Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Domain Nedir? Yeni Başlayanlar için Alan Adı Sorgulama ve Satın Alma Rehberi

0 2.203

İlk domain 30 yıl önce kaydedildi ve o zamandan bu yana internet şaşırtıcı bir hızla büyüdü. 2015’in sonunda, internette yıllık %9’luk bir büyüme gözlemlendi ve 314 milyondan fazla aktif alan adı kaydedildi. Şu an çevrimiçi bir varlığa sahip olmak isteyen milyonlarca işletme ve bireysel kullanıcı var ve bu kullanıcıların hepsi kendi web sitesini kurmak istiyor. Tabii bu isteği yerine getirmeleri için uygulamaları gereken ilk adım, markaya uygun bir domain seçmek ve kaydettirmek.

Domain Nedir? Yeni Başlayanlar için Alan Adı Sorgulama ve Satın Alma Rehberi

Peki domain tam olarak nedir?

Domain Nedir?

En basit şekliyle, web siteniz bir ev ise, domain yani alan adı adresinizdir. Domain, web sitenize ulaşmak için kullanıcıların tarayıcı yani URL çubuğuna yazdıkları adrestir.

Bazı domain örnekleri aşağıdakileri içerir:

  • Google.com
  • Facebook.com
  • Wikipedia.org
  • Yahoo.com
  • Hosting.com.tr

Daha teknik bir açıklama yapmak gerekirse, internet, bir kablo ağıyla bağlanan dev bir bilgisayar ağıdır. Her bilgisayara, bilgisayarların birbiriyle iletişim kurmasını sağlayan benzersiz bir IP adresi atanır. IP adresi, her bir bilgisayarı tanımlamak için kullanılan bir dizi sayıdır. Tipik bir IP adresi aşağıdaki şekildedir:

192.168.1.1

Bir IP adresini hatırlamak insanlar için oldukça zordur, bu nedenle bu sorunu çözmek için alan adları icat edilmiştir. Bu sayede hatırlanması zor rastgele sayılar dizisi yazmak yerine, kullanıcıların bir web sitesini ziyaret etmesi için yalnızca google.com gibi bir alan adı yazmaları gerekir.

Bir kullanıcı internet tarayıcısının URL çubuğuna bir alan adı yazdığında, global bir sunucu ağı olan Domain Name System’e (DNS) bir istek gönderir. Bu sunucular talebinizi aldığında, alan adıyla ilişkili ad sunucularını arar ve isteği bu ad sunucularına iletirler.

Web sitesi barındırma şirketiniz ad sunucularınızı yönetir. Dolayısıyla, web siteniz hosting.com.tr barındırılıyorsa, hosting.com.tr isteği web sitesi dosyalarınızın depolandığı bilgisayara iletir. Bu bilgisayara web sunucusu denir. Web sunucusu daha sonra istenen web sitesini seçer ve kullanıcının görüntüleyebilmesi için tarayıcıya geri gönderir.

Neden Bir Domain’e İhtiyacınız Var?

Günümüzde, kişisel veya tanıtım amaçlı olarak, insanların kişisel web sitelerine sahip olmaları giderek daha yaygın hale geldiği için pek çok kişi marka isimlerini alan adı olarak kaydettirir. Örneğin, isminiz ABC ise, abc.com alan adını kaydettirmek isteyebilirsiniz. Bu şekilde birisi adınızı çevrimiçi olarak aradığında, sizi kolayca bulabilir.

Bugün işletmeniz için bir web sitesine sahip olmak, geçmişte bir telefon numarasına veya faks numarasına sahip olmak kadar gereklidir.

Bir web sitesi müşterilerinizin sizinle çevrimiçi iletişim kurmasına, ürün ve hizmetlerinize göz atabilmelerine yardımcı olur.

İnsanların sizi çevrimiçi ortamda kolayca bulabilmeleri için genellikle işletme adınızla eşleşen ve akılda kalıcı bir alan adına ihtiyacınız vardır.

Ayrıca, adınızın rakipleriniz tarafından alınmasını önlemek için de işletmeniz için bir alan adı kaydettirmek isteyebilirsiniz.

Bir Domain’in Amacı Nedir?

Bir işletmeniz varsa, muhtemelen işletme adınızı içeren bir domain kaydettirmeniz gerektiğini biliyorsunuzdur. Bunun nedeni, bir web siteniz varsa, bir domaine ihtiyacınız olmasıdır.

Bir domain kaydettirmenin birçok nedeni vardır:

  • Domain kaydettirmeniz, onu başka hiç kimsenin kullanamayacağı anlamına gelir.
  • Bir domaine sahip olmak, web sitenize profesyonel bir görünüm kazandırır.
  • Bir domaini kaydederseniz, e-posta’nızı özelleştirebilirsiniz.
  • Çevrimiçi bir varlığınız yoksa, markanız muhtemelen görünmez olur.

İyi Bir Alan Adı Nasıl Seçilir?

Web siteniz için doğru alan adını seçmek, aceleyle verilmemesi gereken bir karardır. Bu yüzden alan adı seçerken gerçekten düşünmeniz ve akılda kalıcı bir web sitesi için işe yarayan bir alan adı bulmanız gerekir.

Bir alan adı seçerken hatırlamanız gereken ipuçları aşağıdaki şekildedir:

1. Seçtiğiniz ismi kısa tutun

Alan adınızı çok uzun seçmeyin. Bu şekilde bir seçim insanların akıllarında kalmayacağı için oluşacak yazım hataları, web sitenizde trafik kaybına neden olabilir.

2. Mümkünse .com uzantısı kullanın

 .com uzantısı en popüler ve güvenilir alan adı uzantısıdır. Bu yüzden mümkünse alan adı seçerken bu kurala bağlı kalın.

3. Anahtar kelime kullanın

Anahtar kelimeler, arama motorlarının web sitenizin neyle ilgili olduğunu belirlemesine yardımcı olur ve kullanıcıların sizi çevrimiçi olarak bulmasını kolaylaştırır. Dolayısıyla, fotoğrafçılıkla ilgili bir web sitenizin olmasını istiyorsanız, alan adınızda “fotoğrafçılık” anahtar kelimesini kullanın.

4. Sayılardan ve kısa çizgilerden kaçının

Alan adınızda sayı kullanıyorsanız, bu alan adınızdaki sayının ”5” yerine “beş” gibi yanlış yazılmasına neden olabilir.

Kısa çizgiler ise genellikle, ilişkilendirilmek istemediğiniz spam siteleri tarafından kullanılır. Bu yüzden insanlar sitenizi ziyaret ederken kuşku duyabilir.

Tüm bunlar web sitenizde trafik kaybına neden olabilir.

Alan Adı Nasıl Sorgulanır ve Satın Alınır?

Alan adı satın alma, internette bir alan adının belirli bir süre, genellikle bir yıl süreyle rezerve edilmesi işlemidir. Yenilediğiniz sürece bu alan adı size ait olur, fakat sonsuza kadar size ait olacak bir alan adını satın almanın bir yolu yoktur.

Birçok alan adı tescil şirketinden birinden alan adı satın alma işlemi yapmanın mümkündür. Alan adı kayıt şirketleri, alan adını sorgulamanıza ve satın almanıza yardımcı olur.

Çoğu kayıt şirketi, mevcut isimleri aramanıza yardımcı olan sezgisel araçlar sunar. Aklınızda olan alan adlarını bu araçlara yazarak, alan adı sorgulaması yapabilirsiniz.

Alan adları size doğrudan satılmaz. İsimler yalnızca belirli bir süre için kiralanır. Çoğu alan adı kayıt şirketi, son kullanma tarihlerini takip eder ve yenileme hizmetleri sunar. Bir alan adı kaydının fiyatı, uzantısına göre büyük ölçüde değişir.

Hosting.com.tr ile bir alan adı kaydetmek isterseniz, “Domain Sorgulama” sayfasına gelerek buradan kayıt ettirmek istediğiniz alan adını sayfanın üst kısmındaki arama çubuğuna girerek “Sorgula” butonuna basın.

Sorgulama sonucunda, alan adınızın tüm uzantılar için daha önceden kaydedilip kaydedilmediğini göreceksiniz. Eğer istediğiniz uzantıya sahip alan adı mevcutsa, istediğiniz alan adının 1 yıldan 10 yıla kadar size ne kadara mal olacağını görebilir ve buradan adım adım kaydı tamamlayarak ödeme işlemine geçebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku