Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yeni Canada Travel Authorization Nedir, Nereden Alınır?

0 378

Yeni Canada Travel Authorization Nedir, Nereden Alınır?Kanada, Kuzey Amerika kıtasında yer alan bir ülkedir. Ekonomik açıdan dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Kanada, refah seviyesiyle birçok insanın yaşamak istediği bir yer olarak bilinmektedir. Gerek vahşi doğası gerekse de sahip olduğu ekonomik imkanlar ile buna zemin hazırlayan Kanada, birçok göçmenin de hayallerini süslemektedir. Çok sıkı bir göçmenlik politikasına sahip olan Kanada, bu anlamda Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya’dan dahi daha zor bir göçmen kabul mevzuatına sahiptir. Bu da ülkeye giren ve çıkan göçmenler sıkı bir denetimini beraberinde getirir. Özellikle, son yıllarda yaşanan terör olayları ve de evrak sahteciliği nedeniyle Kanada bazı önlemler alma yoluna gitmiştir. Bu anlamda Kanada Travel Authorization adı altında yeni bir elektronik veri bankası hazırlayan ülke, bu sayede uluslararası seyahatleri kontrol edebilecek bir veri sistemine sahip olmuştur. Öncelikle Kanada Travel Authorization herkesi kapsamaz. Bu anlamda eğer vize almak zorunda iseniz bu durumda siz bu uygulamadan faydalanamazsınız. Başka bir ifadeyle siz zaten konsolosluk marifetiyle vize başvurusu yapıp vize almışsınızdır. Bu yüzden Kanada Travel Authorization kullanmanıza gerek yoktur.

Söz konusu bu uygulamadan faydalanan ülkeler, daha çok gelişmiş ülkelerdir ve bu sayede konsolosluk işleriyle uğraşmaya gerek kalmaksızın online olarak ”visa grant” adı altında var olan iktisap işlerini halledebilirler. Bu aslında, söz konusu ülke vatandaşlarına getirilmiş son derece faydalı bir uygulamadır. Böylelikle zamandan ve de ekonomik açıdan tasarruf sağlanır. Aslında başka bir şekilde ifade edecek olursak, bu uygulama Avrupa Birliği’nin sahip olduğu Schengen Database’yle son derece örtüşür. Ancak iki sistem arasındaki temel fark, Schengen Database’in herkese açık olmayışıdır. Oysa Kanada Travel Authorization herkese açıktır ve de bu sayede kişiler vizeye hak kazanıp kazanamayacaklarını sadece 1, 2 saniye içinde öğrenirler. Bunun için 7 Kanada doları ödemeniz gerekir. Söz konusu ücret, online olarak kredi kartınızla ödeyebileceğiniz bir meblağdır. Burada kendi kredi kartınızı kullanmanız şart olmasa da yine de güvenlik ve ileride hava meydanlarında yaşanacak olası mülakatlarda sorun yaşamamanız açısından önemlidir.

Yeni Canada Travel Authorization Nedir, Nereden Alınır?Ancak burada başka bir ayrıntı da söz konusu uygulamadan faydalanacakların, ayrıca konsolosluğa giderek fiili olarak vize başvurusu da yapabilecekleridir. Bu anlamda Kanada size süresi 10 yıla kadar olan vize düzenleyebilir. Ancak bu zorunlu değildir. Başka bir ifade ile eğer online olarak başvuru yaparsanız, bu durumda pasaportunuza herhangi bir vize işlenmez, ancak pasaport numaranız, sizin vizeye sahip olduğunuzu Kanada Gümrük Kapılarında ortaya çıkar. Örneğin Bulgaristan vatandaşı iseniz bu imtiyazdan faydalanabilirsiniz. Eğer havayoluyla değil de karadan Kanada’ya ulaşacaksanız bu durum Kanada Travel Authorization almanız gerekmez. Sadece geçerlilik süresi 6 ayın altında olamayan bir pasaporta sahip olmanız yeterlidir.

Kaynakça:
http://m.kanadakonsoloslugu.org/kanada-elektronik-seyahat-izin-belgesi-eta-donemi-basliyor

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku