Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bayat Ekmeğin Kilo Vermeye Faydaları

0 6.784

Bayat Ekmeğin  Kilo Vermeye FaydalarıNeredeyse 2006 yılından itibaren tüketilen ekmek sayısı Türkiye’de rekorlar kırmış hatta,Guiness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başarmıştır.Bayat ekmek yemenin sağlıklı zayıflamada etkisi oldukça büyüktür. Taze ekmek fırından yeni çıktığından çok sıcak ve dinlenmemiş olur. Bu nedenle hızlıca tüketilen sıcak ekmek aslında mideye fayda değil zarar veriyor. Üzerinden bir gün geçmiş ekmeği tüketmek sağlık bakımından daha zengindir. Üstelik bayat olan ekmek kilo yapmıyor ve midedeki diğer gıdaları da bastırıyor. Kilo çeşitli nedenler ile gerçekleşir. Bayat ekmek daha doyurucu ve tok tutucu özelliğine sahiptir. Yeni alınan taze,sıcak ekmek hemen hızlı bir şekilde tüketildiğinde leptin hormonu doyma ihtiyacını yeterli şekilde salgılamıyor. Aksine iştah açan taze gıdalar,diğer yağlı gıdalar ile tüketildiğinde hızlı bir şekilde kilo almanıza neden oluyor.

Bayat Ekmeğin  Kilo Vermeye FaydalarıBayat ekmekleri küflenmeyene kadar atmayın. Eğer ekmeğe küf kokusu sinmemişse ve tazeliğini hala koruyorsa bunu değerlendirin ve kilo almanıza neden olan sebepleri de ortadan kaldırın. Bayat ekmeğin zararı var mı derseniz eğer dediğimiz gibi tarihi geçmiş ve koku ekmeğin içine işlenmemiş ve küflenecek hali almışsa asla bu ekmek tüketilmemeli hatta diğer ekmeklerden uzak tutulmalıdır. Besin zehirlenmesine yol açabilir. Üstelik küf bakteri oluşturan bir madde barındırdığından Bayat Ekmeğin  Kilo Vermeye Faydaları,sağlığınızı tehlikeye atabilir.

Ekmeğin bayat olması ve hangi ekmek türüne girdiği oldukça önemlidir. Buğday ekmeği kilo yapar. Fazlası asla tavsiye edilmez.Mısır ekmeği sağlıklıdır. Fakat,Çölyak hastalığı geçiren biri için bu pek yararlı değil,tüketebilecek tek ekmek türüne girmemektedir.Çölyak hastalığına sahip kişiler, hastalık nedeniyle, buğday ekmeği,arpa ekmeği,ve çavdar ekmeğine sahip unlardan yapılan hiçbir ürünü yiyemez. Kesinlikle yasaktır. Hastalığında daha kötü sonuçları almasına neden olur tedavisi güçleşir.Kepek ekmeğini tüketenler için ise, dış kepeği ayrılmış, fakat, embriyo ve iç kepeği ayrılmamış undan elde etmiş, mayalı ekmek önemli bir B1 vitamini kaynağı sayılmaktadır. Özellikle çok kahve tüketen kişiler için, düşük kalorili diyet yapanlar için, diyabet ve kabızlık, ve diğer spastik kolon hastaları için,doğum kontrol hapı kullananlar kepek ekmeğini tercih etmelidirler.

Bayat Ekmeğin  Kilo Vermeye FaydalarıÇavdar ekmeğini en çok bu kişiler kullanmalıdır. Bunlar,düşük tansiyon durumlarında, kalsiyum eksikliğine sahip olan bireylerde bolca kullanmalıdır. Sporcuların çavdar ekmek tüketmesi onlara daha enerji ve güç verecektir. Bu nedenle en sağlıklı bu 3 değişik ekmek türü,kilo problemleri yaşayanlar için idealdir. Herhangi hastalık söz konusu değilse,uzman hekim diyet listesinde önermiş ise,çekinmeden kullanmalarında yarar vardır. Ekmek çok kilo yapmaz. Ekmeği tüketme şekli kontrollü olmalı ve çok sıcak taze ekmek kullanılmamalıdır. Bayat ekmek tok tuttuğu için doyuruculuğu diğer ekmeklere oranla daha fazladır.

Bayat Ekmeğin  Kilo Vermeye FaydalarıBayat Ekmeği Tüketirken de Dikkat Etmelisiniz !

Ekmeğin tamamen bayat olması kesinlikle sağlıklı değildir. İçindeki zararlı maddeler kansere bile yol açar. Bu nedenle sadece üzerinde 1 gün geçmiş ekmekleri bayat ekmek olarak tüketin. Bu şekilde faydasını elbette görecek,doyma ihtiyacınızın daha çabuk olduğunu fark edeceksiniz. Taze ekmek,insanda daha fazla yeme ihtiyacını sağlıyor. Bu nedenle sıcak ekmeğe sürülen yağlar ve diğer ekmeğe sürülecek gıdalar,kilo alımını hızlandırıyor.

Bayat Ekmeğin  Kilo Vermeye FaydalarıBayat ekmek iştahın biraz daha kapanmasını sağladığından ,sofradan daha çabuk kalkmanıza neden oluyor. Dediğimiz gibi bayat ekmeği tüketirken de dikkat etmeniz,sağlığınız için çok önemlidir. Küf tutmuş ekmeklerin taze kısımlarını ayırırken bile ,ekmekte küf kokusu vardır. Bu sizin midenizi bulandırır. Ekmeğin küfe dönmesini beklemeyin. Küflenmiş ekmekler asla yenilmemelidir. İçinde barınan birçok virüslü maddeler,bakteriler,kanserli hücrelerin vücutta dağılımını hızlandırır. Zayıflamak istiyorsanız,besinleri bilinçli tüketin. Üzerinden 1 gün geçmiş ekmek zarar vermez ve fazla bayat sayılmaz. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
öncesağlık.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku