Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Nikola Tesla Havalimanı

0 204

Nikola Tesla Havalimanı, Balkan ülkelerinden Sırbistan‘ın başkenti Belgrad’da yer alan bir hava meydanıdır. Ülkenin ve başkent Belgrad’ın en büyük hava meydanı olan Nikola Tesla Havalimanı, aynı zamanda en çok yolcu trafiğine sahip olanıdır. Belgrad Havalimanı olarak da anılan bu tesis, 2006 yılında Nikola Tesla adını almıştır. Dünyaca ünlü bilim insani ve dünya üzerinde kullandığımız birçok şeyin patent babası olan Tesla, her ne kadar Amerikan vatandaşı olsa da aslen Sırp kökenlidir. Bu denli dünyaca ünlü bir bilim adamının Sırbistan ile beraber anılmasını isteyen ve doğal olarak kendilerine mal eden Sırplar, başkent Belgrad sınırlarında yeNikola Tesla Havalimanır alan hava meydanının adını Nikola Tesla haline getirmiştir. Bu sayede ülkeye bilet alan herkes, Nikola Tesla’nın bir Sırp olduğunu öğrenecektir tezi oluşturulmuştur. Bu aslında kısmen de başarılı olunan bir hipotez haline gelmiştir. Şehrin ve ülkenin en önemli hava meydanı olarak kabul edilen Nikola Tesla Havalimanı, Belgrad şehir merkezine aşağı yukarı 18km’lik bir mesafededir. Belgrad’ın banliyöleri arasında yer alan Surcin’de bulunan bu tesis, uluslararası ve domestik uçuş gerçekleştirmek isteyen yolculara hizmet vermektedir.

Nikola Tesla Havalimanı, resmi olarak bir devlet işletmesidir ve özelleştirilmemiştir. Kontrolü devletin elinin altında olan Nikola Tesla Havalimanı, ülkenin ulusal havayolu şirketi olan Air Serbia’ya da hizmet verir. Sırbistan’ın milli havayolu şirketi olan Air Serbia, ağırlıklı olarak neredeyse uçak filosunun tamamına yakın bir kısmını bu hava meydanında bulundurur. Bir başka anlatımla, tarifeli seferlerini Nikola Tesla Havalimanı merkezli yürüten Air Serbia, bu hava meydanının en sık kullanıcısı konumundadır. Air Serbia, dışında ayrıca Macar ulusal havayolu şirketi olan Wizz Air de Nikola Tesla Havalimanı’nı bir merkez olarak kabul eder ve buradan tarifeli seferler düzenler. Ancak Wizz Air ile Air Serbia arasında ciddi bir fark vardır. Wizz Air, filo merkezini Macaristan‘ın başkenti Budapeşte olarak belirlemiştir. Ülkenin en büyük ve aynı zamanda en işlek hava meydanı olan Nikola Tesla Havalimanı, yıllık yaklaşık olarak 5 milyon yolcuya ev sahipliği yapar. Her geçen yıl yolcu sayısını yüzde 2 ila 3 oranında artırmayı başaran Nikola Tesla Havalimanı, Balkan güzergahında son derece stratejik bir noktada bulunur. Sadece ticari yolcu uçaklarının değil aynı zamanda da kargo uçaklarının uğrak mekanlarından birine dönüşen Nikola Tesla Havalimanı, kara taşımacılığı sonrasında ülkenin en büyük ihracat ve ithalat hattı olarak kabul edilir.

Yıllık kargo kapasitesi yaklaşık olarak 14 bin ton olan Nikola Tesla Havalimanı, bu alanda birçok civar havalimanın önündedir. Hava meydanı, Yugoslavya’nın parçalanmasının sonrasında eski önemini kısmen yitirmiştir. Parçalanma beraberinde yolcu sayısı da bir hayli düşen Nikola Tesla Havalimanı, ancak son 10 yıl içersinde toparlanma göstermiştir. Bu hava meydanı, bölgeye uçuş gerçekleştiren Türk Hava Yolları tarafından da kullanılır. Türk Hava Yolları, Nikola Tesla Havalimanı’na İstanbul üzerinden tarifeli sefer düzenler.

Yazar:Emir Karasu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.