Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kur’an ve Tevrat’a Göre Nuh’un Gemisi

8 1.673

3511_ressam_edvard_hicks

Nuh gemisi günümüzden yaklaşık 7.500 yıl önce Hz.Nuh tarafından yapılmıştır. Nuhun gemisi genelde tahtadan yapıldığı sanılırken aslında metalden yapılmıştır.

Geminin hareketi kol gücü ya da yelkenle gidilmemiş, bilinenin aksine buhar gücüyle hareket etmiştir. Hz.Nuhun gemisi uzunluğu 205 metre 27 santim, denizden yüksekliği ise 20.5 metre bu ebatlar yaklaşık yüzyıl önce batan Titanik gemisinin ebatlarındadır. Bu boyut tüm hayvanların (ikişer ikişer) girebilecek büyüklüğü olduğunu göstermektedir. Amerikalı ressam Edvard Hicks (1780-1849) Nuhun gemisine hayvanlarının alışını konu eden bir resim yapmıştır.

Tevratın Tevkin (Yaratılış) bölümünde anlatılana göre Tanrının insan ve diğer canlı ırklarının devam etmesi için büyük tufandan önce Nuhun yapmasını emrettiği efsanedir. Gemi Nuhun ailesi ve dünyada bulunan diğer hayvanların korumaya alınması amacıyla hazırlanmıştır. Bu efsaneye göre Tanrı, sapkın insanoğlunun bir ceza vermek için yeryüzündeki tüm canlıları yok edeceğini söyler. Rab baktı, yeryüzünde insanın yaptığı kötülük çok, aklı fikri hep kötülükle, insani yarattığına pişman oldu. Yüreği sızladı. Yarattığım insanları, hayvanları, sürüngenleri, kuşları yeryüzünden silip atacağım. Çünkü onları yarattığıma pişman oldum. Ama Nuhun Rabbin gözünde lütuf buldu. ( Yaradılış 6: 5-8 ) Bu, Tanrının insanoğluna bir şans vermesine sebep olur. Bu yüzdendir ki Tanrı, Nuh gemisine her canlıdan ikişer, bazı tür hayvanlardan yedişer (kuşlardan yedişer) almasını emretmiştir. Yine Tevratta Kendine gofer ağacından bir gemi yap. İçini dışını ziftle, içeriye kamaralar yap.

3511_nuhun_gemisi

Gemiyi şöyle yapacaksın; uzunluğu üç yüz, genişliği elli, yüksekliği otuz arşın olacak. Pencere de yap, boyu yukarıya doğru bir arşını bulsun. Kapıyı geminin yan tarafına koy. Alt, orta ve üst güverteler yap. Yeryüzüne tufan göndereceğim. Göklerin altında soluk alan bütün canlıları yok edeceğim. Yeryüzündeki her canlı ölecek. Ama seninle bir antlaşma yapacağım. Oğulların, karın, gelinlerinle birlikte gemiye bin. Sağ kalabilmeleri için her canlı türünden bir erkek, bir dişi olmak üzere birer çifti gemiye al. Çeşit çeşit kuşlar, hayvanlar, sürüngenler sağ kalmak için çifter çifter sana gelecekler. Yanına hem kendin, hem onlar için yenebilecek ne varsa al, ilerde yemek üzere depola. (Yaradılış 6: 14-21)

Tufanın geldiği gün Tevrata göre Nuh altı yüz yaşındayken, o yılın ikinci ayının on yedinci günü enginlerin bütün kaynakları fışkırdı, göklerin kapakları açıldı. Yeryüzüne kırk gün kırk gece yağmur yağdı. (Yaradılış 7: 11-12) Gemi yedinci ayın on yedinci günü Ağrı dağına oturdu. (Yaradılış 8:4) Geminin Ağrı dağında olduğunu kanıtlayacak o döneme ait çivi yazısıyla hazırlanmış Asur yazıtları bulunmuştur.

Kuran-ı Kerim ise Hz.Nuhun gemisini nasıl yapıldığı şöyle açıklanmıştır. Hz.Nuh un gemisi saçtan yapılmış ve buharla çalışan bir gemiydi. Üç tabakadan oluşuyordu. Alt tabakada vahşi haşarat denilen hayvanlar, orta tabakada sair ehli hayvanlar, üst tabakada Hz.Nuh ile kendisine iman etmiş olanlar bulunuyordu.

nu

Allah, Hz.Nuha şöyle söylemiştir; Nihayet emrimiz geldiği ve tennur (tandır veya geminin kazanı) tutuşup parladığı zaman dedik ki; erkeği ve dişisi olan her canlıdan ikişer tane, aleyhlerinde hüküm verilmemiş olanların dışında aileni ve iman etmiş olanları geminin içine yükle. (Hud suresi: 40)

Kuran da Hz. Nuhun gemisinin büyük tufandan sonra Cudi dağına oturduğu yazmaktadır. Hud suresinde Ey yeryüzü! Yur suyunu. Ey gök! Tut suyunu denildi. Su çekildi iş bitirildi. Gemi de Cudiye oturdu şeklinde anlatılır. Kurana göre Cudinin Musula yakın yerde olduğu bahsedilir. Cudi dağı Şırnakın Cizre ilçesinde bulunur. Şırnak Şehr-i Nuh anlamına gelmektedir. Cudi dağı Heştan köyünde Nuh tarafından kurulduğuna inanılır. Heştan seksenler anlamına gelmesi, seksen kişiye atfen böyle anılmaktadır.

Kaynakça:
Kırmızı Çizgi , Kur an-ı Kerim, Tevrat

Yazar:Ismet Göksel Berber

Bunları da beğenebilirsin
8 Yorumlar
 1. Hasan diyor

  150 gün suda kalmış diyor lar hadi bu hayvanlardan birer çift gemiye attın ki imkansız. Bunlar a ne yedin demezlermi? Etcil olan hayvanlar ı bir hesap edin birde bunların eşlerini ve bunların günlük yiyecegi et miktarını otcul olanlar ı düşünmeyin zaten etcil olanlar imkansız olucak sonunda. Birde bu imkanlar a 7500 yıl önceki şartları koyun. Bakalım nasil bir gemiymiş bu. Bana hiç inandırıcı gelmiyor

  1. Hakan diyor

   Allah cc dilerse her şey olur, sen inancınla hareket et, mantığınla değil, Allah cc yaratması ve ol demesi mantığın çok ötesinde

   1. cetin diyor

    “Bir şeyi irade ettiğinde, O’nun hükmü, ona ‘Kün = Ol!’dan (olmasını istemesinden) ibarettir!.. (O şey kolaylıkla) olur. Her şeyin melekûtu (Esmâ kuvveleri) elinde olan (tedbirâtın bu mertebede oluştuğuna işaret) Subhan’dır… O’na rücu ettirileceksiniz.”(36.Yâsiyn: 82-83)

    Bence Nuhun gemisini bulamadilarrrrrr, çünkü aradıkları şey tarihi bir gemi, Nuh’un gemisi Tardis dir. Aksini idda eden…

  2. Anonim diyor

   eğer gemi metal den yapılmış ve uharla çalışıyorsa ki ben buhar olduğunu düşünmüyorum bence füzyon la çalışıyor yani reaktör
   eğer öyle bir olay varsa o gemiyi yapan adamın elinde o hayvanları besili tutacak serumlar da vardır hatta belki dondurulmuşlardır
   yani cryopod ile dondurucukapsül ile olabilir yani orda deyildik görmedik

 2. Necati diyor

  Yanlış bilgi Kardeşim Kamer suresi 13-15 de geminin tahtadan yapıldığı yazıyor insanlara yanlış bilgi aktarmayın acın okuyun önce bi

  1. burcak aktug diyor

   diyanet işlerinin mealinde levha diye geciyor ve diğer bir cok mealde.. diyanet vakfının cevirisinde ve gene başka bircok mealde ise tahta..

 3. Nusret Alperen (Dr.) diyor

  İsmet Bey,
  Yazınızın ilk paragrafında yer alan geminin metalden yapıldığı ve buhar gücü ile çalıştığı ifadesinin bilimsel dayanağı nedir? O zaman buhar gücünden yararlanma, buhar gücüyle çalışan motor ve mekanizma; demiri işleyecek torna araçları, kaynak, vida, somut vs icat edilmiş mi idi? Lütfen mail adresime cevap verirseniz memnun olurum..
  Nusret Alperen

  1. İbrahim Tok diyor

   Piri Reis, bundan birkaç yüzyıl önce, gerçeğinin hemen hemen tıpatıp aynısı bir dünya haritası çizmiş mi, çizmiş.Bunu inkar edemeyiz, çünkü çizdiği şekiller, belgeler, günümüze kadar korunmuş ve gelmiş.Şİmdi o zamanki teknolojiye göre bunu çizmesi imkansız diyebilir misiniz?İmkansızda deseniz bu gerçek değişmez.Suyun kaldırma gücünü Arşimet mi buldu yoksa Hz. Nuh mu?Demekki bize dayatılan bilimsel gerçekler, gerçeğin dışında,tamamen biz müslümanları çağdışı gösterme çabalarından başka birşey değil.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.