirme olasılığının artması arasında bir bağlantı olduğuna inanmaktadırlar. Bazı araştırmacılar genellikle ellerde ve yüzde oluştuğundan, güneşe maruz kalmak ile kutanöz boynuz geliştirme olasılığı arasında ilişki olabileceğini savunmaktadırlar. Bunun nedeni, bu alanların her ikisinin de vücudun diğer bölümlerinden daha yüksek düzeyde güneşe maruz kalmasıdır. Araştırmacılar, bazı kişilerin kutanöz boynuz geliştirme açısından daha büyük risk altında olabileceğine inanmaktadırlar, ancak herhangi birinin başına bir kutanöz boynuz gelişebilir. Daha yüksek risk grupları vardır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• Açık tenli kişiler
• İnsan papilloma virüsü olanlar (HPV)
• Daha yaşlı yetişkinler
• Çok fazla güneş hasarı olan kişiler
Erkekler daha gençken cilt boynuzu geliştirme olasılığı kadınlardan daha fazla değildir, aynı zamanda kötü huylu kutanöz boynuza sahip olma olasılıkları da daha yüksektir. Yüzde bulunan boynuzlar, vücudun başka yerlerinde bulunan boynuzlara göre kanserli veya kanser öncesi olma olasılığı daha yüksektir. Dev kutanöz boynuzların da kanserli olma olasılığı daha küçük boynuzlardan daha fazladır.

Korn Kutaneum (Boynuz Hastalığı) Semptomları

Yalnızca fiziksel görünümüne bağlı olarak bir kutanöz boynuzu teşhis edilebilir ve çoğu boynuzlar bazı özellikler paylaşır. Bu özellikler aşağıdaki gibidir:
• Cilt yüzeyinde kavisli kahverengi veya sarı boynuz benzeri bir büyümeye olur
• Normal veya hafif kalınlaşmış deri ile çevrili olurlar
• Genellikle genişliğinin en az iki katı uzunluktadır
• Genellikle yalnızca biri görünür, ancak nadir durumlarda gruplar halinde büyüyebilirler
• Genellikle küçük, ancak dev boynuzlar oluşur
• En çok yüz, eller, kollar ve kulaklarda yaygındır
Çoğu kutanöz boynuz, boynuzun kendisi dışında herhangi bir belirtiye neden olmaz, ancak cilt yüzeyinden dışarı çıktığı için yaralanabilir. Bununla birlikte bir boynuz hasar gördüğünde ağrıya neden olabilir veya enfekte olabilir.

Korn Kutaneum (Boynuz Hastalığı) Nedir?Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Kutanöz boynuzu fark eden herkes, boynuzun kanser açısından değerlendirilmesi için bir randevu almalıdır. Daha önce bir doktor tarafından görülmüş mevcut kutanöz boynuzları olanlar, bazı semptomlardan herhangi biri ortaya çıkarsa derhal başka bir randevu almalıdır. Bu semptomlar aşağıdaki gibidir:
• Ağrı
• Boyutta bir artış
• Boynuzun dibinde kızarıklık
• Boynuz uzun olduğundan daha geniş olduğunda
• Sertleşmiş veya buruşmuş cilt boynuzu çevreliyorsa
Bununla birlikte yukarıda belirtilen semptomlar, boynuzun kanserli olabileceğini göstermektedir.

Korn Kutaneum (Boynuz Hastalığı) İlişkili Koşullar ve Komplikasyonlar

Doktorların kutanöz boynuzlarla ilişkilendirdiği birçok başka durum vardır. Koşullar ve komplikasyonlar iyi huyludan kanserliye kadar değişir. Kutanöz boynuzla ilişkili durumlar arasında sedef hastalığı, viral deri enfeksiyonları, Bowen hastalığı ve arsenik keratozu bulunur. Kutanöz boynuzlarla ilişkili iyi huylu durumlar vardır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• Ciltte nevüs adı verilen pigmentli büyüme
• Seboreik keratoz olarak bilinen ciltte zararsız, siğil oluşumları
• HPV ile ilişkili olmayan viral siğiller
• Molluscum contagiosum gibi viral cilt enfeksiyonları
• Sedef hastalığı
Bu durumlar kanserli olmamakla birlikte bazıları tıbbi tedavi gerektirebilir, bu koşullar viral cilt enfeksiyonlarını ve sedef hastalığını içerir. Kutanöz siğillerle ilişkili daha ciddi durumlar ise aşağıdaki gibidir:
• Skuamöz hücreli karsinom veya Bowen hastalığı
• Bazal hücreli karsinom
• Melanom (çok nadiren)
• İntraepidermal karsinom
• Arsenik keratoz

Keratoakantom

Diğer bir büyüme olan keratoakantom, küçük bir yanardağı andıran bir lezyondur. Güneşten zarar görmüş ciltte 2 santimetre (cm) çapa kadar büyüyebilir ve küçük bir sivilce olarak başlayabilir, sonra küçülmeden önce birkaç ay içinde gelişebilir. Ayrıca skuamöz hücreli karsinoma (SCC) benzeyebileceğinden, malign olma riskini azaltmak için ameliyat yapılabilmektedir.

Korn Kutaneum (Boynuz Hastalığı) Nedir?Korn Kutaneum (Boynuz Hastalığı) Tedavisi

Neredeyse tüm kutanöz boynuzlar, habislikleri dışlamak için biyopsi yapılmaktadır. Tabanından bir parça içeren boynuzdan bir örnek alınır. Prosedürden sonra, korna, teşhisi doğrulamak ve kanserli veya iyi huylu olup olmadığını belirlemek için daha ileri testler ve muayene için bir laboratuvara gönderilir. Tanısal biyopsi sırasında, doktor boyutuna bağlı olarak kutanöz boynuzun tamamını çıkarılabilir. İşlem sırasında kişiye, boynuzu ve etrafındaki alanı uyuşturmak için lokal anestezi uygulanır. Bölge uyuştuğunda, deriden çıkarılması için boynuz tabanından kesilir. Ayrıca boynuzun etrafındaki veya altındaki deri katmanlarını çıkarılabilir ve ardından alanı kapatılabilir. Daha ileri tedavi biyopsi sonuçlarına bağlıdır. Kutanöz boynuz kanserli ise, kanserin yayılmadığından emin olmak için daha fazla kontroller yapılmaktadır. Bazı kutanöz boynuzlar için kriyocerrahi veya aşırı soğuktan kornanın çıkarılması düşünülebilir. Kriyocerrahi sırasında, kişiye lokal anestezi verilir ve ardından bir çubukla veya sprey yoluyla kornaya sıvı nitrojen uygulanır. Bu, boynuzu oluşturan dokulara zarar verir ve korna daha sonra yerinden düşer. Ayrıca doktorlar en çok aktinik keratoz, verruca vulgaris ve molluscum contagiosum gibi belirli koşulların neden olduğu boynuzlar için kriyocerrahiyi seçerler.
Bir boynuz çıkarıldıktan sonra, görünüm genellikle kanserli deri boynuzları olan kişiler için bile iyidir. Çoğu kişi, çıkarıldıktan sonra kutanöz bir boynuz için daha fazla tedaviye ihtiyaç duymamaktadır. Bununla birlikte, boynuzun altında yatan neden olarak bazal hücre veya skuamöz hücre kanserini keşfedenlerin, kanserin geri dönmesi durumunda düzenli olarak taranması gerekmektedir.

Kaynakça:
cancer.gov/about-cancer/treatment/types/surgery/cryosurgery-fact-sheet
dermnetnz.org/topics/keratoacanthoma/
sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/cutaneous-horn
ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC421749/

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku