Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Haccın Çeşitleri ve Dinimizdeki Önemi

0 30

Haccın Çeşitleri ve Dinimizdeki ÖnemiHaccın Önemi Nedir : Belirli bir zaman diliminde ve belirli bir yerde yapılan ziyarettir. Hac, hicretin dokuzuncu senesinde farz kılınmıştır. Hac ibadeti, hem beden hemde malla yapılır. Bir müslümanın ömrü boyunca bir defa hacca gitmesi farzdır. Başka ülkelerden hac topraklarına gelen, renkleri ve dilleri ayrı olanların, bir gayede toplanmasıdır. Bu birlikteliğin Allah’a yönelmesini sağlar ve İslam kardeşliğini güçlendirir. Aynı kıyafetlerle insanları eşit hale getirir ve zengininde fakirinde ihrama girmesini sağlar. Hac yolculuğu, görgüyü kazandırır ve zorlukları aşma alışkanlığını kazandırır.

Haccın Çeşitleri ve Dinimizdeki ÖnemiHac Kimlere ve Ne Zaman Farzdır?

l Akıllı olanlara,

l Hür olanlara,

l Erginlik çağına erişmiş olanlara,

l Müslüman olanlara,

l Hacca gittiğinde geride kalan aile fertlerini geçindirecek maddi gelire sahip olmak,

l Hac yolculuğu için, yol masrafını karşılayabilecek kadar parası olması,

l Haccın farz olduğunu bilmek.

Haccın Çeşitleri Nelerdir?

Hacın çeşitleri üçtür. Bunlar:

Haccın Çeşitleri ve Dinimizdeki Önemiİfrad Haccı: Umresiz yapılır ve hacı adayı, ihram sırasında hac için niyet eder. Daha sonra vazifesini yerine getirir.

Temettu Haccı: Ayrı ayrı yapılan hacdır. Umre ve hac ayrı yapılır. Aday, ilk umre için ihrama girer. Vazifesini yapar ve ihramdan çıkar.

Haccın Çeşitleri ve Dinimizdeki ÖnemiKıran Haccı: Bir ihramda hac ve umre birlikte yapılır. Haccı adayı, niyet ederken hem hacca hem umreye niyet etmektedir. İlk önce umre yapılır ardından hac yapılır. Bu hacda kurban kesimi vaciptir. Hacca giden bir müminin öteki dünyada alacağı sevap çok büyüktür. İyi bir kulluk görevinde hacca gitmek ve haccı ziyaret ederek ,peygamber efendimizin evini tavaf etmek sünettir. Dinimizin gereği hac ziyareti farzdır ve sevapları en büyüklerindendir.

Kaynakça:
yenişafak.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku