Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Arizona Nasıl Bir Yerdir?

0 45

arizonaArizona, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısında kalan bir eyalettir. Arizona ayrıca, Batı Birleşik Devletler’in önemli bir parçasıdır. Amerika’nın en büyük 6. eyaleti olan Arizona, en popüler 15 eyalet arasında yer almaktadır. Arizona’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri, Phoenix’tir. Arizona, Amerika Birleşik Devletleri’nin 4 köşe olan eyaletlerinden biridir. Eyaletin, New Meksico, Utah, Nevada, Kaliforniya ve Meksika‘ya sınırı bulunmaktadır. Meksika’ya 626km uzunluğunda sınırı bulunan Arizona aynı zamanda Meksika eyaletleri olan Sonora ve Baja California’ya da komuşudur.

Arizona_in_United_States.svgArizona’da yaklaşık olarak 7 milyon insan yerleşik olarak yaşamaktadır. Bölgenin en yüksek noktası 3852m ile Humphreys Zirvesi’dir. En alçak noktası ise, 22m ile Colorado Nehri’nin Sonora sınırından geçtiği noktadır. Arizona, Amerika Birleşik Devletleri’nin 48. eyaleti olma özelliğine sahiptir. Şehir 1853 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin bünyesine resmi bir şekilde katılmıştır. Amerika Birleşik Devletleri’ne katılmadan önce, Meksika’nın bir parçası olan Arizona, Meksika ile Amerika savaşı sonrasında, ”Gadsden Satışı” sonrasında Amerikalılara geçmiştir. Arizona’nın güneyinde çöl iklimi söz konusudur. Çöl ikliminin görüldüğü bu bölgede, yazlar oldukça sıcak ve kurak, kışlar ise genellikle ılık bir şekilde geçmektedir. Bölgede yazları 50C’nin üzerinde sıcaklık değerleri ölçülmüştür. Ayrıca bölgede ölçülen en düşük sıcaklık ise -40C ile 7 Ocak 1971 tarihine aittir.

arizona-monument-valley_12941_600x450Bölgenin birçok yerinde ağaç görmek mümkündür ancak çöl olan kısımda, kaktüs dışında herhangi bir bitki görülmesi neredeyse imkansızdır. Kuzeyinde ise, çok fazla sayıda ormanlık olan mevcuttur. Bu ormanların birçoğu çam ağaçlarından oluşmaktadır. Ayrıca bölgede birçok kanyon da yer almaktadır. Ulusal parklarında çokça bulunduğu Arizona, turistler için çeşitli tesislere de sahiptir. Eyaletin en çok turist çeken yerleri ise, Horseshoe, Kolorado Nehri, Monument Vadisi, Petrified Orman Parkı, Grand Kanyon, Bellemont, Saguaro Ulusal Parkı ve Katedral Kayası ile Kırmızı Kaya’dır. Özellikle, Katedral Kayası, Kırmız Kaya ve Grand Kanyon en çok turist çeken noktalardır. Grand Kanyon’un yaklaşık olarak 50.000 yıl önce meteor çarpması sonucu oluştuğu tahmin edilmektedir.

Bölge oldukça hareketli bir yeraltına sahiptir. Tektonik plakalara yakın bir bölge olması ve altından geçen birçok fay hattı sebebiyle, deprem bölgesi olarak kabul edilen Arizona, 1887 yılında 7.2 şiddetinde bir depremle sarsılmıştır. Bunun yanı sıra 25 Ocak 1906’da da bir deprem yaşayan bölgede ciddi anlamda hasar oluşmuştur. Ayrıca bölgede 1912, 1935, 1959 yıllarında irili ufaklı birçok sarsıntı daha yaşanmıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku