Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kronik İnatçı Öksürükler Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0 375

Toplumlarda en sık görülen öksürük türlerinden biri de kronik inatçı öksürüklerdir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen ve etkisini uzun süreler boyunca devam ettirebilen kronik inatçı öksürükler özellikle tedavi gerektiren öksürük türlerinden ve bununla birlikte tedavi edilmediği sürece bireylerin başta iş ve sosyal aktiviteleri olmak üzere tüm günlük aktivitelerinin ciddi anlamda olumsuzluğa uğramasına neden olabilmektedir.

8341_20Özellikle kronik akciğer kanser hastalarında sıkça görülebilen kronik inatçı öksürükler tedavi edilmediği takdirde beraberinde genel sağlığı da tehdit edebilmekte ve bunun sonucunda ise çeşitli hastalıklara davetiye çıkarabilmektedir. Genellikle ileri yaşlardaki bireylerde daha sık görülebilen kronik inatçı öksürükler etkisini gösterdiği anlardan bir müddet sonrasında göğüs bölgesinde ağrıların meydana gelmesine, halsizlik ve buna bağlı olarak sersemlik sorununun meydana gelmesine neden olabilmektedir. Uzmanların toplumları uyardığı kronik inatçı öksürükler ayrıca soğuk hava iklimlerine bağlı olarak da etkisini gösterebilmekte ve çoğu zaman uzun bir tedavi süreci gerektirmektedir.

Kendi içerisinde türleri de bulunan kronik inatçı öksürükler başta Dünya Sağlık Örgütü’nün olmak üzere birçok sağlık kuruluşunun gündem konuları arasında yer almaktadır. Yapılan birçok araştırmalar sonrasında toplumumuzun da önemli bir kısmının etkisi altında bulunduğu kronik inatçı öksürükler özellikle erkekler de çok daha sık görülebilmektedir.

Kronik İnatçı Öksürüklerin Belirtileri Nelerdir?

Kronik inatçı öksürüklerin birçok belirtileri bulunmaktadır. Bunlar;

– Sık tekrarlaması ve etkisini uzun süreler devam ettirmesi
– Çoğu zaman balgamla birlikte meydana gelmesi
– Etkisini göstermeden hemen öncesinde boğaz bölgesinde yanma hissinin meydana gelmesi kronik inatçı öksürüklerin en önemli belirtileridir.

Kronik İnatçı Öksürüklerin Türleri Nelerdir?

Kronik inatçı öksürüklerin kendi içerisinde 3 türü bulunmaktadır. Bunlar;

Akut öksürük: Kronik inatçı öksürük türünün en basit türü olarak nitelendirilen akut öksürük genelde aniden etkisini göstermekte ve genellikle soğuk algınlığına bağlı olarak kendini göstermektedir. Etkisinin en fazla 21 gün sürebildiği kronik öksürük türü özellikle grip ve sinüzit enfeksiyonları hastalıklarına bağlı olarak meydana gelmekte ve kısa bir tedavi süreci sonrasında tamamen iyileşebilmektedir.

Akut kronik arası öksürük: Toplumlarda az görülebilen kronik inatçı öksürük türlerinden biri olan akut kronik arası öksürük türü aniden ortaya çıktığı gibi değişik nedenlere bağlı olarak uzun bir müddet sonrasında da kendini gösterebilmektedir. Genellikle etkisini en fazla 21 gün devam ettirebilen akut kronik arası öksürük türü de tedavisinin kolay olduğu kronik inatçı öksürük türlerindendir.

Kronik öksürük: Adından da anlaşılacağı gibi çeşitli sebeplere bağlı olarak kronikleşebilen kronik öksürük türü toplumlarda sıkça görülebilmekte ve bununla birlikte taşıdığı nitelikleri sayesinde etkisini uzun süreler devam ettirebilmektedir. Genellikle etkisini 21gün ila 9 hafta arası devam ettirebilen kronik öksürük türü tedavi gerektiren öksürük türlerindendir. Genellikle sigara kullanımı, reflü ve astım hastalıklarına bağlı olarak kendini gösteren kronik öksürük ayrıca uzun soluklu tedavi süreci gerektiren öksürük türüdür.

Kronik İnatçı Öksürüklerin Meydana Gelmesinde Etkin Rol Oynayan Faktörler Nelerdir?

Kronik inatçı öksürüklerin meydana gelmesinde etkin rol oynayan birçok faktör bulunmaktadır. Bunlar;

8341_19– Çeşitli alerjik maddeler
– Çeşitli viral enfeksiyonlar
– Genizde meydana gelen akıntılar
– Astım ve reflü hastalığı
– Sigara ve alko
Uyuşturucu maddeler
– Kimyasal maddelerin solunması
– Stres faktörü
– Çeşitli psikiyatrik hastalıklar
– Kullanılan bazı tıbbi ilaçlar
– Soğuk algınlığı
– Çeşitli kalp hastalıkları
– Verem hastalığı
– Akciğer kanseri hastalığı
– Boğaz enfeksiyonları
– Grip hastalığı
– Aşırı üzüntü durumu kronik inatçı öksürüklerin meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Kronik İnatçı Öksürüklerde Erken Müdahalenin Önemi Nedir?

Kronik inatçı öksürüklerin özellikle tedavi sürecinin kısalması ve başarılı sonuçlar verebilmesi açısından hastalığın erkenden müdahale görmesinin hayati bir önemi bulunmaktadır. Erken müdahale edilebilen bir kronik inatçı öksürük vakası aynı zamanda bireyin genel sağlığının da korunmasında önemli bir rol paya sahip olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı kronik inatçı öksürüklerin henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda hemen ilgili doktora başvurulması ve rahatsızlıkla ilgili hissedilen şikayetler hakkında doktora gerekli bilgiler verilmelidir.

Kronik İnatçı Öksürüklerin Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Kronik inatçı öksürüklerin tedavisi genellikle antibiyotik ilaçlar ile yapılmaktadır. Doktor tarafından reçeteli olarak yazılan antibiyotik ilaçlar sayesinde birçok kronik inatçı öksürükler kısa süreler sonrasında kalıcı olarak iyileştirilebilmektedir. Ancak tedavi sürecinin başarılı olması ve rahatsızlığın etkisini kalıcı olarak kaybetmesi özellikle hastanın doktor tavsiyelerine harfiyen uymasına ve bununla birlikte rahatsızlığa neden olan faktörlerden uzak durmasına bağlıdır. Özellikle sigara ve alkolden uzak durmalıdır. Tedavisinin genellikle 1 veya 2 haftayı geçmediği kronik inatçı öksürükler tedavi sonrası etkisini tamamen kaybetmesinden sonra birey günlük aktivitelerine kaldığı yerden tekrar devam edebilmektedir.

Not: Makale bilgi içeriklidir. Reçete değildir.

Kaynakça:
www.dryusufcan.com

www.sagliklahayatimiz.com

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.