Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Londra Nasıl Bir Şehirdir?

0 1.571

city-of-London1Londra İngiltere’nin ve Birleşik Krallık’ın başkenti ve en popüler şehridir. Londra, İngltere’nin güney doğusundan da geçen Times Nehri’nin üzerine kuruludur. Londra, yeryüzünde en eski kurulan şehirler arasında yer almaktadır. Şehrin kökeni Romalılara kadar uzanmaktadır. Romalılar bu şehre ”Londinium” adını vermişlerdir. Londra’nın en popüler yeri, şehrin merkezidir. Burası ”City of London” olarak da adlandırılmaktadır. Londra, oldukça küresel bir şehirdir ve dünyanın finans merkezleri arasında yer almaktadır.

Şehirde, sanata, ticaret, eğitim, eğlence, moda, finans, sağlık, medya, araştırma-geliştirme ve turizm alanları oldukça gelişmiş sektörlerdir. Bu sektörler Londra’yı oldukça popüler ve cazip kılmaktadır. Londra, dünyanın en iyi alım gücüne sahip 5 şehrinden biridir. Bu sayede şehirde refah düzeyi oldukça yüksektir. Londra, dünyanın en çok ziyaretçi çeken şehirlerinden biridir. Bu anlamda dünyada ilk 3’te yer alan Londra, havayolu taşımacılığının dünyada en gelişmiş olduğu noktadır. Şehirde 6 tane uluslararası uçuşlara açık havalimanı bulunmaktadır. Bunlar arasında en popüleri Heathrow Havalimanı’dır. Heathrow Havalimanı, Avrupa’nın en işlek havalimanı olmakla beraber dünyanın en işlek 5 havalimanı arasında yer almaktadır.

b_03122014mlsf9N36gE6p3gymBEuli0sKqŞehrin hava sahası dünyanın en kalabalık hava sahası olarak kayıtlara geçmiştir. Şehrin ve Heathrow’un 6 adet hava koridoru vardır. Uçaklar bu koridorları kat ederek yollarına devam edebilmektedirler. Londra, eğitimin dünya başkenti olarak kabul edilmektedir. Şehirde toplam 43 üniversite bulunmaktadır ki bir dünya rekorudur. Başka hiçbir dünya şehrinde bu kadar üniversite bulunmamaktadır. Londra 2012 yılında Yaz Olimpiyatları’na da ev sahipliği yapmıştır. Londra’da yaklaşık olarak 300 farklı dil konuşulmaktadır. Ağırlıklı dil İngilizce’dir. Şehrin merkezinde yaklaşık olarak 8.5 milyon insan yerleşik olarak yaşamakta iken, şehrin sınırları içersinde ise 13.5 milyon kişi yaşamaktadır ki, bu Avrupa Birliği içersinde Londra’yı en kalabalık şehir yapmaktadır.

Cabine téléphonique et bus rouges à Londres (UK)Londra 1831 ila 1925 yılları arasında dünyanın en kalabalık şehri olarak tescillenmiştir. Ancak zamanla diğer dünya şehirlerinin hızlı nüfus artışı, Londra’nın ilk sırayı kaybetmesine sebep olmuştur. Londra, dünya çapında tarihi eserlere sahiptir. Ayrıca şehrin birçok yapısı UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Özellikle, Londra Kulesi, Westminster Sarayı, Westminster Abbey, St. Margaret’s Kilisesi, Buckingham Sarayı, London Eye, Trafalgar Meydana, Tower Bridge, The Shard ve Piccadilly Circuis en popüler eserler arasında yer almaktadır. Londra’nın iklimi yazları oldukça serindir. Kışlar ise, ılık ve yağışlı geçmektedir. Şehrin altyapısı, oldukça gelişmiş ve ulaşım ağı oldukça kapsayıcı bir şekilde tasarlanmıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku