Küçük İşletmeler İçin İş Büyütme Stratejileri

Bir iş kurmak cesaret ve inanç ister. Bunun yanında uzun vadede başarıya ulaşmak, en cesur ve çevik girişimciler için bile zorlu bir meydan okuma olabilir. Ne yazık ki, küçük işletmelerin sadece yarısı beş yıl ayakta durabilirken, on yıl boyunca hayatta kalanların sayısı sadece üçte biridir. Zaman testini geçmek inanılmaz derecede zordur ama imkânsız değildir. Herhangi bir küçük işletmenin karşılaştığı en büyük endişelerden ikisi müşteri çekmek ve maliyetleri yönetmektir. Sadık bir müşteri tabanı oluşturmak, özellikle pahalı etiketli ürünlerde daha zordur, çünkü bu fiyatlar çoğu niş pazarda yüksek bir engel teşkil edebilir.
Şayet hayatta kalmak isteniyorsa işin büyütülmesi önemli bir adımdır ve günümüzün çevrimiçi platformları ve araçlarının zenginliği, daha geniş bir kitleye ulaşma şansı tanımaktadır. Bu yazımızda, küçük bir işletmenin nasıl büyütülebileceği, müşterilerin nasıl çekebileceği ve daha fazla ne yapılması gerektiğine dair fikirler bulunmaktadır:

Profesyonel ve Yüksek Kaliteli Bir Web Sitesi Oluşturmak

İster inanın ister inanmayın, küçük işletmelerin sadece yarısından fazlasının bir web sitesi vardır Bu, küçük işletmelerin neredeyse yarısının büyük bir hata yaptığı anlamına gelmektedir. Bir web sitesine sahip olmamanın da bir maliyeti olabileceği göz ardı edilmemelidir. Küçük bir işletmenin bir Facebook sayfasının ötesinde, çevrimiçi bir varlığı olması için işin çok küçük olduğunu düşünmek gibi bir tuzağa asla düşülmemelidir. Çünkü dünyanın en büyük şirketleri cömert web sitelerine yatırım yapmakta birlikte bu çaba sadece ürün satmakla değildir; marka, angajman, hedef kitleyle bir bağ oluşturmakla ilgilidir. Ve bu durum, her işletmenin, küçük hatta butik bir işletme dahi olsa ihtiyacı olan bir durumdur.
Bir düşünün, bir arkadaşınız size bir iş öneriyor, Google’da arıyorsunuz ancak web sitesi, dijital bir izi bile yok. O şirkete güvenir misiniz? Tabii ki güvenmezsiniz. İyi tasarlanmış, iyi optimize edilmiş web sitesi, bir varlık oluşturarak potansiyel yeni ilişkiler kurulmasına yardımcı olur. Memnun müşterilerin referanslarını eklenerek ve iş yeri mekânını tanıtacak profesyonel bir fotoğraf konularak şirket için profesyonel bir kimlik oluşturulabilir.

Sosyal Medyanın Gücünü Kullanmak

Bir web sitesi, küçük bir işi genişletmek için iyi bir başlangıçtır. Ama gerçekten etkili olması için sosyal medyadan yararlanmak gerekmektedir. Facebook, Twitter ve Instagram gibi en aktif platformlar ücretli reklam hizmetleri sunmaktadır ve bunlar, bir işletmenin daha büyük bir kitleye ulaşmasına yardımcı olmak için yatırım yapmaya değer reklam çalışmalarıdır. Kampanyaları belirli ölçütlere göre belirli kullanıcıları hedefleyecek şekilde hassaslaştırarak, bu reklamların ürünlerle ilgisi olan tüketicilere ulaşma şansını yükseltmekte mümkündür.
Yapılan araştırmalara göre her üç kişiden biri hatta fazlası, bir işletmeyi ve mallarını araştırırken sosyal ağları ziyaret ettiğini söylemektedir. Bu, kitle ne kadar genç olursa büyük olasılıkla o kadar büyümektedir. Ancak yalnızca ücretli reklamlara güvenilmemeli, kullanıcılar ve diğer yerel işletmelerle etkileşime geçilmelidir. Görünürlüğünü artırmak için çekici görüntülerle iyi yazılmış içerikler oluşturmak, hediye sunmak ve trend olan konulara katılmak ayrıca fayda sağlamaktadır. Bir şirketin sosyal medyada aktif olması şu konularda faydalı olabilir:
• Marka bilinirliği oluşturma
• Küçük işletmeye kimlik kazandırma
• Yerel kitlelerle bağlantı kurmaya yardımcı olma
• Web sitesine trafik çekme
• Potansiyel olarak ortaklıklara neden olabilecek diğer yerel işletmelerle bağlantı kurma

Yerel İşletmelerle İşbirliği Yapma

Bir üst başlıkta sosyal medyada diğer yerel işletmelerle bağlantı kurmanın önemine değindik. Ancak net bir şekilde açıklamak gerekirse bu bağlantı doğrudan rakiplerle değil de ilgili ürün veya hizmetlere sahip işletmelerle bağlantı kurmaktır. Örneğin, işletme eski kıyafetler satıyorsa, vintage mücevher konusunda uzmanlaşmış yerel bir şirketle güçleri birleştirmek için bağlantı kurulabilir. Birlikte promosyonlar oluşturabilir ve müşteri mücevher markasından bir ürün için makbuz gösteriyorsa, bir elbisede yüzde 25 indirim sunulabilir. Ya da tam tersi de uygulanabilir. İlgili web sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında karar verilen fırsatların pazarlaması yapılabilir.
Bunun için bölgedeki diğer şirketler araştırılıp bir fırsat belirlemeye çalışılabilir. Etkileyici bir teklif oluşturarak iş birliği yapılabilir. Veya şirkete ortak olacak bir yatırımcı bularak büyüme sağlanabilir.

Popüler Olan Çevrimiçi Pazarlardan Yararlanma

Web site üzerinden ürün satılabilirken eBay, Etsy ve Amazon gibi satış rakamları yüksek sitelerde de satış yapılabilir. Fakat bu sitelerde çok fazla rekabet olduğu göz önüne alındığında daha butik tarzı özel ürünlerin pazarlamasında başarılı olan Etsy, tercih edilebilir. Bir pazarda gezinirken hedef müşterilerin hangi arama terimlerini kullanabileceğinin dikkatlice düşünülmeli ve ürünleri farklı açılardan gösteren yüksek çözünürlüklü görüntüler eklenmesi başarı şansını yükseltecektir. Ayrıca güven oluşturmak için müşterilerin soruları veya yorumlarıyla etkileşime geçilmesi faydalı olabilir.
Çevrimiçi pazarlar aracılığıyla satış yapmak, marka görünürlüğünü artırmaya ve web sitesine yeni kitleler çekmeye yardımcı olur. Birden fazla satın alma işlemi için indirim sunma, gönderimi birleştirme ve hızlı yanıt verme işlemlerine önem verilmelidir. Ne kadar olumlu geribildirim alınırsa o kadar güvenilirlik elde edilebilir.

Daha Fazla Finans Elde Etmek

Küçük ölçekli bir işletmeyi büyütmek için finans gerekir. Belki de ilk yıllarda şirketin geliri, web sitesi barındıran veya stoku çeşitlendirecek güçte olmayabilir. Yine de büyüme fikrinden vazgeçmemek gerekir. Çünkü bu anlamda Küçük işletme kredileri basit ve etkili çözümler sunarlar. Kredi almak çokta fazla çekinilecek bir durum değildir, sadece gerçekçi terimlere sahip saygın bir kredi şirketi bulmaya gayret edilmelidir.
Bununla birlikte büyüme için yeterli sermayeye ihtiyaç duyulması, başlangıç şirketlerinde çok karşılaşılan bir durumdur. Kredi seçerken doğru kaynaktan alınan iş kredisi iş genişletmek ve daha güçlü bir online varlığı kurmaya yardımcı olabilir. Yatırım desteğinin nasıl alınacağı konusunda detaylı bir araştırma yapmak bu konuda doğru seçimler yapmada faydası olacaktır.

Yerel SEO’yu Kullanmak

Araştırmalar, yerel alışkanlık ve isteklerin, birçok tüketicinin arama faaliyetlerinin ortak bir parçası olduğunu göstermektedir. Çünkü genellikle herkes kendi alanlarında iş bulmak ve problemlerini hızlı bir şekilde çözmek isterler. Yerel SEO, bu gibi coğrafi olarak alakalı aramalar yapan müşterileri hedeflemeye yardımcı olur. Bu SEO çalışması yakındaki kişilere ulaşmak ve haritalarda görüntülenmek için idealdir. Google My Business hesabında çalışarak yerel SEO’dan en iyi şekilde yararlanabilmek mümkündür. Bu şekilde küçük ölçekli bir işletme Google Haritalar ‘da görüntülenecek ve tüketicilere aradıklarını nasıl bulacağını tam olarak gösterecektir.
Olumlu yorumlar, katı yerel SEO için de büyük faydalar sağlamaktadır. Müşterileri geri bildirim bırakmaya ve deneyimlerini paylaşmaya davet edilmelidir. Bunun yanında web sitesi mobil cihazlar için de optimize edildiğinden emin olunmalıdır. Akıllı telefon kullanıcılarının yaklaşık yüzde 88’i, özellikle çalışma saatleri ve yol tarifleri hakkında bilgi için yerel işletmeleri aramaktadırlar. Ayrıca, mobil cihazlarda yapılan yerel aramaların yüzde 78’i çevrimdışı satın alma işlemine neden olmaktadır. Ancak sitenin, bu tür olumlu sonuçlar elde etmek için mobil cihazları barındıracak şekilde tasarlanması gerekir. Mobil web sitenin sağladığı faydalar kısacada şu şekilde sıralanabilir:
• Vazgeçme riskini en aza indirmek için sadece birkaç saniye içinde yüklenir
• Gezinme süreci daha düzgün ve mantıklıdır
• Videolar ve resimler gecikme veya sürekli arabelleğe alma olmadan oynatılır
• Düğmeler ve bağlantılar ile etkileşimi kolaydır
• İşletmeyle bağlantı kurmak basittir (aramak için tıklayın düğmeleri kullanılabilir olmalıdır)

KOSGEB Destekli Büyüme

Küçük ölçekli bir işletmeyi büyütmek çok kolay ve hızlı olmayabilirken geliri de anında artırmayabilir. Ama zaman ve çaba koymaya istekli olunursa gerçekleşmeyecek bir durumda değildir. Küçük bir şirketi organik ve istikrarlı bir şekilde büyütmek için yukarıda açıklanan ipuçları izlenerek bir yol haritası çıkarılabilir. Zamanla, daha fazla müşteri çekebilir ve daha güçlü bir itibar kazanılabilir. Herhangi bir hareket tarzına karar vermeden önce seçenekleri dikkatlice incelemeli, işi yürütmenin ve pazarlamanın yeni yolları keşfedilmelidir.
Şirketler nasıl büyür,işimi nasıl büyütürüm,küçük işletme stratejileri,işletmeler nasıl büyür, kosgeb destekli büyüme

Kaynakça:
bworldonline.com
1businessworld.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar